Kominki z płaszczem wodnym - rewolucyjna linia AQUARIO

Kominki z płaszczem wodnym - rewolucyjna linia AQUARIO

Dzięki unikalnym właściwościom wkładów z płaszczem wodnym, cieszą się one rosnącą popularnością wśród użytkowników i coraz więcej osób decyduje się na ich wybór.

kominek z płaszczem wodnym AQUARIO

Głównym argumentem przemawiającym za takim wyborem jest możliwości podłączenia wkładu do domowego systemu C.O. Ponadto kominki tego typu nie wymagają wykonywania dodatkowej, dedykowanej instalacji wspomagającej oraz istnieje możliwość dowolnej ich zabudowy. Obecnie wkłady z systemem wodnym nie różnią się wyglądem od standardowych wkładów powietrznych, a gama dostępnych modeli jest równie szeroka. Duże zainteresowanie tym produktem powoduje, że na rynku pojawia się coraz więcej zaawansowanych technologicznie modeli, ze zwiększaną efektywnością cieplną i grzewczą. Świetnym tego przykładem jest nowa linia wkładów z płaszczem wodnym o nazwie AQUARIO.

schemat instalacji

AQUARIO - Posejdon wśród wkładów wodnych

Wedle obowiązującego prawa kominek wodny nie może być jedynym źródłem ogrzewania budynku i nie jest przeznaczony do ciągłego w nim palenia. Nie znaczy to jednak, że nie może być on głównym źródłem ogrzewania, na co często decydują się właściciele domków jednorodzinnych. Wciąż jednak podstawowym celem instalacji wkładu z płaszczem wodnym jest efektywne wspomaganie domowego systemu C.O. w chwilach, gdy jest taka potrzeba, a nie całkowite zastąpienie nim podstawowego źródła energii grzewczej. Przemyślane w nim palenie może znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu w sezonie jesienno - zimowym. Kominek wodny będzie ponadto bardzo przydatny w chłodne wczesnojesienne wieczory oraz wiosną, zanim słońce na dobre u nas zawita.

Odpowiedzią na potrzeby użytkowników, którzy chcą obniżyć koszty ogrzewania domu, wykorzystać w pełni właściwości wkładu i palić w nim częściej niż okazjonalnie jest właśnie nowa linia AQUARIO. Mianowicie są to pierwsze kominki z płaszczem wodnym, które dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań technologicznych w ich budowie i konstrukcji, przystosowane są do intensywnego w nich palenia. Pierwszym udogodnieniem, które to umożliwia, jest powiększona komora spalania, o zwiększonym załadunku. Ponadto specjalny układ zespołu wodnego, składający się z płaszcza wodnego i nagrzewnicy pionowej, pozwala na odebranie ze spalin i przekazanie do systemu grzewczego dużej ilości ciepła, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wysokiej sprawności energetycznej kominka. Wymiana ciepła następuje w górnej części wkładu, w płaszczu i pionowej nagrzewnicy wody.  W niej znajduje się układ rurek pionowych, tzw. płomieniówek nagrzewnicy, zwiększających powierzchnię styku wody z czynnikiem grzewczym, czyli spalinami - mają one za zadanie odzyskanie energii cieplnej zawartej w spalinach wychodzących z komory spalania wkładu kominkowego. Gorące spaliny przepływają przez płomieniówki nagrzewnicy ogrzewając wodę wokół nich. Następnie ciepła woda wyprowadzana jest króćcem umieszczonym na bocznej ściance kominka do instalacji C.O. Niewątpliwą zaletą tej linii wkładów jest również ich zaawansowany proces produkcyjny. Wszystkie elementy stalowe wycinane są laserowo, a następnie wyginane na giętarkach CNC, dzięki czemu  elementy są precyzyjnie dopasowane. Ponadto korpus wkładu spawany jest przy użyciu robota spawalniczego, w osłonie gazu szlachetnego, co zapewnia dobrą jakość spawów i bezwzględną szczelność kominków. Oprócz tego wkłady AQUARIO kryją w sobie jeszcze więcej niespodzianek:

kominek z płaszczem wodnym - linia Aquario

1. Bezpieczeństwo

Wkład w standardzie wyposażony jest w wężownicę, która stanowi termiczne zabezpieczenie urządzenia. Jest to miedziana rurka wbudowana w kominek, służąca do zabezpieczenia układu wodnego przed przegrzaniem. Inaczej mówiąc jest chłodnicą kominka, która współpracuje z termicznym zaworem bezpieczeństwa i zabezpiecza wkład przed uszkodzeniem.

2. Zwiększone parametry spalania

AQUARIO to tak zwany wkład bez rusztowy. Spalanie drewna odbywa się na płycie dolnej i jest to tzw. dopalanie na popiele. Wyłożenie komory spalania ceramiką Acumotte dodatkowo podwyższa temperaturę w komorze paleniska, przez co przyczynia się do poprawienia parametrów spalania oraz zmniejsza emisję gazów do atmosfery. Ponadto nadaje palenisku elegancji i sprawia, że optycznie wydaje się ono jeszcze większe.

3. Ekologia

System dopowietrzenia komory spalania

Dolot powietrza pierwotnego i wtórnego realizowany jest wyłącznie z zewnątrz. W standardzie wkład posiada króciec dolotu powietrza z zewnątrz o średnicy fi 125 mm, który przygotowany jest do bezpośredniego doprowadzenia świeżego powietrza do paleniska z zewnątrz budynku. Rozdzielenie powietrza ma miejsce w przestrzeni poniżej płyty dolnej, na której odbywa się spalanie (komora powietrzna). Powietrze z komory powietrznej dostarczane jest za pomocą kanału znajdującego się na wysokości płyty paleniska. Kierowane jest za pomocą systemu otworów w płotku, które znajdują się na całej jego szerokości. Przyczynia się to do popraw warunków spalania wsadu. Spalanie odbywa się równomiernie na całej szerokości paleniska. Regulacja intensywności spalania we wkładzie odbywa się za pomocą mechanizmu regulacji znajdującego się poniżej drzwi wkładu.

System dopalania spalin

Dopowietrzenie komory spalania odbywa się przez otwory w tylnej ścianie - system dopalania spalin, odpowiada za ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska oraz podniesienie sprawność wkładu. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, wkłady osiągają bardzo niskie parametry emisji CO.

4. Innowacje

System czystej szyby

Wkład AQUARIO posiada specjalną kurtynę powietrzną - nazywaną systemem czystej szyby. Jest to specjalne napowietrzenie szyby umożliwiające utrzymanie jej w czystości. Powietrze pobierane jest przez króciec dolotu z zewnątrz budynku, a następnie dostarczane specjalnymi kanałami na bokach kominka do komory znajdującej się w górnej pokrywie wkładu i równomiernie rozprowadzane na szybę, dzięki czemu pozostaje ona czysta.

System deflektorów

Zastosowane dwa deflektory stalowy i wermikulitowy nazywane półką dymową, umieszczone są w górnej części wkładu kominkowego. Ich ułożenie wydłuża drogę spalin, dzięki czemu wkład odzyskuje więcej ciepła

5. System szybrów

Dwuszybrowa regulacja wylotu spalin - szyber dolny i górny. Integralną częścią wkładu jest szyber dolny. Znajduje się on nad komorą paleniska i stanowi przedłużenie deflektora stalowego na całej jego długości. Otwarcie go w początkowej fazie palenia powoduje, że spaliny mają krótką drogę do komina, co automatycznie wpływa na wytworzenie lepszego ciągu. Natomiast zamknięcie go spowoduje skierowanie spalin między dwa deflektory i nagrzewnicę pionową. Dzięki czemu w przestrzeni powstałej między deflektorami i ponad deflektorem stalowym odbywa się proces dopalania cząstek opału, które nie zostały wcześniej spalone w komorze paleniska. Uzyskiwane w ten sposób dodatkowe ciepło przekazywane jest do płomieniówek nagrzewnicy pionowej i na płaszcz wodny. Ma to bezpośrednie przełożenie na bardzo dobre parametry sprawności wkładu. Drugi (górny) wbudowany szyber obrotowy, zamontowany w czopuchu wkładu, pozwala na regulację ciągu komina. Uchwyty do szybrów posiadają stopniowaną regulację ich położenia.

kominek z płaszczem wodnym AQUARIO
kominek  AQUARIO
kominek z linii  AQUARIO

Wkłady wodne z linii AQUARIO - zobacz więcej

Oceń artykuł
4,07 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także