Kotły gazowe - tradycyjne i kondensacyjne

58
Kotły gazowe - tradycyjne i kondensacyjne

Zarówno kotły tradycyjne, jak i kondensacyjne mogą służyć tylko do ogrzewania wody w instalacji grzewczej (kotły jednofunkcyjne), albo równocześnie do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (kotły dwufunkcyjne). Różnią się jednak budową i sposobem działania, a także wydajnością.

Układy spalinowe w kotłach gazowych

Podstawową różnicą między kotłami tradycyjnymi i kondensacyjnymi jest potraktowanie spalin i kondensatu powstającego w przewodach spalinowych. W kotłach tradycyjnych spaliny są odprowadzane wprost do komina, stosuje się też specjalne elementy zapobiegające przedostawaniu się kondensatu do wnętrza kotła.

Natomiast zasada działania kotłów kondensacyjnych opiera się na wykorzystaniu energii cieplnej zawartej w spalinach. W tym celu są one sprowadzane z powrotem do kotła i odpowiednio schładzane. Na skutek tego, para wodna zawarta w spalinach skrapla się i oddaje do wody kotłowej energię cieplną. Ten proces umożliwia znacznie lepsze wykorzystanie energii paliwa i osiągnięcie wyższej sprawności kotła.

Poznaj: Zalety kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania

Sprawność kotłów

Ogólnie sprawność kotłów zależy od mocy grzewczej oraz temperatury zewnętrznej. Kotły tradycyjne mogą osiągać sprawność na poziomie 90% (do 92%). Natomiast kotły kondensacyjne, dzięki wspomnianemu częściowemu odzyskowi energii cieplnej, wyróżniają się sprawnością do 109%.

Komora spalania otwarta i zamknięta

Kotły kondensacyjne są wyposażone w zamkniętą komorę spalania, natomiast kotły tradycyjne mogą mieć komorę zamkniętą lub otwartą. Rodzaj komory spalania – otwarta lub zamknięta – wiąże się ze sposobem doprowadzenia powietrza do kotła. W przypadku otwartej komory, kocioł pobiera powietrze z pomieszczenia. Aby zapewnić jego prawidłowy dopływ, w ścianie kotłowni musi się znajdować kratka wentylacyjna (wadą tego rozwiązania jest wychładzanie pomieszczenia). Natomiast do kotła kondensacyjnego powietrze należy doprowadzić z zewnątrz przy pomocy systemu powietrzno-spalinowego czyli specjalnych rur (tzw. rura w rurze). Mogą one przebiegać przez ścianę zewnętrzną budynku lub komin. Powietrze jest dostarczane wprost do kotła i nie wpływa na temperaturę w kotłowni. Kotły z zamkniętą komora spalania są bardziej bezpieczne w użytkowaniu i sprawniejsze.

Wymiennik ciepła w kotłach gazowych

Każdy kocioł grzewczy jest wyposażony w wymiennik ciepła. W przypadku kotłów kondensacyjnych najczęściej stosuje się dwa wymienniki, których powierzchnia jest przystosowana do pracy w obecności kondensatu. Stosuje się tu stal szlachetną wysokiej jakości. Wymienniki w kotłach tradycyjnych są wykonane z miedzi (kotły wiszące) lub żeliwa (kotły stojące).

Rozwiązania stosowane w kotłach gazowych

W kotłach kondensacyjnych stosuje się nowoczesne rozwiązania techniczne, które ułatwiają ich eksploatację oraz sprawiają, że są bardziej wydajne i ekologiczne. Do takich rozwiązań należy np.:

  • system samoczyszczenia wymiennika ciepła – dzięki specjalnej konstrukcji, spływający kondensat czyści powierzchnię wymiany ciepła,
  • palniki promiennikowe o specjalnej konstrukcji i działaniu, które zapewniają niższą temperaturę spalin, co korzystnie wpływa na pracę kotła. Dodatkowo kotły z taki palnikami charakteryzują się tzw. zerową emisją zanieczyszczeń oraz cichą pracą
  • układy rozpoznające rodzaj gazu i dopasowujące warunki spalania do jego jakości.
Oceń artykuł
4,43 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: Viessmann

Polecamy Ci również

Zobacz także