Koszty miedzi

9
Koszty miedzi

Powszechnie mówi się, że miedź jest drogim materiałem budowlanym. Czy na pewno? Dachy, rynny lub elewacje miedziane mają zastosowanie głównie w obiektach reprezentacyjnych i zabytkowym. Może przyszedł czas na zmiany?

Nawet wśród fachowców są tacy, którzy uważają miedź za materiał drogi. Z tego też powodu nie biorą go pod uwagę, zastanawiając się nad tym, czym wykończyć dachy, z czego zrobić rynny lub elewacje przeciętnego Kowalskiego. Nie patrzą jednak długoterminowo. Miedź jest bardzo trwała i nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych.
W rezultacie, porównując koszty związane z zakupem, montażem i konserwacją oraz renowacją elementów wykonanych z miedzi, a tych z innych materiałów, okazuje się, że rozwiązania miedziane są najbardziej korzystne i ekonomiczne. Płaci się raz. Za przykład niech posłużą pokrycia dachowe. Metr kwadratowy pokrycia z blachy miedzianej kosztuje około 150 zł, łupek – 100 zł, dachówki ceramiczne – około 50 zł. Ważne jest kryterium skuteczności i jakość materiałów. Oszczędności mogą być tylko pozorne, bo naprawa i późniejsza wymiana to duże koszty. Okres eksploatacji dachów miedzianych przewyższa średni okres eksploatacji wszystkich pozostałych materiałów używanych do pokrycia dachu.

Lepsze wymiary

Duże znaczenie decydujące o kosztach miedzi ma postęp i rozwój procesów wytwórczych. Dzięki temu producenci mogą oferować swoje produkty po bardziej przystępnych cenach. Mogą także zwiększyć asortyment. Arkusze blachy miedzianej dostępne są w nowych wymiarach.  Wcześniej na pokrycia dachowe stosowano prawie wyłącznie arkusze blachy miedzianej o wymiarach 1 x 2 m – tylko takie wymiary produkowano. Obecnie procesy wytwórcze umożliwiają produkcję blachy miedzianej dowolnej długości i do maksymalnej szerokości 1,25 m. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda
w przypadku taśm miedzianych –  materiał może być zamawiany w szpulach o grubości 0,1 mm do 1 mm. Maksymalną długość taśm miedzianych nadających się do montażu ogranicza z jednej strony rozszerzalność cieplna materiału, a z drugiej jego ciężar (może wynieść nawet kilkaset kilogramów). Dlatego, by właściwie zamontować taśmy miedziane, trzeba mieć odpowiednią wiedzę techniczną. Arkusze blachy lub taśma o długości od 2 do 3 metrów i o długości równej długości krokwi to najczęściej spotykane wymiary.

miedźNarzędzia montażowe

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na koszty budowlanych materiałów miedzianych jest montaż, który wymaga nakładu dużej ilości pracy wysokiej jakości. W tej dziedzinie także nastąpiły zmiany. Istnieje szereg nowych rozwiązań w tym zakresie. Tradycyjne narzędzia ręczne zostały unowocześnione albo zastąpione bardziej specjalistycznymi
i łatwiejszymi w użyciu. Pojawiły się na rynku praktyczne obrabiarki ręczne oraz inne maszyny skracające czas obróbki i montażu. Ponadto pojawiły się nowe produkty: panele z blachy falistej, panele ścienne, kasety, specjalne systemy mocowania. Zastosowanie tych prefabrykowanych elementów zapewnia wysoką wydajność prac i ich szybką realizację.

Materiał z tradycją

Coraz powszechniej używa się miedzi w inżynierii sanitarnej i systemach zarządzania ściekami. Najprawdopodobniej w innych dziedzinach miedź stanie się równie popularna, zarówno jako materiał na pokrycia dachowe jak i podstawowy składnik konstrukcji wykończeniowych dachów, elewacji i systemów odwadniających. Tak jak to ma już miejsce w innych rejonach Europy, np. Wielkiej Brytanii czy Skandynawii. Tam zastosowanie miedzi ma wielowiekową tradycję.

Oceń artykuł
4,50 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Aleksandra Kuśmierczyk

Źródło: Polskie Centrum Promocji Miedzi

Polecamy Ci również

Zobacz także