Olej opałowy nie należy do najtańszych paliw, jednak w pewnych okolicznościach warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem. Piszemy, kiedy opłaca się wybrać kocioł na olej opałowy oraz jakie parametry powinien mieć zbiornik na olej.
Pamiętajmy, że kwestia kosztów ogrzewania jest ściśle powiązania z charakterystyką energetyczną budynku. Jeśli zbudujemy dom nowoczesny o znikomym zapotrzebowaniu na energię grzewczą, koszt ogrzewania nawet najdroższym paliwem będzie niewielki, bo jego zużycie będzie minimalne.
Kiedy warto zdecydować się na olej opałowy?
Olej opałowy (podobnie jak gaz płynny) jest jednym z rozwiązań, które musimy wziąć pod uwagę, jeśli nie mamy dostępu do gazu z sieci lub nie chcemy ogrzewać domu paliwem stałym. Alternatywa dla oleju to gaz płynny, jednak rozstrzyganie o tym, które paliwo bardziej się opłaca zastosować jest w dzisiejszych czasach ryzykowne - ceny dynamicznie się zmieniają. Generalnie gaz płynny jest mimo wszystko o 10-20 % tańszy. Różnica polega także na sposobie magazynowania paliwa. Zbiorniki na gaz płynny ustawiane są wyłącznie na zewnątrz domu. Zbiorniki na olej instaluje się w domu, w przeznaczonej do tego kotłowni. Powinna być ona dobrze wentylowana, dla zapewnienia prawidłowej pracy kotła. Jej kubatura powinna wynosić minimum 8 m³, a wysokość min. 2,2 m. Istnieje możliwość instalacji zbiornika także na zewnątrz budynku i to zarówno na ziemi, jak i pod ziemią.
Dowiedz się więcej: Ogrzewanie olejowe - czy się opłaca?
Zbiorniki na olej opałowy - z jakiego materiału i o jakiej pojemności?
Wielkość zbiornika najlepiej dobrać w taki sposób, aby tankowanie do niego oleju nie musiało się odbywać częściej niż raz do roku. Jedne z najmniejszych zbiorników mają około 70 cm szerokości, a to raczej zbyt mało, by wystarczyło na cały sezon. Dużo szerszego zbiornika nie wniesiemy najprawdopodobniej przez drzwi. Rozwiązaniem jest zastosowanie kilku mniejszych zbiorników z opcją łączenia ich w baterie. Zbiorniki na olej opałowy wykonuje się z tworzywa sztucznego (polietylenu), dzięki czemu są lekkie. Na rynku dostepne są zbiorniki jedno- i dwupłaszczowe (zbiornik w zbiorniku). Te drugie są mocniejsze, wytrzymalsze mechanicznie i całkowicie zabezpieczone przed przeciekiem. Przestrzeń pomiędzy płaszczami zbiornika pełni również funkcję izolacji, chroniąc magazynowany olej przed ekstremalnymi temperaturami latem i zimą. Pomaga to utrzymać stabilne warunki składowania oleju przez cały rok, zarówno w zbiornikach zainstalowanych na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Ponadto zbiorniki dwupłaszczowe nie wymagają montażu tzw. wanien wychwytujących (stabilizujących zbiornik), co znacznie upraszcza i przyspiesza instalację.
Wyposażenie dodatkowe do zbiorników na olej i możliwości nowoczesnych kotłów
Producenci zbiorników na olej oferują do nich wyposażenie dodatkowe. Są to np. sygnalizatory poziomu oleju i przecieku, taśmy grzewcze z termostatem utrzymujące temperaturę i gęstość oleju na odpowiednim poziomie (przydatne zwłasza w zbiornikach instalowanych na zewnątrz domu). Kotły olejowe, podobnie jak kotły gazowe, są zautomatyzowane i działają niemal bezobsługowo. Na rynku dostępne są urządzenia, które mogą spalać gaz oraz olej. Wystarczy w nich zmienić palnik. Można także kupić urządzenie uniwersalne, które pracuje zarówno z jednym, jak i drugim rodzajem paliwa. Jeśli będziemy chcieli w przyszłości zmienić rodzaj paliwa do ogrzewania domu, wówczas unikniemy konieczności zakupu nowego kotła.
To może Cię zainteresować: Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie. 3 skuteczne wskazówki
Miku
My w naszym domu mamy piec na ekogroszek od Gizexu. Myśleliśmy kiedyś nad innymi, ale ten najlepiej spełniał nasze oczekiwania. Do oleju opałowego jakoś ciężko było nam się przekonać.
Enerbau Tanie Grzanie
My w naszym domu mamy piec na ekogroszek..... Myśleliśmy kiedyś nad innymi, ale ten najlepiej spełniał nasze oczekiwania. Do oleju opałowego jakoś ciężko było nam się przekonać.
Jeszcze w kwietniu zachwalałaś piece na słomę vt/56749/0/kociol-na-paliwo-stale Znudziło się ładowanie słomy ? Pewno w najbliższym czasie znudzi się też ekogroszek i trzeba będzie poszukać nowego zleceniodawcy na wklejanie linków.
.
Elando
Ogrzewanie olejowe jest bardzo drogim rozwiązanie i nie polecam,jeżeli juz to lepiej zdecydować się na tradycyjne formy paliwa,wyjdzie taniej a równie efektywnie. My ze swojej strony chętnie pomożemy w kwestii wyboru dobrego kotła,to nasza specjalizacja.
Spednet
Tutaj nie trzeba wiele pisac,poniewaz koszty takiego ogrzewania mówią same za siebie. Jeszcze kilka lat wstecz olej był opłacalny,w chwili obecnej niestety kompletnie nie. Polecam zainteresować się tematem pomp ciepła,co przyniesie większy pożytek i inwestycja całkowicie się zwraca.
tyga33
Wiem, że Tangozbiorniki ma dobre produkty. Zbiorniki produkowane są metodą rotoumoldingu i są przeznaczone do składowania i wewnętrznej dystrybucji oleju napędowego, opałowego, Adblue, oleju przepracowanego oraz innych płynów żrących i zapalnych. Wszystko dobrej jakości.
kolak
Przy wydajnej instalacji ogrzewanie na olej opałowy się bardzo dobrze sprawdza. Nie trzeba robić kosztownych projektów, jak przy sieci gazowej. My mamy też dobrego dostawcę, olej nam dowozi firma Kwiatkowski. Mamy dobrą cenę, więc całościowy koszt ogrzewania jest atrakcyjny.
miki789
A byłeś na stronie www.tangozbiorniki.pl ? Firma produkuje zbiorniki na benzynę i nie tylko. Mają wiele pojemność a ich produkty posiadają drabinę serwisową z podestem roboczym. To zapewnia wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.
FranekM
My użytkujemy zbiornik od Zbiorniki Szczecin. Mają zbiorniki o różnych pojemnościach, jedno- i dwupłaszczyznowe. My wybraliśmy dwupłaszczyznowy ze względu na jego większe bezpieczeństwo. Gwarancja 5-letnia.
morten22
Ja korzystam z pieca na olej opałowy od dłuższego czasu i jestem zadowolony. Dostaję regularne dostawy z Eurodorexu, także nie muszę się martwić, że kiedyś mi go zabraknie przed czasem.
Fabian73
Zbiorniki na olej to bardzo dobra rzecz, można nieco na tym zaoszczędzić. Pozdrawiam!
Awarel
Właśnie, a odnośnie zbiorników adblue? Co się stosuje, gdzie szukać, jakie musza być spełnione normy?
romankowicki
Moi rodzice pod miastem ogrzewają olejem grzewczym, jest okej. Nie ma gazyfikacji, a ekogroszku i śmieciowego węgla nie chcieli. Olej jest w sam raz, koszty w ryzach (domek 90 m), dostawca sprawdzony (Pol-Oil).
animka
Ja zdecydowałem się na ogrzewanie olejem opałowym i jestem bardzo zadowolony. Rozwiązanie i oszczędne i ekologiczne. Jest dużo firm, które zaopatrują w taki olej, ale ja polecam Bossoil. Cała grupa jest na rynku już 30 lat, a to świadczy o jakości. Mają ofertę zarówno dla firm jak i dla klientów prywatnych, sprawdźcie https://bossoil.pl/oferta/
Rafał Cichocki
Witam,
Ogrzewanie za pomocą oleju opałowego jest komfortowe oraz bezobsługowe, lecz cena zakupu samego paliwa jest znacznie wyższa w porównaniu do gazu oraz tradycyjnego paliwa węglowego. Wyższa cena jest spowodowana akcyzą nałożoną na olej opałowy analogicznie jak na olej napędowy. Dlatego takie rozwiązanie w większości przypadków nie jest ekonomiczne i lepiej zastanowić się nad wyborem gazowego kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła. Pompa ciepła, mimo wyższych kosztów inwestycyjnych gwarantuje najniższe koszty eksploatacyjny oraz ekologiczną i bezobsługową pracę.
W sprawie doboru, wyceny oraz montażu urządzenia grzewczego marki Buderus zachęcam do kontaktu z jednym z autoryzowanych instalatorów naszej marki. Ich wyszukiwarkę w zależności od regionu można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Buderus
animka
Fakt, tak jak piszecie, ogrzewanie olejowe nie jest super tanie, ale czy tylko o to chodzi? Przede wszystkim jest bezpieczne i ekologiczne, a koszty z tego, co wiem porównywalne do prądu. Trzeba tylko dobrze zainwestować i w cały system grzeczny, czy to kocioł, czy piec no i w porządny olej, np. Ekoterm Plus https://poloil.pl/