LED - światło nieograniczonych możliwości

Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że światło uzyskuje coraz większe znaczenie jako narzędzie kreacji. Coraz częściej wykorzystywane jest w iluminacjach wnętrz i fasad budynków.

Oświetlenie LED (Light Emitting Diodes), funkcjonalne i energooszczędne, jest istotnym narzędziem kształtowania przestrzeni.

kolorowe oświetlenie oświetlenie LED aranżacja oświetlenia oświetlenie - aranżacja przestrzeni

Odpowiednio dobrane światło bez wątpienia wpływa na estetykę każdego miejsca. Budynki mieszkalne, biurowce i sklepy można ciekawie zaaranżować lub nawet „zaprojektować światłem” zupełnie na nowo. Możliwość wprost nieograniczonej twórczej inwencji w kreowaniu nowych rozwiązań w oświetleniu dekoracyjnym, iluminacjach czy reklamie dostarcza właśnie oświetlenie LED. To obecnie najlepsze narzędzie w zastosowaniach opartych na dynamice i grze kolorów. W porównaniu z innymi, konwencjonalnymi źródłami światła właśnie ono podlega największej ewolucji. Różnorodność opraw diod elektroilumiscencyjnych (LED), nowoczesne systemy zasilania i sterowania stwarzają możliwości, w obszarze oświetlenia dotychczas nieosiągalne. Diody LED są niezwykle ekonomiczne dzięki wysokiej skuteczności świetlnej (energooszczędności) i długiej trwałości sięgającej nawet 40-50 tysięcy godzin. Są także wytrzymałe na wstrząsy i warunki atmosferyczne oraz bezpieczne w użytkowaniu (nie wytwarzają promieniowania nadfioletowego UV i podczerwonego IR). Wymienione cechy są istotnymi, lecz nie jedynymi zaletami, jakie dają olbrzymią przewagę tej technologii. Co warte podkreślenia możemy stosować je w miejscach, w których użycie konwencjonalnych źródeł światła do tej pory nie było możliwe.

oświetlenie ściany dekoracyjne oświetlenie oswietlenie - wzór oświetlenie fasady

Technologia LED
Przy niekwestionowanych zaletach tej grupy źródeł światła należy pamiętać, że LED to nie żarówki. Wymaga właściwych warunków pracy, które powinny być zapewnione. Stabilnego zasilacza, dobrych złączek instalacyjnych, a zatem LED to cały system oświetleniowy. Wprowadzenie przez producentów oświetlenia nowego programu opraw LED i innych produktów dedykowanych do wyszukanych rozwiązań architektonicznych stosowanych w oświetleniu wnętrz i elewacji budynków oznacza jeszcze więcej możliwości twórczego wykorzystania światła. Oddziaływanie koloru, światła, a także możliwość tworzenia grafik i obrazów wideo sprawia, że możliwe jest przywołanie określonego efektu kompozycji statycznych lub dynamicznych. Dzięki tak dużej możliwości kreowania, produkty LED wpisują się w dowolny rodzaj architektury, umożliwiając optymalne i precyzyjne dopasowanie oświetlenia do wyglądu oraz charakteru otoczenia.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Osram

Polecamy Ci również

Zobacz także