Koszty ogrzewania

Koszty ogrzewania

dom jednorodzinny Ilość potrzebnej energii do ogrzania budynku oraz wysokość comiesięcznych rachunków uzależnione są nie tylko od właściwości termoizolacyjnych, ale również od wyboru właściwej instalacji grzewczej. Na etapie planowania warto więc zastanowić się nad budową domu energooszczędnego, wykorzystującego odnawialne źródła energii - ekologiczne pompy ciepła.


Niezwykle istotne dla kosztów późniejszej eksploatacji domu jest zachowanie efektywności energetycznej, uzyskanej poprzez zastosowanie właściwych rozwiązań technicznych i materiałów budowlanych. Ważne jest usytuowanie bryły względem stron świata, zachowanie odpowiednich wielkości przegród zewnętrznych (dachu, stropów, ścian, okien i drzwi) oraz zastosowanie termoizolacyjnych materiałów. Po zapewnieniu solidnej izolacji, ostatecznym etapem dla uzyskania komfortu cieplnego niskim kosztem, jest dobór odpowiedniego systemu grzewczego.

instalacja kolektora gruntowegoEnergooszczędna instalacja grzewcza

Sposobem na osiągniecie największych oszczędności na ogrzewaniu jest zastosowanie instalacji korzystających z energii odnawialnej. Pompy ciepła pozyskują darmową energię cieplną z otoczenia: wody, ziemi lubi powietrza. Dzięki temu koszty ogrzewania zostają zredukowane nawet do 70%.

Ważne jest, aby na samym początku odpowiednio dobrać moc i model urządzenia do warunków otoczenia (wielkości działki i ukształtowania terenu) oraz zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Na tym etapie warto również zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami: podgrzewaniem wody w basenie, c.w.u czy chłodzeniem pomieszczeń. Prawidłowe określenie zakresu działania i parametrów urządzeń ma wpływ na uzyskanie właściwej temperatury w pomieszczeniach, jak i niższe koszty eksploatacji.

Zaniedbania i nieprecyzyjne obliczenia wykonawców mogą być przyczyną pojawienia się licznych błędów w funkcjonowaniu instalacji. Z tego względu Sofath nie tylko dostarcza urządzenia, ale również dba o opracowanie analizy inwestycji oraz prawidłowego bilansu cieplnego zgodnego
z kartą deklaracji technicznej. Chcąc wykluczyć ryzyko pojawienia się usterek, Autoryzowani Koncesjonerzy Sofath biorą czynny udział przy układaniu całej instalacji, dbając, aby montaż przebiegał zgodnie z założeniami projektowymi. Od tego  zależne jest funkcjonowanie
i energooszczędność pompy.

kolektor gruntowy

Jak zapobiegać błędom w instalacji ogrzewania?

Instalacja pompy ciepła składa się z: jednostki pompy umieszczonej w wybranym miejscu domu, wewnętrznej instalacji oraz kolektora zewnętrznego. Pomimo możliwości skutecznego funkcjonowania zarówno z instalacją grzejnikową, jak i ogrzewaniem podłogowym, zaleca się wykorzystanie tego drugiego, niskotemperaturowego rozwiązania. Tzw. podłogówka zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach oraz większą wydajność całego systemu.

Za transport energii odpowiada czynnik roboczy R410A. Aby pracował prawidłowo należy zapewnić właściwy rozstaw i ułożenie rur oraz długość pętli. Po zakończeniu instalacji trudno będzie odnaleźć ewentualne błędy, dlatego niezwykle ważne jest sprawdzenie, czy w rurociągach nie wystąpiły nieszczelności. Jednym z sposobów jest wykluczenie niepotrzebnych połączeń między kolejnymi odcinkami rur. Metoda łączenia miedzi w instalacjach poprzez lutowanie na twardo daje pewność, że systemy Sofath będą sprawne i wytrzymałe. Dodatkowo, dzięki badaniom szczelności rurociągu azotem o ciśnieniu 25 bar, zostają wyeliminowane ewentualne błędy.

Korzyści finansowe

Inwestycja w pompy ciepła to wydatek porównywalny z kosztami nowoczesnej instalacji grzewczej
z kotłem kondensacyjnym. Dopiero na etapie eksploatacji koszty te zaczynają się różnić. Właściwie wykonana instalacja z pompą ciepła jest znacznie bardziej ekonomiczna niż inne, dostępne na rynku systemy ogrzewania, korzystające z: gazu, oleju opałowego, ekogroszku czy energii elektrycznej. Przykładowo, dla domu o powierzchni 130 m² z zapotrzebowaniem na moc 6kW przy zastosowaniu systemu pomp ciepła Sofath z opcją c.w.u. (zasobnik c.w.u., kolektor gruntowy poziomy, instalacja wewnętrzna w postaci ogrzewania podłogowego oraz regulacja), prognozowany roczny koszt ogrzewania przy wykorzystaniu wybranych paliw (ceny i stawki opłat zgodne z obowiązującymi w III kwartale 2013) prezentuje się następująco:

przewidywany roczny koszt ogrzewania przy zastosowaniu różnych źródeł energii

Oczekiwana, średnia temperatura tego budynku to 20ºC, z czego wynika, że roczny koszt ogrzewania wyniesie ok. 2400 zł brutto. W sezonie grzewczym, spodziewany rachunek miesięczny to opłata rzędu ok. 300zł. Zgodnie z powyższym wykresem - odnawialne źródła energii zapewnią nie tylko trwały, ale i tani komfort. Co więcej, wykorzystanie przez Sofath czynnika chłodniczego R410A zamiast powszechnie stosowanego glikolu, przynosi dodatkowe oszczędności.

- W przeciwieństwie do glikolu, R410A nie starzeje się, nie wymaga okresowej wymiany i jest jednym z najbezpieczniejszych gazów technicznych. Układ wykorzystujący ten czynnik w kolektorze gruntowym nie wymaga stosowania wymiennika pośredniczącego w przekazywaniu ciepła oraz pompy obiegowej - elementów niezbędnych w układach glikolowych. Przekłada się to na efektywne działanie całej instalacji i zmniejszenie kosztów ogrzewania. Ponadto, nie ma zagrożenia zniszczenia lub skażenia ogrodu, które występują w wyniku nieprawidłowo wykonanej wymiany glikolu – wyjaśnia Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.

ogrzewanie gruntowe

Posiadanie właściwej instalacji grzewczej oraz wykonanie domu z odpowiednich materiałów izolacyjnych gwarantuje jego lepszą charakterystykę energetyczną. Dzięki temu, komfort cieplny będzie wyższy a koszty ogrzewania spadną. Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań podnosi również atrakcyjność nieruchomości i jej wartość na rynku wtórnym. Co więcej, wykorzystanie energii odnawialnej jest przyjazne środowisku. Pompy ciepła są w pełni ekologicznie i nie emitują dwutlenku węgla do atmosfery.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Sofath

Polecamy Ci również

Zobacz także