Maty grzewcze elektryczne

Ciepła podłoga pod stopami w łazience czy kuchni, zwłaszcza rano warta jest każdych pieniędzy.

Nic, więc dziwnego, że ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybierane przez inwestorów nowych domów. Co jednak z właścicielami starszych mieszkań czy i oni mogą pokusić się o zmianę ogrzewania na ten luksus?

Kiedy mata grzejna jest lepszym wyborem?

Położenie ogrzewania podłogowego w nowo oddawanym budynku, czy mieszkaniu nie stanowi większego problemu. Przewody grzejne układa się na izolacji i przykrywa 35-50mm warstwą betonu. Takie podniesienie posadzki może jednak stanowić problem w zagospodarowanym już mieszkaniu. Dlatego w przypadku, gdy zmieniamy rodzaj ogrzewania z tradycyjnego na podłogowe, praktycznym rozwiązaniem mogą okazać się maty grzejne.

Jak to działa?

Maty można układać bezpośrednio na płytkach ceramicznych, mocuje się je przy pomocy specjalnego termoplastycznego kleju, w którym są praktycznie zatopione. Na tak ułożone maty można położyć nowe płytki podłogowe. Maty grzejne wykonuje się z tworzywa sztucznego, w które wpleciony jest cienki kabel - przewód grzejny. W momencie, gdy przepływa przez niego prąd, kabel nagrzewa się i wydziela ciepło, które z kolei nagrzewa podłogę a ta emituje ciepło do pomieszczenia. Grubość samej maty nie przekracza średnio 3 mm, przez co poziom podłogi nie podniesie się tak bardzo jak w przypadku innych rodzajów ogrzewania podłogowego, których przewody należy zatapiać w betonie.

Na co zwrócić uwagę

Maty grzejne, zasilane energią elektryczną, sprawdzają się jako ogrzewanie małych pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia. Decydując się na ich zastosowanie, musimy pamiętać, że źródłem ich zasilania jest prąd. Konieczne należy, więc dokładnie rozplanować i przemyśleć ich rozmieszczenie.Nie potrzebnym wydatkiem i stratą energii jest, bowiem umieszczanie ich pod pralką czy szafkami kuchennymi.
Każdy następny remont powinniśmy przeprowadzać uważając by nie uszkodzić mat, ponieważ jak każde przewody elektryczne, uszkodzone maty w zetknięciu z woda są niebezpieczne dla życia.

Różna moc i rozmiary mat

Kupuje się je w zestawach różniących się miedzy sobą rozmiarem i mocą grzewczą. Dostępne są maty szerokości od 50 cm
i długości od 2 m do 24 m. Ich montaż jest prosty i wygodny, przez co używa się ich zarówno w nowych domach jak i do o do renowacji podłóg w trakcie remontu. W przypadku podłóg pokrytych drewnem, wykładzinami czy panelami, zaleca się stosowanie mat elektrycznych o mocy 100W/m² a maty o mocy 150W/m² zalecane są w przypadku podłóg pokrytych płytkami ceramicznymi, terakotą lub kamieniem.
Większość z niech zasilana jest prądem o napięciu 220V, więc przyłączenia do instalacji elektrycznej powinien dokonać specjalista z uprawnieniami do wykonywania prac elektrycznych.

Oceń artykuł
3,92 / 24 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Sebastian Nowaczyński

Zdjęcia: owesforpros.com, showroom411.com, familyhandyman.com,

Polecamy Ci również

Zobacz także