Kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne

Najnowocześniejszym rozwiązaniem na rynku kotłów grzewczych, pozwalającym zaoszczędzić nawet do 17% paliwa, są kotły kondensacyjne. Dzięki specjalnej konstrukcji i automatyce otrzymano urządzenie o dużej sprawności i największej oszczędności kosztów ogrzewania.

W kotłach tradycyjnych spaliny odprowadzane były do komina. Kotły kondensacyjne, dzięki zastosowaniu zjawiska kondensacji mogą odzyskiwać część energii pochodzącej z procesu skroplenia pary wodnej (kondensacja), będącej składnikiem spalin powstałych w wyniku spalania.
Kotły kondensacyjne różnią się od kotłów tradycyjnych tym, że powierzchnia wymiennika ciepła jest dostosowana do ciągłej pracy w warunkach kondensacji. Większość tych kotłów wyposażona jest w dwa wymienniki. Jeden schładza spaliny (tak jak w tradycyjnym kotle) do punktu rosy, drugi zaś, schłodzone obniża do temperatury poniżej punktu rosy. Kotły kondensacyjne pozwalają prawie na całkowite wykorzystanie energii paliwa wyrażonej jako ciepło spalana, a nie tylko wartość opałowa, co zachodzi w kotłach konwencjonalnych. Gdyby nie było strat cieplnych samego kotła oraz udało się schłodzić spaliny do temperatury 20°C, wówczas sprawność kotła mogłaby wynieść nawet 111%. Jednak w praktyce jest to bardzo trudne do uzyskania. Ale i tak kotły kondensacyjne osiągają najwyższą sprawność w granicach 109%.

Rodzaje kotłów kondensacyjnych
Ze względu na rodzaj zastosowanego palnika można wyróżnić kotły eksploatowane w układzie zależnym od powietrza wewnętrznego pomieszczenia oraz eksploatowane w układzie niezależnym od powietrza w pomieszczeniu.
Największą sprawność (do 109%) posiadają kotły eksploatowane w układzie niezależnym od powietrza wewnętrznego pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Możliwe jest to dzięki zainstalowaniu zintegrowanego wymiennika ciepła, palnika ze wstępnym mieszaniem i wykorzystaniu kominowej wymiany ciepła. Mają zwartą, niedużą budowę, zamkniętą komorę spalania i hermetyczną obudowę. Dzięki takiej konstrukcji możliwy jest bardziej skuteczny odzysk ciepła ze spalin.
Drugim rodzajem są kotły eksploatowane w układzie zależnym od powietrza wewnętrznego pomieszczenia. Kotły te posiadają palniki atmosferyczne oraz palniki nadmuchowe. Wszystkie elementy kotła muszą być owiewane przez powietrze, dlatego konieczne jest specjalne rozmieszczenie otworów wentylacyjnych. Taka instalacja wymaga specjalnie zaprojektowanego pomieszczenia, spełniającego normy prawa budowlanego. Sprawność tego kotła nie przekracza 105%.

Kotły kondensacyjne wymagają dodatkowych wentylatorów wyciągowych, gdyż ze względu na niską temperaturę spalin nie mogą współdziałać z ciągiem naturalnym. W wyniku spalania w kominie wydziela się odpowiednia ilość pary wodnej, która ma właściwości żrące. Niszczy to komin. Aby temu zapobiec stosuje się specjalne uszczelki.
Wszystkie elementy kotłów kondensacyjnych wykonane są z materiałów odpornych na korozję. Związane jest to z wysoko żrącymi właściwościami kondensatu uzyskanego w procesie skroplenia pary wodnej. Kondensat gromadzony jest w specjalnym zbiorniku, z którego odprowadzany jest do kanalizacji. Jeżeli posiadamy kocioł o mocy większej niż 30 kW należy pamiętać o neutralizacji kondensatu, gdyż jest on szkodliwy dla środowiska.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Aneta Demianowicz

Zdjęcia: Viessmann

Polecamy Ci również

Zobacz także