Kominki z płaszczem wodnym - wodniakowe ABC

Kominki z płaszczem wodnym - wodniakowe ABC

Decydując się na zakup kominka, jedną z pierwszych decyzji, które należy podjąć, jest jego rodzaj. Rozróżniamy dwa podstawowe typy kominków: powietrzne i z płaszczem wodnym.

Wkłady powietrzne rozprowadzają ciepło po domu przy wykorzystaniu kanałów wchodzących w systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Natomiast kominki z płaszczem wodnym robią to za pomocą    zainstalowanych w pomieszczeniach grzejników. Jest to możliwe dzięki wbudowanej we wkładach specjalnej komorze, nazywanej właśnie płaszczem wodnym. Przepływająca przez nią zimna woda jest ogrzewana, a następnie rozprowadzana po domu przy wykorzystaniu istniejącej instalacji C.O. Jak widać na poniższym przekroju, schemat instalacji kominka z płaszczem wodnym nie jest wcale skomplikowany i możemy nim ogrzać wszystkie pomieszczenia, wraz z podłogą oraz wodą użytkowa.

kominek z płaszczem wodnym

Z płaszczem czy bez płaszcza?

Kominek, oprócz nadawania pomieszczeniom szczególnych walorów estetycznych i tworzenia w nich niezapomnianej atmosfery palącego się żywego ognia, to przede wszystkim wydajne urządzenie grzewcze i źródło ciepła. Jak wspominaliśmy powyżej, ogrzać nim możemy nie tylko powietrze, ale również wodę znajdującą się w kaloryferach wchodzących w skład domowego systemu C.O. Dzięki istnieniu takiej możliwości oraz faktowi, że wygląd kominka z płaszczem wodnym nie różni się pod względem zabudowy czy funkcjonalność od standardowych wkładów powietrznych, coraz więcej osób decyduje się na wybór tego rozwiązania. Na temat kominków wodnych krąży jednak wiele niesłusznych mitów, szczególnie wśród osób niezaznajomionych z tematem. Prawda jest natomiast taka, że jedyne różnice występują w konstrukcji, sposobie podłączenia i możliwościach jakie daje to urządzenie.

Kominek z płaszczem wodnym - "wodniakowe" mity

Wracając do wspomnianych mitów, poniżej spróbujemy obalić kilka z nich/najpopularniejszych:

 1. Brak możliwości dowolnej zabudowy i ograniczona liczba modeli.
Wygląd zabudowanego wkładu z zespołem wodnym nie różni się niczym od typowego wkładu powietrznego. Jeżeli chodzi o dostępność różnego rodzaju zabudów i modeli, to możemy wybierać  między tymi samymi rozwiązaniami, co w przypadku zwykłych wkładów.

2. Konieczność posiadania dodatkowej instalacji wspomagającej.
Do montażu kominka z płaszczem wodnym nie jest wymagana żadna dodatkowa instalacja wspomagająca. Wykorzystujemy już istniejącą instalacje C.O i C.W.U.

3. Wkład z płaszczem wodnym to "Salonowa kotłownia".
Kominki z płaszczem wodnym, zarówno wyglądem, jak i sposobem eksploatacji nie różnią się od standardowych wkładów.  Dostępne są modele z drzwiczkami typu gilotyna bądź uchylnymi, z wszystkimi dostępnymi na rynku rodzajami szyb. Przy doborze odpowiedniej zabudowy i sprytnym zagospodarowaniu przestrzeni wokół paleniska, problem zabrudzonej przestrzeni wokół wkładu znika.

4. Wysokie koszty eksploatacji.
W przypadku użytkowania wkładu w charakterze urządzenia wspomagającego domowy system centralnego ogrzewania i dogrzewania nim pomieszczeń w chwilach, gdy jest taka potrzeba, wydatki na  sezonowe ogrzewanie mogą się znacząco zmniejszyć!

5. Brak możliwości ogrzania wody użytkowej.
Podłączając kominek z płaszczem wodnym do instalacji C.O. i zasobnika ciepłej wody w budynku, można ogrzać nim również wodę użytkową w kuchni i łazienkach.

kominek z płaszczem wodnym - Amelia
kominek z płaszczem wodnym - Felix
kominek z płaszczem wodnym Maja bez szprosa
kominek z płaszczem wodnym Maja
kominek z płaszczem wodnym Mila
kominek z płaszczem wodnym - model Mila
kominek z płaszczem wodnym Oliwia
kominek z płaszczem wodnym Oliwia bez szprosa
kominek z płaszczem wodnym Wiktor
kominek z płaszczem wodnym Zuzia 15 kW Deco

O czym należy pamiętać przy wyborze wkładu?

1. Decyzję, co do wyboru rodzaju wkładu - powietrzny czy wodny, należy podjąć możliwie jak najwcześniej, najlepiej już na etapie wybierania projektu domu.
Jeśli nie uda nam się tak wcześnie określić naszych potrzeb, decyzję możemy odłożyć w czasie, ale ostatecznym  momentem na jej podjęcie jest czas, kiedy wykonywana będzie instalacji hydrauliczna i C.O.

2. Moc wkładu zależy od wielkości powierzchni, którą planujemy nim ogrzać.
Standardowo przyjmuję się, że 1 kW energii jest w stanie ogrzać 10 m² powierzchni użytkowej. Ponadto dostępne są również różnego rodzaju internetowe konfiguratory, które mogą być pomocne w doborze wkładu o odpowiedniej mocy. Co więcej zawarte są w nich dodatkowe wskazówki, na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę przy wyborze mocy wkładu, takie jak np. rodzaj docieplenia elewacji, materiał wykonania itp.

3. Możliwy jest również bardziej dokładny dobór mocy wkładu - według mocy odbiorników ciepła (grzejników).
Moc zainstalowanego wkładu kominkowego powinna być adekwatna (lub wyższa) do mocy posiadanych odbiorników ciepła.

4. Przy umieszczeniu odbiorników ciepła w podłodze należy pamiętać, że ilość oddawanego ciepła jest ograniczona i zazwyczaj wynosi ok. 70 - 80 W/m². 
Wielkość ta wynika to z dopuszczalnej temperatury podłogi. Taka ilość ciepła wystarczy, by ogrzać nowoczesne, ciepłe domy. Jednak tam, gdzie są nieszczelne okna lub inne niedociągnięcia izolacyjne, ogrzewanie podłogowe trzeba uzupełnić grzejnikami. W domach jednorodzinnych stosuje się zazwyczaj systemy mieszane (grzejniki plus podłogówka).

kominek z płaszczem wodnym - instalacja

Kominki z płaszczem wodnym - zobacz więcej

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także