Kotły jednofunkcyjne i dwufuncyjne

Czasami okazuje się, że wybór sposobu ogrzewania domu jest prostszy niż ustalenie, jak zapewnić ciepłą wodę użytkową w odpowiedniej ilości.

Tradycyjny kocioł jednofunkcyjny
Służy wyłącznie do ogrzewania wody krążącej w instalacji c.o., przeznaczonej do ogrzewania pomieszczeń. Jest to rozwiązanie najtańsze i najprostsze, stosowane najczęściej w niewielkich budynkach, gdzie wcześniej zamontowano już urządzenia służące do ogrzewania wody użytkowej, takie jak np. elektryczne podgrzewacze wody. W nowych budynkach takie kotły stosowane są rzadko, gdyż ekonomicznie myślący użytkownik chce jednocześnie ogrzać pomieszczenia, jak również wodę przeznaczoną do mycia, bez wprowadzania dodatkowych urządzeń.

kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem pojemnościowymKocioł jednofunkcyjny połączony z podgrzewaczem pojemnościowym
Istnieje możliwość podłączenia kotła jednofunkcyjnego z podgrzewaczem pojemnościowym w celu przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż opisane powyżej. Podgrzewacz pojemnościowy stanowi zasobnik z wężownicą. Zasada działania takiego zestawu polega na tym, że w momencie rozpoczęcia ładowania zasobnika wyłącza się podgrzewanie wody w c.o., natomiast po ogrzaniu wody użytkowej do wymaganej temperatury, ponownie się uruchamia. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet. Zapewnia możliwość korzystania z ciepłej wody w kilku urządzeniach sanitarnych równocześnie bez odczuwalnego spadku temperatury wody i ciśnienia strumienia. Należy również zauważyć, że przy małym zużyciu wody kocioł nie włącza się, gdyż zasobnik magazynuje część ciepłej wody użytkowej. Istnieje możliwość połączenia kotła z zewnętrznym podgrzewaczem lub umieszczenia obu tych urządzeń w jednej komorze, przez co często mylone są one one z kotłami dwufunkcyjnymi.

kocioł dwufunkcyjnyKocioł dwufunkcyjny z wewnętrznym podgrzewaczem przepływowym

Kocioł dwufunkcyjny posiada dodatkową możliwość podgrzania wody przeznaczonej do mycia za pośrednictwem przepływowego podgrzewacza umieszczonego w obudowie kotła. Jest to rozwiązanie tańsze niż w przypadku zastosowania kotła jednofunkcyjnego połączonego z zasobnikiem, jednak nie zapewnia komfortowego korzystania z ciepłej wody. Woda zaczyna się ogrzewać w momencie odkręcenia kranu, więc żądany efekt uzyskuje się często dopiero po kilkudziesięciu sekundach. Ponadto w trakcie użytkowania temperatura wody ulega wahaniom. Takie rozwiązanie jest polecane w małych domach, gdzie instalacja wodna i grzewcza nie jest rozbudowana, bowiem istotną zaletą klasycznych kotłów dwufunkcyjnych są niewielkie rozmiary.

kocioł dwufunkcyjny z  zasobnikiemKocioł z zasobnikiem

Rozwiązanie bardziej komfortowe i ekonomiczne. Zasobniki magazynują ciepłą wodę, przez co znacznie poprawiają komfort korzystania z niej. Jednym z najnowszych urządzeń jest kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem warstwowym. W tym przypadku woda podgrzewana jest w (najczęściej płytowym) przepływowym wymienniku ciepła, który oddziela od siebie warstwy zimnej i ciepłej wody. Charakteryzuje go bardzo duża szybkość nagrzewania (gorącą wodę użytkową uzyskuje się już po 3-5 minutach od włączenia kotła). Wynika to z faktu, że do zasobnika dopływa woda wcześniej podgrzana w podgrzewaczu przepływowym, przez co użytkownik nie musi czekać na ogrzanie całej pojemności zasobnika. W przypadku tradycyjnego kotła dwufunkcyjnego ogrzanie wody trwa nawet kilkadziesiąt minut. Kotły dwufunkcyjne z zasobnikiem warstwowym są polecane w domach, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest dość duże, a jednocześnie brakuje miejsca na zainstalowanie kotłów wyposażonych w głównie zewnętrzne podgrzewacze wody. Innymi zaletami jest ich mniejsza cena, a także mniejsze zużycie energii. Charakteryzuje je również estetyczny wygląd, gdyż wszystkie elementy ukryte są pod obudową. Trzeba jednak zwrócić  uwagę także na wady takiego rozwiązania. Jeśli w instalacji występuje twarda woda, a kocioł zamontowano daleko od punktów czerpalnych, sprzyja to osadzaniu się kamienia.

Oceń artykuł
4,63 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Szulc

Zdjęcia: De Dietrich, Viessmann

Polecamy Ci również

Zobacz także