Kompletny system ogrzewania Altherma

system co i cwu - schemat

Klimakonwektory (opcja)
Stanowią wyposażenie ponadstandardowe systemu, a ich zadaniem jest chłodzenie pomieszczeń. Oferowane są jako jednostki ścienne, do zabudowy (zaprojektowane do montażu bezpośrednio na podłodze lub w przestrzeni stropu) oraz kanałowe.

Sterowanie systemem
Układ sterowania zamontowany jest w hydroboxie. Jego wyposażenie stanowi tygodniowy timer, który umożliwia kontrolę temperatury w pomieszczeniach w zależności od timer do systemu ogrzewaniawymagań użytkownika. Timer programowany jest dla poszczególnych godzin lub dni tak, że temperatury obniżane są np. w nocy lub w czasie nieobecności domowników, a podwyższane rano lub po powrocie do domu. W przypadku, gdy wymagana jest indywidualna kontrola temperatur w poszczególnych pomieszczeniach, należy dodatkowo przewidzieć konwencjonalne termostaty pokojowe.

Konfiguracja systemu
Istnieją trzy sposoby konfiguracji systemu – monoenergetyczny, monowalentny i biwalentny – dla zapewnienia optymalnej równowagi pomiędzy kosztami inwestycji i eksploatacji oraz rozszerzenia rodzajów projektów, w których można go wykorzystać. Altherma może też współpracować z alternatywnymi odnawialnymi źródłami energii, np. bateriami słonecznymi do podgrzewania wody.
Altherma w układzie monoenergetycznym
Pompa ciepła zwymiarowana jest na zapewnienie 90-95% rocznego zapotrzebowania mocy grzewczej, natomiast pozostałe 5-10% dostarcza dodatkowa niewielka grzałka elektryczna. Dobrym rozwiązaniem jest wybór pompy ciepła, która pokryje 60% obciążenia grzewczego w najzimniejsze dni. Ten rodzaj konfiguracji zalecany jest w większości zastosowań, ponieważ zapewnia optymalną równowagę pomiędzy kosztami inwestycji i bieżącej eksploatacji.
Altherma w układzie monowalentnym
Pompa ciepła pokrywa 100% zapotrzebowania grzewczego w okresie zimowym. Takie rozwiązanie zalecane jest dla domów o bardzo niskim zużyciu energii, w klimacie umiarkowanym, bez surowych zim. Początkowe koszty inwestycji mogą być wyższe, ale zużycie energii jest najniższe ze wszystkich układów.
Altherma w układzie biwalentnym
Układ biwalentny to połączenie dwóch osobnych źródeł ciepła –  pompy ciepła oraz kotła paliwowego. Możliwe są dwa rodzaje układu biwalentnego: połączony szeregowo lub równolegle. Przy połączeniu szeregowym kocioł paliwowy pokrywa tylko szczytowe zapotrzebowanie mocy grzewczej, natomiast przy połączeniu równoległym kocioł zwymiarowany jest do pokrycia pełnego obciążenia grzewczego w najchłodniejszy dzień roku. Konfiguracja równoległa zalecana jest w przypadku, gdy istnieje już system ogrzewania. Dołączenie Althermy pozwala wtedy zoptymalizować zużycie energii w całym systemie.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Daikin

Polecamy Ci również

Zobacz także