Lampy LED - ważna jakość

W sprzedaży dostępny jest coraz większy wybór produktów oświetleniowych wykorzystujących technologię LED. Często na jednej półce znaleźć można droższe lampy LED dobrej jakości i tanie, niemarkowe wyroby.

Już na pierwszy rzut oka widać między nimi różnicę w jakości wykonania, ale mimo to klienci często wybierają produkt tańszy. Rozczarowanie przychodzi później, gdy „tanie” LED szybko się przepalają.
Dobre, wysokiej jakości lampy LED to efektowne i efektywne energetycznie światło dla domów, ale też obiektów handlowych, hoteli i restauracji. Dzięki wysokiej efektywności (skuteczności świetlnej) przynoszą oszczędności
w rachunkach za energię elektryczną,
a jednocześnie wytwarzają jednorodne światło dobrej jakości. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii są znacznie bardziej trwałe niż wszelkie inne rodzaje źródeł światła. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ich instalację także tam, gdzie wcześniej używali zwykłych żarówek. Nie każdy jednak wie, że lampy LED, to nie tylko świecące diody, ale też wbudowany elektroniczny układ zasilający. Tylko markowi producenci gwarantują, że kupując ich źródła światła LED rzeczywiście otrzymamy nowoczesny produkt najwyższej jakości.

Lampy LED to skomplikowane urządzenia, w których zastosowane są elementy o zaawansowanej technologii, zapewniające ich prawidłową pracę. Ma to odzwierciedlenie w cenie, gdyż za jakość trzeba (i warto) zapłacić. Na półkach sklepowych obok markowych produktów renomowanych firm znaleźć można także tanie LED. Czy warto po nie sięgać?

- Warto pamiętać, że niemarkowe lampy LED mogą nas bardzo rozczarować. LED to już nie „zwykła”, klasyczna żarówka, ale znacznie bardziej skomplikowane i zaawansowane technologicznie źródło światła. Dlatego warto jest wiedzieć o niej trochę więcej, aby podjąć właściwą decyzję. Marnej jakości podzespoły instalowane w tanich produktach są przyczyną zarówno krótkiej trwałości lampy LED, jak i wytwarzania światła o słabszej jakości - odpowiada Andrzej Wiśniewski z firmy OSRAM.

To jednak nie wszystko - zamontowanie lampy LED niewiadomego pochodzenia może skutkować uszkodzeniem oprawy oświetleniowej lub nawet elementów instalacji elektrycznej. Dlatego, zwłaszcza gdy wykonuje się całą nową instalację elektryczną (instalację oświetleniową), nie warto jest sugerować się ceną i kupować tanich, niemarkowych LED. Po zamontowaniu złej jakości LED może bowiem dojść do przegrzania samej lampy LED, oprawy oświetleniowej oraz elementów instalacji elektrycznej, co zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru.

Tanie podzespoły układu elektronicznego, nieefektywne odprowadzenie ciepła wytwarzanego podczas świecenia oraz niska precyzja wykonania mogą być przyczyną zwarć, albo stopienia obudowy lampy LED lub elementów oprawy. Produkty dobrej jakości gwarantują nie tylko wieloletnie działanie (objęte są kilkuletnią gwarancją producenta), ale też bezpieczeństwo. W wielu punktach sprzedaży spotkać można fachowych doradców, którzy pomagają w wyborze odpowiedniego oświetlenia. Niemarkowe lampy LED mogą zaś spowodować straty znacznie większe niż pozorna oszczędność, której dokonaliśmy, decydując się na tańszy produkt.

Jeśli mamy wątpliwości, czy dany produkt LED jest wysokiej jakości, lepiej zrezygnować z jego zakupu i wybrać produkt być może droższy, ale znanego producenta. Co zaś zrobić, jeśli nie stać nas na markową lampę LED? Wybierzmy żarówkę halogenową lub świetlówkę kompaktową, które również gwarantują oszczędność energii i są dobrym zamiennikiem tradycyjnych żarówek.

Oceń artykuł
2,46 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Osram

Zdjęcia: motohata.com

Polecamy Ci również

Zobacz także