Kotły olejowe jako alternatywa dla ogrzewania gazem płynnym

0
Kocioł olejowy

Gdy dom stoi na posesji znajdującej się z dala od sieci gazu ziemnego, to dobrą alternatywą jest zainstalowanie ogrzewania wykorzystującego paliwo olejowe. Olej ma tę przewagę nad gazem płynnym, że zbiornik na paliwo o pojemności do 1000 litrów można zamontować bezpośrednio w pobliżu kotła. Argumentem przemawiającym za umiejscowieniem kotłowni w pewnym oddaleniu od części mieszkalnej domu jest jednak fakt, że często kotły olejowe działają nieco głośniej od gazowych. Na szczęście nowoczesne technologie i materiały pomagają zredukować ten hałas.

Dostępne są kotły olejowe ze zintegrowanym zasobnikiem oraz bez niego. Podobnie jak w przypadku kotłów gazowych, rozwija się segment olejowych kotłów kondensacyjnych. Ich sprawność jest nieco niższa niż gazowych, ale nadal wysoka. Eksploatacja kotłów olejowych jest tańsza od gazowych zasilanych gazem płynnym. W ostatnim czasie znacznie spadła cena paliwa olejowego, które uznawane dotąd było za dość drogie. Dlatego kotły na olej stają się coraz popularniejszą alternatywą dla ogrzewania na gaz płynny.

Kotły olejowe w kontekście Dyrektywy ErP

W kontekście Dyrektywy ErP najwięcej mówi się kotłach kondensacyjnych. Nic w tym dziwnego – w przypadku oferty większości producentów tylko takie kotły spełniają wymagania Dyrektywy związane ze sprawnością urządzeń. Na rynku jest też dostępny klasyczny kocioł olejowy, który jako jedyny dzisiaj na polskim rynku spełnia wymagania postawione przez Dyrektywę ErP - NeOvo EcoNOx. Jest to kompaktowy stojący kocioł ze zintegrowanym olejowym palnikiem nadmuchowym, który zapewnia niską emisję NOx (tlenków azotu) i CO (tlenku węgla), spełniając najsurowsze wymagania. Jego moc wynosi 22,4 kW lub 29,8 kW (w zależności od wersji), sprawność przy 30% (powrót 30°C) do 97,3%. Urządzenie uzyskało etykietę B dla efektywności ogrzewania i c.w.u. (w przypadku wersji z podgrzewaczem).

Dowiedz się: Czym jest Dyrektywa ErP i jak działa

Korpus kotła wykonany jest z żeliwa eutektycznego z trzyciągowym przepływem spalin, żeby zapewnić cichą pracę urządzenia. Kocioł dostępny jest w kilku wersjach: bez podgrzewacza c.w.u., z emaliowanym podgrzewaczem c.w.u. z wężownicą „Standard load” o pojemności 110 lub 160 litrów. Podgrzewacz umieszczono pod kotłem, aby zachować kompaktowy, jednolity wygląd. Dodatkowym, poza emaliowaniem, zabezpieczeniem podgrzewacza przed korozją jest anoda magnezowa.

Kocioł można zamówić w zestawie z konsolami sterowniczymi z wyświetlaniem licznika energii: B-Control – do regulacji obiegu bezpośredniego i obiegu c.w.u. (czujnik c.w.u. – opcjonalnie) oraz IniControl 2 – programowalną regulacją dla sterowania obiegu bezpośredniego i w zależności od podłączonego wyposażenia dodatkowego 1 obiegu c.w.u. oraz opcjonalnie 1 dodatkowego obiegu mieszaczowego.

Dla ułatwienia instalowania NeOvo EcoNOx jest dostępny z zestawem wyposażenia całkowicie zaizolowanego, do zamontowania w kotle i zawierającym naczynie wzbiorcze o pojemności 18 litrów, modulującą pompę obiegową o wskaźniku energochłonności pompy EEI < 0,23, zawór zwrotny, odpowietrznik, zawór bezpieczeństwa i manometr.

Kocioł NeOvo jest także dostępny jako kocioł kondensacyjny pod nazwą NeOvo Condens. Wersja kondensacyjna wykonana jest w sprawdzonej technologii dwóch wymienników, żeliwnego i ceramicznego. Nowo zaprojektowany palnik spełnia natomiast najostrzejsze normy związane z emisją NOx i CO.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Źródło: De Dietrich

Polecamy Ci również

Zobacz także