Kominek zimą i latem

Kominek

Odpowiednie wyposażenie kominka pozwala na dokładne sterowanie jego pracą. Daje też możliwość korzystania z jego uroków w ciepłe dni.

Ekonomika palenia
Żeby nasz kominek „za dużo nie palił” musimy zoptymalizować proces spalania. Jak? Poprzez dokładne kontrolowanie ilości powietrza dostającego się do komory spalania. Kupując kominek pamiętajmy o wyposażeniu go w dolot powietrza z zewnątrz. Później musimy się już tylko martwić samą regulacją. Najprostszym sposobem jest sterowana ręcznie przepustnica, jednak na dłuższą metę takie rozwiązanie nie jest zbyt wygodne. W tym przypadku musimy zawsze pamiętać, aby w momencie rozpalania maksymalnie przepustnicę otworzyć, natomiast w momencie, gdy palenisko osiągnie już pożądaną temperaturę przymknąć.

Wygodniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem jest mikroprocesorowy sterownik kominka. Jego największą zaletą jest zwolnienie nas z obowiązku kontrolowania dopływu powietrzaSterownik mikroprocesorowy do kominka do kominka. Ma on bowiem za zadanie dostarczenie takiej ilości powietrza, która pozwoli maksymalnie wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi załadunkami drzewa oraz zoptymalizuje wykorzystanie dostarczonej kominkowi energii.
W praktyce oznacza to oszczędności na opale nawet do 30%. Jednocześnie mikroprocesor może sterować, w zależności od temperatury, dwoma dodatkowymi urządzeniami, co jest szczególnie ważne przy kominkach z płaszczem wodnym (nie ma potrzeby stosowania dodatkowego regulatora pracy pomp).
Nowoczesny, szklany panel daje łatwy dostęp do wszystkich funkcji kominka. Czytelny wyświetlacz informuje o temperaturze kominka, a także o wszelkich nieprawidłowościach w jego pracy. Zastosowanie wewnętrznej baterii czyni pracę kominka bezpieczniejszą nawet w przypadku zaniku zasilania. Jednak te wszystkie udogodnienia to tylko dodatki. Zasadniczą funkcją sterownika jest odpowiednie dawkowanie powietrza, niezbędnego dla pracy kominka.

Wkładka do kominkaKominek latem?
Niektórzy uważają, że kominek tylko zimą przynosi pożytek. Wiosną i latem praktycznie się z niego nie korzysta. A jednak i w ciepłe, wakacyjne wieczory kominek może dodawać wnętrzom uroku, jeżeli zastosujemy w nim specjalną wkładkę. Wówczas kominek nie oddaje ciepła, tylko pełni funkcję typowo dekoracyjną. Wkładka to bardzo prosty w użyciu dwuelementowy zestaw składający się z nakładki wykonanej z blachy oraz pojemnika na płyn. Montaż zestawu zajmuje zaledwie 2 minuty, a poręczne opakowanie może służyć do przechowywania żeliwnego rusztu w okresie korzystania z wkładki. Aby w pełni cieszyć się widokiem ognia potrzebny jest także specjalny płyn bioDECO. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala uniknąć brudzenia szyby, a także nie wymaga czyszczenia kominka po wypaleniu się płynu.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: www.kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także