Kotły i zbiorniki na olej

Kocioł olejowy
ogrzewanie olejem warto rozważyć, jeśli nie mamy dostępu do sieci gazowej

Olej opałowy nie należy do paliw najtańszych, jednak w pewnych okolicznościach jest rozwiązaniem rozsądnym.

Kocioł olejowy
Ogrzewanie domu olejem opałowym warto rozważyć, jeśli nie mamy dostępu do sieci gazowej


Pamiętajmy, że kwestia kosztów ogrzewania jest ściśle powiązania z charakterystyką energetyczną budynku. Jeśli zbudujemy dom nowoczesny o znikomym zapotrzebowaniu na energię grzewczą, koszt ogrzewania nawet najdroższym paliwem będzie niewielki, bo jego zużycie będzie minimalne.

Olej opałowy (podobnie jak gaz płynny) jest jednym z rozwiązań, które musimy wziąć pod uwagę, jeśli nie mamy dostępu do gazu z sieci lub nie chcemy ogrzewać domu paliwem stałym. Alternatywa dla oleju to gaz płynny, jednak rozstrzyganie o tym, które paliwo bardziej się opłaca zastosować jest w dzisiejszych czasach ryzykowne - ceny dynamicznie się zmieniają. Tendencja jest taka, że gaz płynny jest mimo wszystko o 10-20 % tańszy. Różnica polega także na sposobie magazynowania paliwa. Zbiorniki na gaz płynny ustawiane są wyłącznie na zewnątrz domu. Zbiorniki na olej instaluje się w domu, w przeznaczonej do tego kotłowni. Powinna być ona dobrze wentylowana, dla zapewnienia prawidłowej pracy kotła. Jej kubatura powinna wynosić minimum 8 m³, a wysokość min. 2,2 m. Istnieje możliwość instalacji zbiornika także na zewnątrz budynku i to zarówno na ziemi, jak i pod nią.

zbiornik na olej          zbiornik na olej opałowy

schemat ogrzewania olejowegoWielkość zbiornika najlepiej dobrać w taki sposób, aby tankowanie do niego oleju nie musiało się odbywać częściej niż raz do roku. Jedne z najmniejszych zbiorników mają około 70 cm szerokości, a to raczej zbyt mało, by wystarczyło na cały sezon. Dużo szerszego zbiornika nie wniesiemy najprawdopodobniej przez drzwi. Rozwiązaniem jest zastosowanie kilku mniejszych zbiorników z opcją łączenia ich w baterie.
Zbiorniki na olej opałowy wykonuje się z tworzywa sztucznego (polietylenu), dzięki czemu są lekkie. Na rynku dostepne są zbiorniki jedno- i dwupłaszczowe (zbiornik w zbiorniku). Te drugie są mocniejsze, wytrzymalsze mechanicznie i całkowicie zabezpieczone przed przeciekiem. Przestrzeń pomiędzy płaszczami zbiornika pełni również funkcję izolacji, chroniąc magazynowany olej przed ekstremalnymi temperaturami latem i zimą. Pomaga to utrzymać stabilne warunki składowania oleju przez cały rok, zarówno w zbiornikach zainstalowanych na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Ponadto zbiorniki dwupłaszczowe nie wymagają montażu tzw. wanien wychwytujących (stabilizujących zbiornik), co znacznie upraszcza i przyspiesza instalację.

Producenci zbiorników na olej oferują do nich wyposażenie dodatkowe. Są to np. sygnalizatory poziomu oleju i przecieku, taśmy grzewcze z termostatem utrzymujące temperaturę i gęstość oleju na odpowiednim poziomie (przydatne zwłasza w zbiornikach instalowanych na zewnątrz domu).

Kotły olejowe, podobnie jak kotły gazowe, są zautomatyzowane i działają niemal bezobsługowo. Na rynku dostępne są urządzenia, które mogą spalać zarówno gaz, jak i olej. Wystarczy w nich zmienić palnik. Można także kupić urządzenie uniwersalne, które pracuje zarówno z jednym, jak i drugim rodzajem paliwa. Jeśli będziemy chcieli w przyszłości zmienić rodzaj paliwa do ogrzewania domu, wówczas unikniemy konieczności zakupu nowego kotła.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Urlich, Titan eko

Polecamy Ci również

Zobacz także