Kratki kominkowe - ozdoba czy również bezpieczeństwo

Kratki kominkowe - ozdoba czy również bezpieczeństwo

Kratki kominkowe są niezbędnym elementem każdej instalacji kominkowej.

kratki kominkowe

Kratki kominkowe, oprócz oczywistej funkcji dekoracyjnej, pełnią dużo ważniejsze zadania:

1. Doprowadzają powietrze w okolice wkładu, które następnie po nagrzaniu wydostaje się z kominka i jest rozprowadzane po całym domu.
W najprostszym scenariuszu ciepłe powietrze wydostaje się przez kratkę kominkową zlokalizowaną w górnej części kominka. W instalacjach wykorzystujących system Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP), powietrze to jest dodatkowo rozprowadzane po pozostałych pomieszczeniach. Sam wkład również się nagrzewa i i oddaje ciepło.

2. Regulują temperaturę wkładu i chronią go przed przegrzaniem.
Wkłady kominkowe, czy to stalowe czy żeliwne, są przystosowane do bardzo wysokich temperatur. Niezależnie od materiału, z którego są wykonane, mają one jednak zdefiniowane maksymalne temperatury pracy. Przekroczenie tych dozwolonych wartości może uszkodzić instalację, jak i sam wkład - jest niebezpieczne oraz niezdrowe. Dobór odpowiedniej ilości i wielkości kratek kominkowych zapewnia doprowadzenie do wkładu wymaganej ilości chłodniejszego powietrza, aby takiej sytuacji zapobiec. Wielkość i ilość kratek zależy więc od wymaganego natężenia przepływu powietrza przez dany wkład.

kratka kominkowa narożnakratka narożna

3. Osłaniają otwory dostępowe do okapu kominowego, elementów regulacyjnych kominka oraz urządzeń podlegających konserwacji.
Stąd też łatwy sposób ich montażu, polegający na trwałym zamontowaniu w otworze wylotowym ramki, w którą następnie wkładamy kratkę, mocowaną na sprężystych zatrzaskach. Umożliwia to w razie potrzeby jej szybki demontaż.

4. Stanowią dekoracyjne zakończenie wylotów systemu DGP w sufitach i ścianach.
Osłaniają wyloty systemu DGP, regulując ilość ciepłego powietrza oraz jego strumień i rozprowadzając je po całym domu.
Ponadto kratki kominkowe można wykorzystać i montować nie tylko jako element systemu kominkowego, ale również w formie zakończeń standardowych wylotów wentylacyjnych w łazience, kuchni, garażu oraz pozostałych pomieszczeniach.

kratka kominowa - złoto galwanizowanekratka kominkowa szlifowana

Jakie kratki w kominku?

Aktualnie  na rynku dostępna jest szeroka gama rodzajów, rozmiarów, kolorów i kształtów kratek kominkowych. Powodem tego jest fakt, że kratki kominkowe stanowią istotne uzupełnienie obudowy wkładu i wpływają znacznie na jego jej estetykę. Dlatego też dobór modelu kratki powinien być ściśle dopasowany do wybranego sposobu zabudowy kominka oraz z nim współgrać.  Do wyboru mamy kratki w stylu retro, modernistycznym, klasycznym oraz wiele innych. Jednakże pod uwagę powinny zostać wzięte nie tylko kwestie wizualne! Inne rzeczy, które należy mieć na względzie, przy wyborze kratki kominkowej:

1. Kratki kominkowe montowane w obudowie wkładu nie mogą posiadać żaluzji, a ich wielkość uzależniona jest od wybranego rodzaju wkładu oraz jego zabudowy.
Zasłonięcie wylotu kratek jest tak samo niebezpieczne jak ich brak, dlatego kratek z żaluzjami nie wolno montować w czopuchu obudowy kominka. Tu należy umieszczać wyłącznie kratki z siatką, typu fresh lub luft. Kratki z regulowaną żaluzją mogą być montowane tylko w ścianach, na zakończeniach przewodów rozprowadzających ciepłe powietrze. Poprzez różne ustawienie żaluzji możemy nimi ukierunkować silę nawiewu do pomieszczenia. Kratki powinny ponadto posiadać jak najmniejsze opory przepływu powietrza i odpowiedni, dedykowany do mocy konkretnego wkładu rozmiar. Kratki w obudowie o zbyt małym przekroju względem mocy urządzenia:

  • zaburzają poprawną pracę wkładu,
  • mogą spowodować przegrzanie kratki (uszkodzona powłoka i odpryski farby)
  • mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do przegrzania wkładu, jego awarii bądź uszkodzenia obudowy (pęknięcia).

2. Dobór odpowiedniej ilości kratek.
Liczba kratek jest ściśle uzależniona od rodzaju, modelu i mocy wkładu oraz posiadanej instalacji kominowej.

3. Kratki kominkowe mogą być wykonane tylko i wyłącznie z metalu.
Z reguły jest to blacha nierdzewna, ale dostępne są również kratki odlewane. Istotne jest również to, by kratki były zabezpieczone odpowiednim materiałem - farbą proszkową, galwanizowane lub powlekane. Zapewnia im to mechaniczną i termiczną  wytrzymałość na warunki, w których będą pracować. Stosowanie kratek wykonanych z plastiku z uwagi na pracę w wysokich temperaturach jest niedozwolone i grozi pożarem.

kratka kominkowa Fresh 17x30
kratka kominkowa Fresh czarna
kratka kominkowa Tunel Szlif
kratka kominkowa Venus Standard
kratka kominkowa Venus Swarovski

4. Brak kratek wlotowych u dołu wkładu oraz dekompresyjnych przy okapie zaburza poprawną pracę wkładu.
Brak kratek wlotowych znajdujących się poniżej wkładu wpływa na efektywność wymiany ciepła. Pod komorą dekompresyjną kominka konieczny jest montaż kratek dekompresyjnych, które zapobiegają grzaniu sufitu oraz stratom ciepła. Kratki tego typu montuje się naprzemianlegle, wyżej i niżej ponad półką dekompresyjną. Pozwala to na intensywny przepływ powietrza i jego cyrkulację, które chłodzi powierzchnie sufitową.

kratka kominkowa Oskar grafitowy
kratka kominkowa galwanizowana
kratka kominkowa Luft narożny czarny
kratka kominkowa Luft narożny
kratka kominkowa Luft
kratka kominkowa Mila tunel
kratka kominkowa niklowana
kratka niklowana
kratka kominkowa prosta
kratka kominkowa retro
kratka kominkowa szlifowana
kratka kominkowa w kuchni
kratka kominkowa Oskar kremowy

Nowości 2015

Tegoroczną nowością oraz bardzo ciekawą propozycją od firmy Kratki.pl jest kratka kominkowa Venus, która dostępna jest w różnych rozmiarach i kolorach, również w wersji z kryształami Swarovskiego - ten konkretny model ze względu na wykorzystane w nim kryształy które nie są odporne na pracę w wysokich temperaturach może być stosowany jedynie jako kratka wentylacyjna. Ponadto producent uzupełnił swoją ofertę o nowe modele kratek fresh, luft i tunel dostępnych teraz w pełnej gamie rozmiarów oraz kolorów.

Kratki kominkowe - zobacz więcej

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także