Kotły na paliwa stałe - rodzaje

Ich atutem są niskie koszty zakupu i eksploatacji. Wadą – uciążliwość użytkowania polegająca na częstym dokładaniu paliwa i konieczności jego składowania, ale to się jednak zmienia.

Wzrost zapotrzebowania w ostatnich kilku latach na kotły spalające węgiel i biomasę skłoniło ich wytwórców do intensywnych prac badawczych zmierzających do efektywniejszego i bardziej ekologicznego spalania tych paliw. Główne prace prowadzone były nad konstrukcją specjalnych palników oraz automatyzacją procesu spalania, biorąc jednocześnie pod uwagę łatwiejszą obsługę kotłów. Udoskonalone i zmodyfikowane konstrukcje kotłów na paliwa stałe, ich wysoka sprawność, możliwość współpracy z nowoczesnymi instalacjami c.o. oraz wygodniejsza obsługa – to wszystko sprawia, że cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

W czym możemy wybierać?

KOTŁY BEZ NADMUCHU
Najprostsze a jednocześnie najtańsze. Są to urządzenia z dolnym lub górnym spalaniem, które pracują na naturalnym podciśnieniu kominowym. Sterowane są mechanicznym regulatorem paleniska, który reguluje dopływ powietrza do kotła w zależności od temperatury.

Kotły z górnym spalaniem. Uzyskują nieduże sprawności sięgające około 76% i przystosowane są do spalania koksu, węgla, zastępczo drewna. Stałopalność na jednym załadunku węgla nie przekracza z reguły 8 godzin. W kotłach z górnym spalaniem rozżarza się cała objętość zasypowa paliwa (paliwo wsypane do paleniska) i spaliny przechodzą przez całą tę rozżarzoną warstwę. W tego typu urządzeniach komora zasypowa jest jednocześnie komorą spalania. Kotły ze spalaniem górnym największą sprawność uzyskują przy spalaniu koksu i węgla. Przeznaczone są jako główne źródło ciepła dla użytkowników, którzy mogą dość często dokładać paliwo lub jako uzupełnienie ogrzewania olejowego czy gazowego.

Kotły z dolnym spalaniem. Są zdecydowanie nowocześniejsze konstrukcyjnie i przez to droższe, jednak różnica w cenie zakupu zwraca się przeważnie po dwóch sezonach grzewczych, gdyż kotły te zużywają mniej paliwa. Kotły z dolnym spalaniem różnią się od kotłów z górnym spalaniem tym, że spalanie odbywa się na tylnej ścianie komory zasypowej lub w komorze spalania znajdującej się z tyłu komory zasypu.
W kotłach tych spala się węgiel lub sezonowane drewno, zawierające dużo części lotnych. Spala i rozżarza się nie cała objętość zasypowa naraz, ale tylko ta w dolnej części na ruszcie. W miarę spalania poziom zasypanego paliwa bardzo wolno się obniża. Spaliny z kolei odprowadzane są przez kanały (ciągi) konwekcyjne o wydłużonej drodze oraz zwiększonej powierzchni oddawania ciepła, umieszczone w górnej części kotła. Powietrze do spalania jest doprowadzane na wysokości rusztu w dolnej części kotła.
Stałopalność takich kotłów zależna jest między innymi od wysokości komory załadunkowej. W przypadku węgla kamiennego może ona wynieść nawet 18 godzin.
Kotły z dolnym spalaniem wyposażone są w dwa lub trzy ciągi spalin, a sprawność ich sięga czasami powyżej 80 % w zależności od rodzaju spalanego paliwa.
Poleca się je wtedy, gdy właściciele nie chcą inwestować w urządzenia o bardziej rozbudowanej automatyce, ale jednocześnie chcą mieć zagwarantowaną dłuższą stałopalność.

KOTŁY Z NADMUCHEM WENTYLATOROWYM
Są nowocześniejsze, a zatem też droższe od wyżej wymienionych. W urządzeniach tych powietrze potrzebne do spalania dostarcza wentylator nadmuchowy. Całym procesem spalania zarządza mikroprocesor, który w zależności od temperatury wody w kotle czy też temperatury w pomieszczeniu steruje pracą wentylatora, a tym samym ilością powietrza potrzebnego do spalania.

kocioł na paliwa stałe z nadmuchem wentylatorowymWiększość sterowników kotłów nadmuchowych steruje także pracą pomp obiegowych c.o., czasami też pompą do ładowania zasobnika c.w.u. Mają także możliwość współpracy z regulatorami pokojowymi temperatury.

Wyposażenie dobrego kotła z wentylatorem to:

  • wielopunktowy system nadmuchu powietrza, który usprawnia proces spalania,
  • dodatkowe zabezpieczenie termiczne STB,
  • stosunkowo duża komora zasypowa.

Kotły z nadmuchem przystosowane są do spalania węgla kamiennego, miału węglowego, drewna. Ich stałopalność na jednym załadunku paliwa sięga nawet 36 godzin. Sprawność tych kotłów niejednokrotnie przekracza 80%.
Tego typu urządzenia polecane są dla tych, którzy poszukują kotłów uniwersalnych, przeznaczonych do spalania różnych rodzajów paliw stałych i wymagających obsługi nie częściej niż raz, dwa razy na dobę.

 

Oceń artykuł
3,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także