Kotły MCR - nowa generacja

Sukces kotłów MCR marki De Dietrich skłonił producenta do prac związanych
z wprowadzeniem na rynek kolejnej wersji urządzeń, zwanej MCR II generacji.

Kondensacyjne kotły naścienne MCR produkcji grupy De Dietrich-Remeha pojawiły się na polskim rynku w 2006 roku. Były pierwszymi małymi kotłami kompaktowymi, charakteryzującymi się małymi rozmiarami, wyjątkowo małym ciężarem, bardzo cichą pracą, łatwością montażu oraz możliwością dostosowania do każdego rodzaju wymagań. Ważnym elementem okazała się również cena urządzenia, która nie stanowiła bariery dla potencjalnych nabywców – również tych z mniej zasobnym portfelem. Do końca 2007 roku ponad 3200 sztuk kotłów MCR znalazło swoich nabywców. Bardzo dobre opinie użytkowników oraz śladowa ilość zgłoszeń gwarancyjnych – poniżej 1% - dało świadectwo dobrej jakości wykonania, właściwej koncepcji technicznej i konstrukcyjnej.

Założenia nowego typoszeregu MCR /II generacji są następujące:

  • rozszerzenie dotychczasowego zakresu urządzeń o nowy kocioł: MCR/II 24/28 BIC, stanowiący integralne połączenie kotła z wiszącym, warstwowym podgrzewaczem wody (INOX) o szerokości 60 cm,
  • wprowadzenie nowej, bardziej funkcjonalnej automatyki umożliwiającej wykorzystanie czujnika pogodowego i to za niewielką cenę (100 PLN +VAT),
  • umożliwienie montażu kotła na ścianie bez ramy montażowej, którą można dokupić jako opcję,
  • rozszerzenie typoszeregu MCR o nową odmianę kotła jednofunkcyjnego pod nazwą MCR /II 24 S, która różni się od odmiany MCR/II 24 T tym, że nie zawiera zaworu „przełączającego” zamontowanego w obudowie kotła (można go dokupić opcjonalnie).

Ponieważ kocioł MCR /II 24 S jest w pewnym sensie nowością na polskim rynku, poniżej przedstawiamy nieco szerszy komentarz, co do możliwości jego wykorzystania.
Jego parametry techniczne nie różnią się od pozostałych kotłów MCR - roczna sprawność eksploatacyjna kotła sięga 109%, charakteryzuje się obniżoną emisją NOx, do produkcji wymiennika i palnika gazowego wykorzystano stal nierdzewną. Jednak tym, co różni go od pozostałych kotłów tej grupy produktowej, to brak wmontowanego w urządzenie zaworu przełączającego c.o. - c.w.u.
Wyeliminowanie tego zaworu z konstrukcji kotła związane jest z wnioskami wynikającymi z dotychczasowej obserwacji dużej ilości instalacji, w skład których wchodził kocioł jednofunkcyjny MCR 24 T lub podobny kocioł innej marki z zamontowanym w nim zaworem przełączającym w połączeniu z alternatywnym źródłem ciepła np. kominkiem z płaszczem wodnym lub kotłem zapasowym.
W większości tego typu instalacji powstawał problem zasilania grzejników w trakcie produkcji c.w.u. przez kocioł, co wiązało się z niezadowoleniem późniejszych użytkowników.
Przyczynę tej sytuacji można znaleźć po części w konstrukcji proponowanych kotłów (zawór przełączający na powrocie) lub braku wystarczającej ilości zaworów zwrotnych w instalacji. Warto zaznaczyć, że prowadzenie zmian w takiej instalacji lub zdiagnozowanie usterki zaworu wiąże się z kuciem ścian lub posadzek, jeśli instalacja przebiega pod nimi.

Kocioł MCR 24S jest przystosowany do współpracy z kominkami z płaszczem wodnym, a także kotłami na paliwa stałe: węgiel lub pelety. Jest to jego istotna zaleta, pozwalająca na stworzenia wyjątkowo oszczędnego systemu grzewczego domu.

Kotły MCR - nowa generacja - zdjęcie 1 Kotły MCR - nowa generacja - zdjęcie 2

Odpowiedzią firmy de Dietrich na opisane powyżej problemy jest wprowadzenie modelu kotła jednofunkcyjnego MCR 24 S. Zawór przełączający z siłownikiem (nr zam. S63113) widnieje w cenniku produktów De Dietrich jako opcja, dzięki czemu można zamontować go poza kotłem -
na zasilaniu instalacji. To rozwiązanie jest przez firmę De Dietrich zalecane instalatorom, jako technicznie prawidłowe i w końcowym efekcie tańsze.

Oceń artykuł
3,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: De Dietrich

Polecamy Ci również

Zobacz także