Koza zamiast kominka. Czy warto mieć kominek typu koza

Koza zamiast kominka. Czy warto mieć kominek typu koza

Zamiast tradycyjnego kominka, czy to powietrznego czy wodnego warto zastanowić się nad nieco innym rozwiązaniem. Jest nim montaż pieca wolnostojącego typu koza. Tego typu urządzenie nie tylko efektywnie wspomaga ogrzewanie domu, ale dzięki szerokiej gamie dostępnych modeli - o zarówno nowoczesnej, jak i tradycyjnej stylistyce - świetnie wpasuje się w charakter każdego rodzaju wnętrza.

Koza AB w zabudowie z kamienia

Koza domowa piec wolnostojący coraz bardziej popularny

Wolnostojące piece typu koza wracają do łask dzięki czemu coraz częściej możemy je zobaczyć w nowoczesnym wydaniu. Nie oznacza to, że stylizowane, bardziej retro modele nie znajdują również swoich fanów. Dzieje się tak dlatego, że obecnie odbiegają one od przyjętych stereotypów urządzeń mało wydajnych, a także wzory i wykończenia jakie dostarcza nam rynek wyglądają zupełnie inaczej, niż te do których przywykliśmy. Obecne piece w niczym nie przypominają już produkowanych przed laty siermiężnych urządzeń. Koza we współczesnej odsłonie to piec modny, elegancki, salonowy, a ponadto taki, który z powodzeniem ogrzeje pomieszczenie, w którym się znajduje, a przy przemyślanym układzie architektonicznym – dogrzeje również sąsiednie pokoje.

Piecyk kaflowy WK440

elegancka obudowa - piec wolnostojący Nadia SwarovskiGdzie najlepiej ustawić kozę?

Piec wolnostojący, w przeciwieństwie do standardowych wkładów kominkowych, nie wymaga dodatkowej zabudowy, co oznacza obniżenie kosztów instalacji. Po podłączeniu do komina jest praktycznie od razu gotowy do pracy. Urządzenia te są z reguły niewielkich rozmiarów, dlatego też możemy postawić ją w dowolnym miejscu bez obawy znacznego obciążenia stropu. Miejsce jego usytuowania jest jedynie uwarunkowane możliwością podłączenia do przewodu kominowego bądź wyprowadzenia przez ścianę rury odprowadzającej spaliny.

Dzięki temu oraz szerokiej gamie dostępnych modeli piece wolnostojące są coraz częściej instalowane nie tylko w domkach letniskowych, ale również nowoczesnych loftach o industrialnym charakterze, gabinetach czy w prywatnych domach o klasycznej czy modernistycznej stylistyce. Ponadto obecnie większość pieców posiada przeszklone drzwiczki, przez które zapewniają piękną ekspozycję palącego się drewna. Szyby mogą być płaskie lub zaokrąglone, gładkie lub ze szprosami. Są również dostępne modele z szybą na przestrzał, które dają możliwość oglądania ognia z dwóch stron. Najnowszym hitem są modele na obrotowej nodze, które możemy obracać nawet o 360 stopni - tu świetną propozycją jest najnowsza Koza ABSN firmy Kratki.pl, dostępna również w wersji z wielkogabarytowymi bocznymi panelami kaflowymi.

Z czego wykonuje się piece wolnostojące typu koza?

Materiał stosowany do produkcji pieców wolnostojących, to zazwyczaj żeliwo lub stal. Piece żeliwne długo utrzymują ciepło, ale często ich stylistyka jest oceniana jako mało współczesna, bardziej w stylu retro. Kozy stalowe są proste i nowoczesne. Szybko się nagrzewają, a żeby zachowały właściwości podobne do kóz żeliwnych, ich komora spalania wykładana jest materiałami akumulująco-izolacyjnymi (np. Acumotte).
Na rynku dostępne są również kozy wykonane z połączenia obydwu tych materiałów. Dzięki czemu urządzenia te zachowują właściwości pieca żeliwnego, czyli świetnie akumulują i oddają ciepło, a stalowa obudowa zapewnia ich niepowtarzalny design.

Koza AB STAL na nodze

Koza wykonana z połączenia żeliwa i stali czy to dobre rozwiązanie?

Przykładem pieca będącego z połączenia żeliwa i stali jest Koza AB. To kompaktowe rozwiązanie łączy ze sobą walory grzewcze i estetyczne. Nowoczesny cylindryczny kształt kryje w sobie liczne innowacyjne rozwiązania, takie jak np. wbudowany króciec dolotu powietrza, za pomocą którego możliwe jest doprowadzenie powietrza do komory spalania z zewnątrz budynku.

Warto przeczytać: Jak zrealizować miejscowe ogrzewanie domu

Dodatkowo w modelach z linii kóz AB powietrze do komory spalania doprowadzane jest trzema drogami: pod ruszt znajdujący się w płycie dolnej komory spalania, specjalnym kanałem (znajdującym się na tylnej ścianie pieca) oraz poprzez system kurtyny powietrznej, za pomocą której powietrze "omiata" szybę. Komora spalania pieca wyłożona jest wspomnianym wcześniej materiałem Accumotte, czyli specjalną ceramiką ogniotrwałą, która bardzo dobrze absorbuje i akumuluje ciepło. Następnie oddaje je do pomieszczania przez znacznie dłuższy czas niż standardowe paleniska.

Koza AB dzięki prostej i eleganckiej formie pasuje do wnętrz nowoczesnych, ale jednocześnie odnajdzie się w tych bardziej stylizowanych. Kształt kozy sprawia, że nie da się jej nie zauważyć. Dla tradycjonalistów dostępna jest również wersja żeliwna tego wolnostojącego pieca, a osoby ceniące sobie styl i design mogą wybierać pomiędzy wersją na nodze bądź z bocznymi panelami kaflowymi lub kamiennymi w różnych kolorach.

Oceń artykuł
3,35 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także