Kotły na paliwa stałe - wymagania

Kotły na paliwa stałe mają z reguły dużo większe gabaryty zewnętrzne od kotłów gazowych czy olejowych. Trzeba zatem na urządzenie zaplanować odpowiednio dużą kotłownię, spełniającą określone wymagania.

kocioł na paliwa stałeKotłownia
Powinna być usytuowana centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń, w piwnicy lub na parterze. Zgodnie z przepisami pomieszczenie to musi mieć wysokość nie mniejszą niż 2,2 m (w istniejących budynkach dopuszcza się wysokość 1,9 m).
Ważne jest także zapewnienie odpowiednich odległości od urządzenia do ścian pomieszczenia – chodzi tu o względy bezpieczeństwa, wygodną obsługę oraz serwis – użytkownik
czy serwisant muszą mieć swobodny dostęp do elementów kotła, które wymagają konserwacji lub regulacji, jak również codziennej obsługi.
Przy usytuowaniu źródła ciepła musimy także zwrócić szczególną uwagę na zachowanie bezpiecznych odległości od elementów łatwopalnych. Ze względu na dużą masę własną kotłów na paliwa stałe (nawet kilkaset kilogramów) należy sprawdzić wytrzymałość konstrukcji stropu lub podłogi, na której stanie urządzenie.

Planując montaż kotła na paliwa stałe musimy wziąć pod uwagę także miejsce na składowanie paliwa. Komfort użytkowania urządzenia zapewni możliwość zmagazynowania paliwa na co najmniej 1-3 miesiące ogrzewania.
Magazynu paliwa nie musimy traktować jako brudnego pomieszczenia z hałdami węgla. Obecnie kopalnie, producenci peletu czy brykietu paczkują swój towar w worki, co pozwala na zachowanie czystości i wygodę obsługi.

Jaki komin?
W zależności od konstrukcji i mocy kotła komin powinien mieć odpowiedni przekrój i wysokość, a co za tym idzie określone podciśnienie kominowe. Jeżeli podłączymy kocioł do komina o zbyt słabym podciśnieniu (ciągu kominowym) lub o zbyt małym przekroju, możemy mieć problemy z wydajnością urządzenia, słabym spalaniem, dymieniem oraz szybszym zarastaniem sadzą.
Wszystkie wymagane parametry podają producenci urządzeń grzewczych w podstawowych danych technicznych.

Większość nowoczesnych kotłów na paliwa stałe nie wymaga stosowania wkładów kominowych. Kominy mogą być murowane z cegły pełnej klasy minimum 10. Przewód musi się zaczynać od poziomu podłogi kotłowni. Komin w dolnej części, poniżej czopucha kotła, powinien mieć otwór wyczystny do usuwania sadzy i popiołu. Jego przekrój powinien być zbliżony do kwadratu (min. 14 x 14 cm), aby opory przepływu spalin były mniejsze. Zawsze jednak przekrój i wysokość komina powinien określić projektant.
Można też wykonać komin zewnętrzny –  murowany, dołączony do ściany budynku lub też ze stali żaro- lub kwasoodpornej (w zależności od temperatury spalin). Należy tylko pamiętać, że każdy komin zewnętrzny powinien być ocieplony.

instalacja kotłaJaka instalacja?
Zgodnie z przepisami kotły na paliwa stałe muszą współpracować z instalacją typu otwartego.
Jeśli zaplanowaliśmy taką instalację w nowo budowanym domu – nie ma problemu. Gorzej, gdy kocioł gazowy, pracujący w układzie zamkniętym z ciśnieniowym naczyniem wzbiorczym (takich instalacji jest najwięcej) chcemy wymienić na ekonomiczniejsze urządzenie na paliwa stałe. Trzeba wówczas przerobić instalację tak, aby działała prawidłowo i była zgodna z prawem.
Rozwiązaniem jest otwarcie instalacji i zamontowanie przelewowego naczynia wzbiorczego  lub wykonanie dwóch oddzielnych obiegów grzewczych połączonych ze sobą np. wymiennikiem płytowym.
Pierwszy wariant możemy zastosować, gdy elementy naszej instalacji (kocioł, grzejniki, itp.) mogą pracować w układzie otwartym. Jeżeli kocioł gazowy czy olejowy nie może pracować w układzie otwartym, wtedy najlepiej wykonać dwa niezależne obiegi.

Jak widać na schemacie ideowym kocioł na paliwa stałe montujemy w układzie otwartym, naszą instalację pozostawiamy w układzie zamkniętym, a oba te układy łączymy ze sobą za pomocą wymiennika. 
Wymiennik rozdziela nam dwa układy hydrauliczne, pozwalając jednocześnie na pośrednie przekazywanie ciepła pomiędzy nimi. Wymiennik składa się z szeregu płyt łączonych ze sobą w procesie lutowania, a jego parametr zależy od sposobu wyprofilowania, ułożenia i ilości płyt.
To rozwiązanie jest kompromisem pomiędzy prawem i bezpieczeństwem użytkowników, zwiększa nam nieznacznie koszty inwestycyjne i zmniejsza sprawność, ale jest warte polecenia. W tym miejscu należałoby wspomnieć, iż jest wiele kotłów, które z powodzeniem, bezpiecznie mogłyby pracować w instalacjach zamkniętych (np. większość kotłów z automatycznym podajnikiem i wężownicą bezpieczeństwa), wystarczyłoby tylko zmienić przepisy.

Podłączając kocioł na paliwa stałe do instalacji wykonanych z tworzyw sztucznych czy też do obiegów z podłogówką trzeba zamontować (oczywiście jeżeli nie ma) zawory mieszające, które zabezpieczą instalacje przed zbyt dużą temperaturą. Dzięki nim gorąca woda z kotła miesza się
z zimniejszą wodą powracającą z instalacji grzewczej.
W przypadku podłączenia kotła na paliwa stałe do instalacji  z tworzyw sztucznych przynajmniej odejście od kotła do rozdzielaczy powinno być wykonane z materiałów odpornych na wyższe temperatury.

Oceń artykuł
3,50 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Daniel Kołomański

Zdjęcia: CHT Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także