Kompletny system ogrzewania Altherma

Podstawową funkcją systemu Altherma jest ogrzewanie. Ale nie tylko. Ten sam system może też dostarczać ciepłą wodę użytkową, a dzięki opcji chłodzenia – pełnić również funkcję klimatyzatora. Producentem tego kompletnego rozwiązania jest firma Daikin.

System grzewczo-chłodniczy Altherma jest oparty na technologii pompy ciepła powietrze-woda, ogrzewającej domy poprzez podłogowe elementy grzejne i grzejniki niskotemperaturowe. System wyposażony być może także w opcję chłodzenia i wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Jest rozwiązaniem energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska. System jest łatwy do instalacji i nie wymaga specjalnego pomieszczenia technicznego.

kompletny system ogrzewaniaEnergia z powietrza
Pompy ciepła standardowo wykorzystują technologię woda-woda lub powietrze-powietrze. System Altherma natomiast oparty jest na obiegu powietrze-woda. Źródła ciepła dla niskotemperaturowych systemów grzewczych to m.in. konwencjonalne paliwowe kotły grzewcze oraz energia elektryczna. Altherma jest alternatywnym, znacznie wydajniejszym rozwiązaniem. Ponad 2/3 wykorzystywanej w ciągu roku energii pochodzi z powietrza. System może działać w temperaturach nawet do -20°C. Dzięki temu Altherma jest w stanie wytworzyć ilość ciepła niezbędną do komfortowego ogrzania domu. Aby podnieść niską temperaturę, każda pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej. Przykładowo, Altherma może dostarczyć budynkowi 3,8 kW ciepła zużywając zaledwie 1 kW energii elektrycznej.

Części składowe systemu oraz zasada jego działania
Altherma składa się z dwóch kompaktowych jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostkę zewnętrzną można umieścić na zewnątrz nowego lub istniejącego już budynku mieszkalnego. Jednostkę wewnętrzną można zamontować w dowolnym miejscu, ponieważ nie wymaga ona specjalnego pomieszczenia technicznego.pompa ciepła - jednostka zewnętrzna

Jednostka zewnętrzna
Jednostka zewnętrzna pobiera ciepło z otaczającego ją powietrza, które następnie transmitowane jest, poprzez obieg czynnika chłodniczego, do znajdującego się wewnątrz hydroboxu.

Hydrobox
Obsługuje wymianę energii pomiędzy zewnętrzną pompą ciepła i wewnętrznym układem wodnym. Występuje w dwóch rodzajach: tylko z funkcją grzania i jako odwracalne, z funkcją grzania i chłodzenia. Wewnętrzny hydrobox przekazuje ciepło od czynnika chłodniczego do obiegu wodnego instalacji ogrzewania centralnego, instalacji ogrzewania podłogowego i zbiornika ciepłej wody użytkowej. W wersji grzewczo-chłodzącej wewnętrznego hydroboxu chłodzenie jest osiągane poprzez obniżenie temperatury wody w obiegu do 4°C i jej przepływ przez  tzw. klimakonwektory. System może również zapewnić umiarkowane chłodzenie poprzez ogrzewanie podłogowe lub grzejniki dzięki ograniczeniu najniższej temperatury wody. Aby podgrzać wodę użytkową, wystarczy przełączyć system z chłodzenia lub ogrzewania na tryb c.w.u.

Zbiornik ciepłej wody użytkowej (opcja)
Wykonany jest ze stali nierdzewnej. Utrzymuje najwyższy poziom sprawności energetycznej oraz spełnia wymagania odnośnie ciepłej wody użytkowej. Połączenie elektrycznej grzałki wspomagającej w górnej części zbiornika i wymiennika pompy ciepła w dolnej części, zapewnia najniższe możliwe zużycie energii i niemal błyskawiczne podgrzanie wody. Dodatkowo wbudowana jest specjalna funkcja, która podnosi, przynajmniej raz w tygodniu, temperaturę wody do 70°C lub wyższej.
Ma to na celu zapobieganie rozwojowi bakterii. W ofercie są trzy wielkości zbiorników ciepłej wody użytkowej: 150, 200 i 300 litrowe.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także