Kominki podwieszane

Kominki podwieszane

Kominki wcale  nie muszą być mocno osadzone w ziemi. Stereotyp ten przełamują kominki francuskiej firmy Focus. Sprawiają wrażenie jakby lewitujących nad ziemią.

kominek podwieszanyPrezentowane kominki to prawdziwe dzieła sztuki, nawiązujące w swej prostocie do stylu japońskiego. Ich głównym projektantem i założycielem firmy Focus, po łacinie oznaczającej ognisko, jest Dominique Imbert.

Są wśród nich kominki centralne, które z powodzeniem można instalować nawet na środku salonu. Są one tak skonstruowane, aby w domu można było rozpalić niemal prawdziwe ognisko, skupiające domowników i tworzące biesiadną atmosferę. Ogień jest widoczny wówczas z każdej strony pomieszczenia.
Chyba najbardziej oryginalne i efektowne są modele podwieszane, mocowane do sufitu. A ponieważ  ich system montażu jest niewidoczny, dają wrażenie oderwanych, unoszących się w powietrzu. Niektóre z kominków wyposażone są w obrotowe (o 360º) palenisko. Mimo że obecnie produkowane są seryjnie w kilku rozmiarach, ich pierwowzór uznano za dzieło sztuki użytkowej. Model tego kominka wystawiono między innymi w Muzeum Sztuki Współczesnej w Bordeaux oraz w muzeum J.W. Guggenheima w Nowym Jorku.

nowoczesny kominekkominek w salonie

Projektowane są również kominki centralne oparte na murowanym lub kamiennym cokole przeznaczone do montażu w podłodze. Wśród nich jest wersja teleskopowa. Umożliwia ona opuszczenie okapu wraz z całym przewodem kominowym tak, aby sięgną on czaszy paleniska – kominek otwarty zmienia się wtedy w zamknięty. Mechanizm opuszczania może być ręczny lub zdalnie sterowany. Sam okap instalowany jest na różnej wysokości od paleniska. Pierwszy tego typu kominek został zaprojektowany na specjalne zamówienie znanego architekta Normana Fostera.
Oferowane są też modele przyścienne i narożne oraz takie, które wmontowuje się w ścianę – tworzą wówczas swoiste obrazy. 

kominek z szybąkominek nowoczesny

Kominki wytwarzane są ze stali. Jej powierzchnia jest szlifowana, woskowana lub lakierowana na różne kolory. Grube płyty stalowe poddawane są specjalnemu procesowi rdzewienia, a następnie impregnowane w taki sposób, aby stal nie kruszyła się i nie brudziła przy jej dotknięciu. Podobnie jak w kominkach tradycyjnych palenisko może być otwarte lub osłonięte szybami piroceramicznymi, z których jedna jest najczęściej przesuwna. 
Większość z tych kominków opalana jest drewnem, jednak produkowane są także wersje na gaz.
Kominki te dostarczają nie tylko wrażeń estetycznych. Oprócz oryginalnej formy, niepowtarzalności spełniają też przypisaną im funkcję praktyczną – zapewniają ciepło w domu.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Focus/Koperfam

Polecamy Ci również

Zobacz także