Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania: bezpieczne rozwiązanie

Kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania
W przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania nie grozi ryzyko zatrucia czadem. Mają one też inne zalety.

Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania, w tym kotły kondensacyjne, mają wiele zalet. Należy do nich większe bezpieczeństwo eksploatacji oraz wydajność.

Tradycyjne kotły gazowe – zagrożenie czadem

Przy spalaniu każdego paliwa: gazu, oleju, drewna, węgla może wydzielać się czad. Do takiej sytuacji dochodzi, kiedy podczas spalania jest niewystarczająca ilość tlenu. Powstaje wtedy gaz – tlenek węgla, zwany czadem. Nie ma on zapachu, jest też niewidoczny. Jest za to śmiertelnie niebezpiecznie. Co roku dochodzi do poważnych zatruć, a także śmierci, spowodowanych czadem. Tlenek węgla najbardziej zagraża przy starych, niesprawnych instalacjach grzewczych, ale także wtedy, gdy jest kiepska wentylacja. Tradycyjne piecyki gazowe z otwartą komorą spalania, szczególnie montowane w łazienkach to częste źródło zatruć. Dodatkowo w kotłach atmosferycznych istnieje także ryzyko wystąpienia wstecznego ciągu kominowego i cofania się spalin. Im starsze urządzenie, tym ryzyko awarii większe. Żeby się ustrzec zagrożenia, urządzenia grzewcze powinny być serwisowane – wtedy będziemy mieć pewność, że działają sprawnie. Poza tym absolutnie nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych, za to powinno się zapewnić jak najlepszy dopływ powietrza (czyli regularnie wietrzyć, szczególnie jeśli mamy szczelne okna).

Dowiedz się więcej: Co robić, żeby się nie zatruć czadem. Pamiętaj - tlenek węgla zabija!

Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem są kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania. Powietrzne niezbędne w procesie spalania gazu (i innych paliw), jest doprowadzane bezpośrednio do urządzenia. Służy temu przewód powietrzno-spalinowy, pobierający powietrze z zewnątrz, a nie pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł. Nie ma więc ryzyka, że ilość tlenu będzie niedostateczna i powstanie czad. Zamknięta komora spalania jest całkowicie odizolowana od pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, więc nie ma możliwości, aby przedostawały się do niego spaliny (są one usuwane na zewnątrz z pomocą wentylatora wbudowanego w kocioł).
Przewód powietrzno-spalinowy składa się z dwóch części – najczęściej jest to rozwiązanie typu „rura w rurze” (układ współosiowy). W tym układzie cześć wewnętrzna służy odprowadzeniu spalin, zewnętrzna – doprowadzeniu powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu spaliny ogrzewają też powietrze doprowadzane do komory spalania, co korzystnie wpływa na pracę kotła.
Dodatkowo, ponieważ powietrze jest dostarczane bezpośrednio do urządzenia, nie ma potrzeby zapewniania dodatkowej wentylacji kotłowni, czy miejsca, gdzie kocioł się znajduje - nie musi znajdować się tam okno czy kanał nawiewny – a mniejszy napływ powietrza z zewnątrz sprawia, że pomieszczenie się nie wychładza.
Warto wiedzieć, że wszystkie kotły kondensacyjne – o wyższej sprawności niż tradycyjne – to właśnie kotły z zamkniętą spalania.

Dowiedz się: Czym się różnią kotły gazowe tradycyjne i kondensacyjne

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: De Dietrich

Polecamy Ci również

Zobacz także