Kominki powietrzne

Kominki powietrzne

Zdecydowanie jedną z pierwszych rzeczy, o których trzeba pomyśleć decydując się na zakup kominka jest sposób, w jaki chcemy, aby ciepło było rozprowadzane po domu.

wkład kominkowy Oliwia bez szprosa w wersji gilotyna

Rozróżniamy dwa podstawowe typu kominków:

  • Wkłady z płaszczem wodnym - najprościej pisząc, są to kominki z możliwością podłączenia do domowego sytemu c.o., dzięki czemu ciepło jest rozprowadzane po domu z wykorzystaniem kaloryferów oraz ogrzewania podłogowego.
  • Wkłady powietrzne - ich działanie oparte jest na ogrzewaniu powietrza otaczającego i przepływającego przez wkład, które zostaje następnie rozprowadzone do pomieszczeń za pomocą systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Obieg powietrza w takim systemie może być wymuszony lub może wykorzystywać naturalne zjawisko tzw. "efektu kominowego" (grawitacyjny obieg powietrza)

To właśnie na kominkach powietrznych skupimy się w poniższym artykule. Co zatem należy wiedzieć, decydując się na zakup tego typu wkładu?

wkład kominkowy Maja wieża

Materiały wykonania

Zacznijmy od podstaw, czyli materiału, z którego są wykonane kominki powietrzne. Mamy tu wybór między wkładami żeliwnymi, stalowymi lub stalowo-żeliwnymi.

Wkłady żeliwne posiadają specjalne wypusty nazywane radiatorami. Radiatory umieszczone są na zewnętrznej stronie ścianki tylnej oraz bocznych, a także na czopuchu wkładu. Dzięki ich dużej powierzchni, wkład efektywniej oddaje ciepło do otoczenia. Dodatkowo, na jego sprawność wpływa wysoki czopuch, w którym kumulują się spaliny, a także deflektor, nazywany półką gazową. Rolą tego ostatniego jest wydłużanie drogi spalin do ich wylotu, co podnosi temperaturę panującą w komorze spalania. Dzięki wyjątkowym właściwością żeliwa, wkłady te w porównaniu do wkładów kasetowych czy stalowych lepiej akumulują i dłużej oddają ciepło. Niektórzy natomiast uważają je jednak za zbyt toporne i mało nowoczesne.

Ich przeciwieństwem są wkłady stalowe, które dzięki swojemu nowoczesnemu wyglądowi zdobywają coraz większą popularność w Polsce. W celu poprawienia właściwości grzewczych oraz zwiększenia absorpcji ciepła tego typu wkładów, ich komory spalania są wyłożone specjalną ogniotrwałą ceramiką o nazwie Acumotte, która bardzo dobrze akumuluje i dłużej oddaje ciepło, co znacznie poprawia parametry grzewcze produktu. Większość kominków wykonanych z tego materiału nie posiada radiatorów, ale zdarzają się również modele, które są w nie wyposażone.  Wkłady te ponadto mają często wysoki czopuch, w którym umieszczona jest półka dymowa co dodatkowo zwiększa wydajność cieplną urządzenia.

Rozwiązaniem dla użytkowników mających trudność ze zdecydowaniem się na wybór jednego z dwóch powyższych materiałów są wkłady wykonane z połączenia obydwu surowców, czyli stalowo-żeliwne. Aby jednocześnie wykorzystać zalety tych dwóch tworzyw, we wkładach tego typu elementy wchodzące w skład paleniska są wykonane z żeliwa, w celu wykorzystania jego unikalnych właściwości cieplnych, natomiast elementy frontu kominka są wykonane ze stali, w celu uzyskania atrakcyjnego i nowoczesnego designu.

Wygląd wkładów

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama modeli wkładów powietrznych, o rożnej mocy grzewczej, rozmiarach, z różnymi typami drzwiczek, takim jak np. gilotyna, bez szprosa, szyb (np. tunel) i zróżnicowanej stylistyce, począwszy od modeli klasycznych, a skończywszy na tych bardziej nowoczesnych. Wszystkie można dowolnie zabudowywać.

System DGP

Powietrze ogrzane przez wkład kominkowy może być rozprowadzane po domu na dwa sposoby: grawitacyjny lub wymuszony. Oba typy instalacji składają się z rur lub kanałów zakończonych wylotami ciepłego powietrza w pomieszczeniach w postaci kratek lub anemostatów. Dodatkowo w systemie wymuszonym montuje się aparat nawiewny (turbinę elektryczną). Wybór systemu zależy od tego, czy zamierzamy ogrzać jedynie salon (w którym zwykle znajduje się kominek) i dwa-trzy bezpośrednio sąsiadujące z nim wnętrza, czy również pomieszczenia położone dalej lub wyżej.

OBIEG GRAWITACYJNY

W tym systemie zachodzi zjawisko konwekcji, czyli unoszenia się ku górze ogrzanego przez kominek powietrza, które przepływa kanałami do innych pomieszczeń. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest jego niezawodność, bo nie wymaga zasilania energią elektryczną. Przemawiają za nim również stosunkowo niewysokie koszty montażu i materiałów. Natomiast wadą grawitacyjnego obiegu jest ograniczony zasięg działania. Sprawdza się przy ogrzewaniu jedynie dwóch-trzech pomieszczeń, a powietrze może być rozprowadzane najwyżej na odległość 4 m od kominka (unoszące się samoczynnie powietrze nie pokona bowiem oporów przepływu w długich kanałach).

wkład kominkowy Blanka w obudowie z kafliwkład kominkowy Blanka w obudowie z betonu

OBIEG WYMUSZONY

Daje znacznie większe możliwości ogrzewania – długość kanałów może dochodzić nawet do 10 m, dzięki czemu dostarczamy ciepło do pomieszczeń znacznie oddalonych od kominka. Jednak ten układ jest bardziej skomplikowany niż grawitacyjny, a przez to nieco droższy. Większe nakłady finansowe związane są z koniecznością zastosowania odpowiednio wygłuszonego aparatu nawiewnego, który wymusza przepływ gorącego powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Poza tym zapłacimy za eksploatację systemu – aparat nawiewny w trakcie pracy pobiera prąd do napędu wentylatora tłoczącego ciepłe powietrze. Ponieważ rozwiązanie to jest znacznie bardziej skomplikowane, niż obieg grawitacyjny, jego montaż najbezpieczniej zlecić profesjonalnej i wykwalifikowanej ekipie monterskiej, specjalizującej się w wykonywaniu powietrznych instalacji kominkowych, która szczegółowo zaplanuje, dobierze i doradzi odpowiednie rozwiązania, w zależności od posiadanego modelu wkładu oraz instalacji.

Szczególnie należy zwrócić uwagę na:

  • Szczegółowe zaplanowanie sieci dystrybucji powietrza, wybierając jak najkrótsze i najprostsze drogi;
  • Zastosowanie kształtek i łączeń charakteryzujących się łagodnymi załamaniami (30ºC lub 45ºC);
  • Montaż elementów umożliwiających regulację przepływu ciepłego powietrza, takich jak np. przepustnice i zakończenia wylotów w postaci kratek posiadających regulowane żaluzje;
  • Wybór odpowiedniego do naszych potrzeb aparatu nawiewnego (turbiny);
  • Właściwą wentylację, zarówno wkładu kominkowego, jak i pomieszczeń, do których tłoczone jest gorące powietrze.

wkład kominkowy Zuzia 16 kW bez szprosa, lewy
wkład kominkowy Ala 12 kW
wkład kominkowy Amelia 26 kW bez szprosa
wkład kominkowy  Amelia pryzmat
wkład kominkowy Basia
wkład kominkowy Blanka
wkład kominkowy  Blanka bez szprosa
kominek z wkładem Blanka
wkład kominkowy Eryk
wkład kominkowy Jaś
wkład kominkowy Maja typ gilotyna
wkład kominkowy Maja
wkład kominkowy Mila tunel
wkład kominkowy Nadia
wkład kominkowy Natala 12 kW
wkład kominkowy Oliwia - gilotyna bez szprosa
wkład kominkowy Oliwia typ gilotyna
wkład kominkowy Wiktor
wkład kominkowy Zibi
wkład kominkowy Zibi typ gilotyna
wkład kominkowy  Zuzia eko 16 kW
wkład kominkowy Zuzia eko
wkład kominkowy Zuzia tunel
wkład kominkowy Zuzia
wkład kominkowy Zuzia 16 kW

Kominki powietrzne - zobacz więcej

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także