Koszty ogrzewania domu - porównanie różnych rozwiązań

105
Koszty ogrzewania domu
Koszt ogrzewania domu zależy od termoizolacji budynku oraz zastosowanych źródeł ciepła.

Ogrzewanie domu jest jednym z największych, corocznych wydatków eksploatacyjnych. Ostateczny koszt ogrzewania domu zależy oczywiście od termoizolacji budynku oraz zastosowanych źródeł ciepła. Ile kosztuje ogrzewanie domu? Poniżej przybliżone wyliczenia wydatków.

Koszt ogrzewania domu – podstawowe założenia do wyliczeń

Na potrzeby naszych obliczeń przyjmujemy, że ogrzewany budynek posiada powierzchnie 150 m2. Jego zapotrzebowanie na energię grzewczą wynosi 50 W/m2. Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą jest sumą powierzchni użytkowej oraz zapotrzebowania energetycznego (w tym wypadku łącznie 7 500 kWh/rok). Do owej wartości musimy doliczyć zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową (średnio 2 850 kWh/rok na trzyosobową rodzinę). Zatem sumaryczne zapotrzebowanie energetyczne budynku wynosi 10 350 kWh/rok.

Instalacja C.O. na ekogroszek

Ekogroszek to jedno z najpopularniejszych paliw grzewczych. W ofertach sprzedażowych znajdziemy wiele wydajnych modeli kotłów na ekogroszek. Niektóre z nich posiadają podajniki i zaawansowane systemy sterowania, które znacznie ułatwiają eksploatacje. Grzejniki zasilane przez ekogroszek mogą współpracować z takimi instalacjami jak ogrzewanie podłogowe.

Przyjmujemy, że ekogroszek kosztuje 800 zł za tonę. Wartość opałowa węgla i ekogroszku wynosi ok. 6,95 kWh/kg. Zatem z jednej tony pozyskamy 6 950 kWh. Ogrzewanie domu będzie wydatkiem rzędu 1 200 zł. W obliczeniach przyjęliśmy, że do ogrzania dobrze zaizolowanego budynku (zapotrzebowanie energetyczne 50 W/m2) wystarczy rocznie 1,5 tony tego opału.

Ogrzewanie gazowe

Koszt ogrzewania domu zależy w dużej mierze od rodzaju kotła. Gazowa instalacja C.O. może być zasilana kotłem tradycyjnym, pulsacyjnym lub kondensacyjnym. Przyjmijmy, że w budynku znajduje się dobrej jakości kocioł pulsacyjny, który pozwala na znaczące obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Uśredniony koszt wytworzenia 1 kWh w kotle pulsacyjnym wynosi ok. 0,25 zł. Zatem za ogrzewanie gazowe trzeba będzie zapłacić rocznie ok. 2 587 zł. Niestety instalacja C.O. z kotłem pulsacyjnym jest dość droga w zakupie. Dlatego wielu inwestorów nadal decyduje się na ogrzewanie gazowe z kotłem tradycyjnym. W tym wypadku roczny koszt ogrzewania domu wzrasta do ok. 4 450 zł.

Odnawialne źródła energii

Na rynku dostępnych jest coraz więcej sposobów ogrzewania domu opartych na odnawialnych źródłach energii. Pompy ciepła, kolektory słoneczne, czy kotły na biomasę (o tych nieco dalej) są wprawdzie drogie w momencie montażu, ale pozwalają na osiągnięcie dużych oszczędności na comiesięcznych rachunkach związanych z ogrzewaniem.

Pompa ciepła nie wytwarza ciepła, tylko pobiera je z otoczenia - z ośrodka o niższej temperaturze i oddaje ją do ośrodka o wyższej temperaturze. W praktyce na przykład powietrzna pompa ciepła może pobrać ciepło z powietrza o temperaturze 10 st. C, skumulować je i zwrócić w postaci cieplejszego powietrza. Co ciekawe, system może też działać w drugą stronę i chłodzić powietrze w gorące dni. Więcej informacji na temat pomp ciepła uzyskasz z tego artykułu.

Pompa ciepła działa najlepiej w zestawie z rekuperatorem i systemem wentylacji mechanicznej. Zadaniem rekuperatora jest ogrzanie napływającego z zewnątrz powietrza tym, które jest wywiewane z domu. Wyrównanie temperatur nie wiąże się jednak z mieszaniem się obu strumieni, dzięki czemu mamy pewność, że do domu napływa świeże powietrze. Połączenie go z pompą ciepła, która odpowiedzialna jest za wytwarzanie taniego ciepła lub chłodu w lecie da nam optymalną instalację grzewczo - wentylacyjną. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym artykułem na temat rekuperacji.

Ogrzewanie elektryczne

Grzejniki elektryczne generują największe wydatki związane z ogrzewaniem domu. Przybliżona cena energii elektrycznej w taryfie G11 wynosi w 2017 roku 0,57 zł/kWh. Jest to suma opłat za dystrybucję oraz energię.

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego o rocznym zapotrzebowaniu na energię grzewczą 10 350 kWh/rok będzie wydatkiem rzędu 5 899 zł.

Powyższy koszt ogrzewania domu nie wydaje się zbyt wysoki. Jednak pamiętajmy, że w obliczeniach wzięto pod uwagę dobrze zaizolowany budynek o zapotrzebowaniu energetycznym 50 W/m2. Nieocieplone domy jednorodzinne mogą posiadać znacznie większe zapotrzebowanie, wynoszące nawet 200 W/m2. W tym wypadku koszt ogrzewania domu byłby znacznie wyższy. Dlatego ogrzewanie elektryczne wykorzystuje się przeważnie jako dodatkowe źródło ciepła (np. pod ogrzewanie podłogowe).

Piec na biomasę

Nowoczesny piec na biomasę jest chętnie montowany we współczesnych domach jednorodzinnych. Biomasa wpisuje się w proekologiczne trendy i pozwala zmniejszyć koszt ogrzewania domu. Instalacja C.O. zasilana przez piec na biomasę może wykorzystywać popularne pellety. Koszt ich zakupu to ok. 850 zł/tona. Wartość opałowa dobrej jakości pelletu wynosi 5,35 kWh/kg. Oznacza to, że z 1 tony opału otrzymamy 5 350 kWh energii grzewczej. W ciągu roku piec na biomasę zużyje niespełna 2 tony opału. Zatem ogrzewanie domu będzie kosztowało ok. 1 700 zł.

Ile kosztuje ogrzewanie domu olejem opałowym?

W ofertach producentów coraz częściej pojawiają się nowoczesne kotły na olej opałowy. Do wyboru mamy kotły kondensacyjne oraz niskotemperaturowe. Średnia cena oleju opałowego to 3,20 zł/litr. Przybliżona wartość energetyczna wynosi  ok. 10,00 kWh/litr. Zatem do ogrzania kosztorysowanego domu jednorodzinnego potrzebujemy 1 035 litrów oleju opałowego. Roczny koszt ogrzania domu wyniesie w tym wypadku ok. 3 312 zł. Powyższa kwota jest nieco niższa w porównaniu z tą, którą poniesiemy na ogrzewanie gazowe w kotle tradycyjnym.

Który sposób rozprowadzenia ciepła w domu będzie najbardziej efektywny?

Źródło ciepła ma oczywiście obok ocieplenia domu największy wpływ na koszty ogrzewania, ale spore znaczenie ma również sposób rozprowadzenia ciepła. Instalację C.O. można zasilać zarówno poprzez tradycyjne grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe. Są również inne, zdecydowanie mniej popularne metody, jak na przykład ogrzewanie nadmuchowe.

Instalację centralnego ogrzewania opartą na grzejnikach zna chyba każdy. Są wprawdzie różne – mniej i bardziej efektywne typy grzejników ale zasada działania jest z grubsza podobna. Instalacja grzejnikowa jest też najtańsza przy montażu, ale nie najbardziej efektywna.

Ogrzewanie podłogowe z kolei najlepiej sprawdzi się w łazienkach oraz kuchniach. Ciepło zostaje oddawane do otoczenia podłogę – najczęściej płytki, ale nierzadko również panele czy parkiet. Dzięki temu podłoga jest ciepła i przyjemna w dotyku. Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu. W niektórych przypadkach może się to przełożyć na nieco niższy koszt ogrzewania domu (w porównaniu z ogrzewaniem tradycyjnymi grzejnikami ściennymi). Warto jednak pamiętać, że ogrzewanie podłogowe generuje wyższą temperaturę odczuwalną, co z kolei może przełożyć się na pewne oszczędności. Więcej na temat ogrzewania podłogowego możesz przeczytać w tym artykule.

Oceń artykuł
3,38 / 16 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Źródło: kb.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także