Mały, cichy i oszczędny kocioł

To zalety nowego kondensacyjnego kotła wiszącego Junkersa. Cerapur Smart pracuje niemal bezgłośnie, a dzięki niewielkim rozmiarom może być montowany w małych pomieszczeniach lub np. we wnękach.

wiszący kocioł kondensacyjny

Kotły kondensacyjne typu Cerapur Smart mają tylko 40 cm szerokości, co pozwala na ich montaż na przykład w niewielkich wnękach w kuchni lub łazience. Ich nowoczesny wygląd i niska emisja hałasu (36 db) sprawiają, że mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, także w widocznych miejscach.

Dzięki wykorzystaniu techniki kondensacyjnej Cerapur Smart osiąga sprawność znormalizowaną 109% przy minimalnej emisji substancji szkodliwych. W ten sposób oszczędzana jest energia, zmniejszane koszty ogrzewania, a przy okazji chronione jest środowisko. Technika kondensacyjna to wykorzystanie darmowej energii ciepła skraplania pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu) zawartej w spalinach i przekazanie jej do instalacji grzewczej. W kotłach konwencjonalnych energia ta jest bezpowrotnie tracona, ponieważ ciepła para wodna uchodzi wraz ze spalinami przez komin. Dzięki odzyskaniu dodatkowej energii ciepła skraplania, kotły kondensacyjne mają o wiele wyższą sprawność w stosunku do kotłów konwencjonalnych. Jeśli kotły standardowe mają sprawność ok. 86-92%, to kotły kondensacyjne mogą osiągać sprawność nawet 109%. Oznacza to oszczędność energii nawet do 25%.

Wbudowana 3-stopniowa pompa sterowana elektronicznie gwarantuje komfortową i oszczędną pracę urządzenia. Płynna modulacja mocy umożliwia dopasowanie trybu eksploatacji do aktualnych potrzeb energetycznych ogrzewanego budynku. Kocioł spełnia wysokie wymagania w zakresie komfortu dostawy ciepłej wody i dlatego posiada oznaczenie w postaci trzech gwiazdek, najlepszego wyniku zgodnie z normą EN 13203-1. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu płytowego wymiennika ciepła, który pomaga osiągnąć stałą temperaturę i duży strumień ciepłej wody podczas użytkowania. Zaopatrzenie w ciepłą wodę jest regulowane indywidualnie za pomocą przycisków COM/ECO, dzięki czemu w każdym momencie można wybrać żądany tryb pracy urządzenia. Oszczędność wody zapewnia dodatkowo funkcja „quick tap”, czyli tzw. komfort na rozkaz, polegająca na przygotowaniu ciepłej wody użytkowej w kotle na chwilę przed jej poborem przez użytkownika.

Wbudowany panel elektroniczny Bosch Heatronic 3 zapewnia prostą obsługę urządzenia. Na dużym wyświetlaczu LED ukazują się jasne komunikaty i ważne informacje dotyczące pracy kotła. Panel sterowania jest przystosowany do współpracy z nową generacją regulatorów FX, które umożliwiają zabudowę regulatora w kotle lub na ścianie (z pomiarem temperatury wewnętrznej oraz regulacją pogodową).

System Bosch Heatronic 3 oraz dodatkowy moduł ICM umożliwiają również pracę w kaskadach od 2 do 4 kotłów połączonych równolegle. Dzięki zastosowaniu dodatkowego oprogramowania kocioł jest nie tylko kompatybilny z systemami solarnymi, ale potrafi z nimi „inteligentnie” współpracować. Tempo produkcji ciepła jest obliczane przez instalację solarną, a kocioł i regulator solarny przewidują optymalny czas pracy i temperaturę kotła. Taka współpraca zapewnia lepsze wykorzystanie energii słonecznej oraz mniejsze zużycie gazu przy gwarancji komfortu użytkowania ciepłej wody.

Urządzenia są dostępne w wersji jednofunkcyjnej, gotowej do współpracy z zasobnikiem (14 lub 22 kW) i dwufunkcyjnej (do 28 kW). Standardowo występują w wersji na gaz ziemny GZ50, ale istnieje też możliwość przezbrojenia na gazy ziemne GZ35, GZ41,5 lub gaz płynny.

Sugerowane ceny detaliczne brutto (marzec 2008):
ZSB 14-3C – 5203,30 zł
ZSB 22-3C – 5795,00 zł
ZWB 28-3C – 6575,80 zł

Oceń artykuł
3,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Junkers

Polecamy Ci również

Zobacz także