Kominek z pompą ciepła

Kominek każdemu kojarzy się z przyjemnym ciepłem w pokoju, gdy za oknem hula jesienny wiatr lub szaleje zamieć. A gdyby nie tylko ogrzewał nasz dom w chłodnych porach roku, ale również podczas upałów zapewniał przyjemny chłód? Czy jest to możliwe?

nowoczesny kominekJednoczesne ogrzewanie i chłodzenie za pomocą kominka jest możliwe dzięki dostępnej w Polsce francuskiej technologii, zwanej multi energetyczną. Polega ona na połączeniu funkcji ogrzewania drewnem oraz ogrzewania pompą ciepła z funkcją chłodzenia, czyli klimatyzacją.

Jak to działa?
Pod paleniskiem kominka umieszczona jest silna dmuchawa oraz dwa wymienniki ciepła połączone z pompą ciepła powietrzną rewersyjną. Wymienniki są szczelnie zaizolowane termicznie pianką. Kominek swoją tradycyjną funkcję (czyli funkcję grzania) najlepiej pełni przy temperaturach poniżej 0°C - paliwem jest drewno. Pełny wsad wystarcza na ponad 11 godzin ciągłego palenia. Urządzenie ma moc 17 kW i osiąga sprawność 78%.
Gdy w kominku pali się ogień, ciepło jest rozprowadzane przewodami do poszczególnych pomieszczeń. Natomiast w okresach przejściowych, gdy temperatura jest dodatnia, lub gdy ogień wygasa, automatycznie podejmuje pracę pompa ciepła. Wyłapane przez wymienniki ciepłe powietrze jest rozprowadzane tymi samymi przewodami. Pompa ciepła z 1 kW energii elektrycznej wytwarza 3,3 kW energii cieplnej. Ma ona moc 6 kW przy produkcji zimnego powietrza i 6,8 kW przy produkcji ciepła. Płynne sterowanie obrotami silnika napędzającego sprężarkę rotacyjną pozwala zaoszczędzić do 30% energii w stosunku do rozwiązań typowych i przedłuża żywotność sprężarki oraz układu chłodząco-grzewczego.
Latem, gdy nie ma potrzeby ogrzewania ani dogrzewania domu, działa klimatyzacja. Pompa ciepła włącza się w trybie rewersyjnym i za pomocą wymienników tłoczy do przewodów ostudzone powietrze.
Pracą systemu steruje automat, który zgodnie z zaprogramowaną przez użytkownika temperaturą, przełącza na tryb chłodzenia lub ogrzewania.
Warto wspomnieć, że system pracuje cicho - silnik dmuchawy emituje dźwięk na poziomie 32 dB(A).

Od fundamentu do kominakominek z pompą ciepła
W skład systemu wchodzą m.in. kanały powietrzne, zamknięty wkład kominkowy, pompa ciepła powietrzna rewersyjna wraz z urządzeniem zewnętrznym, tunel aerodynamiczny oraz kamienna podstawa i obudowa wkładu. W każdym boku podstawy znajdują się otwory służące jako wentylacja przewodu dymowego oraz pompy ciepła. Należy pamiętać, że palenisko musi spocząć na specjalnie przygotowanym fundamencie, zaś obudowa powinna opierać się na nadprożu. Opiera się ono na szkielecie z kątowników metalowych.

Na rynku dostępny jest kompletny zestaw do montażu urządzeń, składający się z: przewodu kominowego, zestawu rur, kolanka, przewodu z czynnikiem chłodniczym (do pompy ciepła), pulpitu zdalnego sterownia, czterech kanałów powietrza ciepłego i sześciu wykończeń otworów wylotowych oraz dwóch wykończeń podwójnych otworów wlotu powietrza (wyposażonych w filtry przeciwkurzowe), kątownika i kształtownika, a także sznura do uszczelniania złączy. Wkład jest obudowany płytą gipsowo-kartonową o własnościach ognioodpornych oraz płytami wełny mineralnej z aluminiową powierzchnią odbijającą ciepło.
Kominek powinien być podłączony do przewodu dymowego wykonanego ze stali nierdzewnej i mającego średnicę 250 mm. Można go umieścić np. wewnątrz istniejącego komina murowanego.

 

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: TiM Kominki

Polecamy Ci również

Zobacz także