Wyglądają jak tradycyjne wkłady kominkowe. Nie ogrzewają jednak bezpośrednio powietrza, lecz wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania - działają zatem jak piec. Przygotowują też ciepłą wodę użytkową.
Kominek z płaszczem wodnym
to niewątpliwie dobre rozwiązanie, aby radykalnie zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Drewno jest materiałem łatwo dostępnym, a jego ceny kształtują się na względnie niskim poziomie. Odpowiednio dobrany, o optymalnej mocy kominek może być niezależnym źródłem ciepła. Producenci podają, że może on ogrzać dom o powierzchni nawet 350 m². Uważa się jednak, że nie jest to rozwiązanie praktyczne, gdyż wiąże się z obowiązkiem regularnego uzupełniania paliwa. Co prawda wystarczy napalić w kominku jedynie dwa, trzy razy na dobę (jednorazowy wsad drewna wystarcza nawet na kilkanaście godzin palenia). Problem pojawia się jednak podczas dłuższej nieobecności domowników. Kiedy wygaśnie w kominku i przyjdzie mróz, bardzo prawdopodobne jest zamarznięcie i uszkodzenie instalacji. Dlatego też, dla wygody, powinien on współpracować z innym źródłem ciepła – kotłem elektrycznym, gazowym lub olejowym. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej automatyki kocioł sam się włączy, kiedy kominek wygaśnie, a wyłączy, gdy kominek zaczyna grzać.
Aby zainstalować kominek z płaszczem
Całą instalację projektuje się tak, aby wszystkie jej elementy były niewidoczne (ukryte w pomieszczeniach gospodarczych lub estetycznie zabudowane). Aby to jednak było możliwe, decyzja o montażu kominka z płaszczem wodnym powinna zapaść już na etapie budowania, a jeszcze lepiej projektowania domu.
Do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania tego urządzenia muszą być też spełnione określone, zgodne z przepisami uwarunkowania instalacyjne. Nie różnią się one jednak od zasad obowiązujących przy instalacji zwykłego wkładu. Trzeba też ściśle przestrzegać zaleceń producenta wybranego kominka.
Jednym z wymogów jest odpowiedni przewód kominowy, którego średnica powinna wynosić 180-200 mm, a wysokość najczęściej minimum 4-6 metrów. Wykonany może być on z gotowych, betonowych elementów systemowych lub też z cegły z wkładem z blachy żaroodpornej.
Ważne jest także rozplanowanie podłączeń kominka wodnego do instalacji centralnego ogrzewania. Kominek łączy się z innym typem pieca za pomocą zestawu wymiennikowo-pompowego, który mieści się najczęściej w kotłowni. Przewidzieć więc trzeba doprowadzenie do kotłowni dwóch rur przyłączeniowych. Do kominka powinna być też doprowadzona zimna woda, a odprowadzona do kanalizacji woda przegrzana. Przy kominku powinno się znaleźć gniazdo prądowe do ewentualnych sterowników oraz przewody elektryczne do podłączenia pomp c.o.
W pomieszczeniu z kominkiem należy zapewnić grawitacyjny napływ świeżego powietrza do spalania. Doprowadza się je z zewnątrz kanałami lub kratkami wentylacyjnymi umieszczonymi przeważnie blisko kominka. Powietrze może być też dostarczone bezpośrednio do komory spalania kominka. Na końcu kanału stosuje się często przepustnicę, umożliwiającą regulację dopływu powietrza do spalania. Gdy kominek nie pracuje, zamyka się ją, aby zbytnio nie wychłodzić pomieszczenia.
iamviking
zastanawiałem się nad tym jaki kominek wybrać, ale w końcu kupiłem z płaszczem wodnym w http://kominki-pinus.com.pl, myślę że to najlepsza decyzja, bo jest wydajny i w dalszym ciągle nadaje fajną atmosferę w domu
Enerbau
Niezłe dla domów nieizolowanych i desperatów szukających zajęcia w ciągu doby (uzupełnianie paliwa 2-3 razy na dobę - czytaj art. Redakcji ).
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
PieceMans
Fakt,jest z nim trochę zajęcia,ale z kolei odwdzięcza się swoim wyglądem i pełni funkcję dekoracyjną,a i w tych mniejszych mieszkaniach także grzewczą. To ciekawe rozwiązanie.
Enerbau
No, co Ty powiesz !?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
WkladyKominkowe
Można równie dobrze zastanowić się nad kominkiem z wkładem powietrza,kiedy chcemy uczynić z niego źródło ciepła w naszym domu a przynajmniej w jednym pokoju. Paliwa wbrew pozorom nie trzeba tak często uzupełniać,to juz zależne jest od kilku czynników.
Malina82
Jeśli chodzi o wkłady kominkowe z płaszczem wodnym to mogę z czystym sumieniem polecić http://www.najlepsze-kominki.pl. Nie pamiętam swojego modelu kominka, ale mam go już rok i jestem zadowolona, a że zupełnie się nie znam to obsługa dzielnie odpowiadała na moje pytania i rozwiewała wątpliwości.
Enerbau
Jeśli chodzi o wkłady kominkowe z płaszczem wodnym to mogę z czystym sumieniem polecić.
Nikt z czystym sumieniem nie poleci kominka z płaszczem wodnym do ogrzewania domu.
luizka
Też zastanawiam się nad kominkiem z płaszczem, ale szukam czegoś z boczną szybą - czegoś w tym stylu: http://www.kominkinapiatke.com.pl/wklad ... wnica.html .
Może ktoś używa takiego i mógłby podpowiedzieć czy warto?
Bardzo podoba mi się łączenie szyb pod kątem - ewentualnie coś w tym stylu o podobnej mocy i w zbliżonej cenie ?
Spednet
Właśnie tutaj główne zapytanie pada o cenę,podaj w jakim budżecie chciałbyś zmieścić się z zakupem i wtedy zastanowimy się już nad konkretnym modelem.