Kominek w domu powinien pełnić tak funkcje użytkowe, jak i estetyczne. Jego budowę najlepiej jest planować na etapie projektowania domu, choć nie znaczy to, że jest ona niemożliwa w budynkach już istniejących. Jednak w obu przypadkach należy zdawać sobie sprawę, że kominek to nie tylko samo palenisko i piękna obudowa.
Aby użytkowanie kominka stało się możliwe ze względów praktycznych i nie niosło ze sobą problemów należy zwrócić uwagę na wiele aspektów dodatkowych. Oprócz wyboru rodzaju kominka, bardzo ważna jest także jego lokalizacja we wnętrzu, podłączenie do komina, zapewnienie sprawnie funkcjonującej wentylacji, odpowiednie wykończenie podłogi wokół kominka oraz zaopatrzenie się w bardzo przydatne akcesoria kominkowe.
Lokalizacja kominka
W gotowych projektach domów jednorodzinnych kominek zwykle znajduje się na honorowym miejscu w salonie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wówczas planuje się również właśnie pod niego usytuowanie przewodu dymowego. W domach będących już w użytku kominek musi zostać umiejscowiony w taki sposób, aby możliwe było podłączenie go do istniejącego i sprawnego komina. Oznacza to, że rura dymowa nie powinna posiadać nadmiernej ilości zagięć, a kominek winien być wybudowany możliwie jak najbliżej komina. Oprócz tego, wybierając miejsce na kominek należy także uwzględnić nośność stropu w obrębie, w którym ma stanąć urządzenie grzewcze. Jest to szczególnie istotne, kiedy planujemy montaż ciężkiej obudowy. Pod kominkiem natomiast w żadnym razie nie powinny znajdować się instalacje (elektryczne, hydrauliczne, itp.), zaś do pomieszczenia z kominkiem winno zostać doprowadzone świeże powietrze z zewnątrz. Niemniej ważne jest właściwe wykończenie podłogi tak pod samym kominkiem, jak i w obrębie około 60 cm przed nim oraz usytuowanie urządzenia grzewczego w miejscu nieblokującym ciągów komunikacyjnych, nieutrudniającym rozmieszczenia innych sprzętów oraz mebli i umożliwiającym swobodne korzystanie z pomieszczenia.
Podpowiadamy: Jak wybrać i przechowywać drewno kominkowe
Komin do kominka
Kwestię wymogów dotyczących przewodów dymowych regulują Polskie Normy oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Obostrzeń w tym zakresie nie brakuje, ale warto stosować się do nich nie tylko z punktu widzenia przepisów prawa. Chodzi tu bowiem głównie o nasze własne bezpieczeństwo, a czasami – zdrowie lub nawet życie. Należy zdawać sobie sprawę, że temperatura dymu z kominka osiąga 350 stopni Celsjusza, a kiedy zdarzy się zapalenie sadzy może przekroczyć 1200 stopni Celsjusza. Komin powinien być zatem przede wszystkim odporny na działanie wysokich temperatur i szczelny. Kominki można podłączać do przewodów stalowych oraz ceramicznych. W kominach murowanych łatwiej jest o nieszczelności, które powstają na skutek niedokładnego wypełnienia spoin pomiędzy cegłami. Z tego właśnie powodu osobom posiadającym komin murowany poleca się zastosowanie stalowego wkładu.
Połączenie kominka z kominem musi być całkowicie szczelne i wykonane ze szczególną starannością. Komin na całej długości powinien być prowadzony pionowo i mieć odpowiednią średnicę. Przyjmuje się, że średnica kanału dymowego nie może być mniejsza niż średnica króćca wylotu spalin z wkładu. To jednak tylko ogólne założenie. Średnicę komina do kominka winien w każdym przypadku obliczyć specjalista, uwzględniając moc kominka i wysokość komina. Według przepisów minimalny przekrój przewodu dymowego to 14 x 14 cm. Jednak przewód dymowy o takim przekroju może obsługiwać jedynie kominek o mocy do 10 kW.
Ponad przekrój komina ważna jest także jego wysokość oraz właściwe wyprowadzenie ponad dach. Minimalna wysokość komina wynosi 4 m. Należy jednak uwzględnić, że mierzy się ją nie od podłogi, a od miejsca ujścia komory dymowej do komina. Wyprowadzenie komina ponad dach jest zależne od konstrukcji połaci oraz znajdującego się na dachu materiału pokryciowego. Jeśli mamy do czynienia z pokryciem łatwopalnym, np. strzecha, gont – komin należy przykryć siatką przeciwiskrową. Oprócz wymienionych uwarunkowań, jakim powinien odpowiadać komin do kominka – musi on także mieć możliwość swobodnego czyszczenia go oraz dokonywania sezonowych przeglądów.
Rola wentylacji w pomieszczeniu z kominkiem
Rolą wentylacji w pomieszczeniu z kominkiem jest doprowadzenie odpowiedniej dla bezpiecznego spalania ilości powietrza. Rola ta jest w tym przypadku niezwykle istotna, ponieważ to właśnie od sprawności i odpowiedniego dobrania sytemu wentylacyjnego może zależeć ludzkie zdrowie lub życie. Ponadto, źle działająca wentylacja może powodować trudności w rozpalaniu kominka lub przyczyniać się do tzw. cofania dymu. Jeśli planujemy budowę kominka otwartego – w budynku musi być wentylacja naturalna lub mechaniczna nawiewno – wywiewna (zrównoważona albo nadciśnieniowa).
Jeśli mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną – pomieszczenie z kominkiem musi posiadać oddzielny kanał wywiewny, wyprowadzony ponad dach budynku. Oprócz tego, w pomieszczeniu w czasie użytkowania kominka powinna być odpowiednia ilość świeżego powietrza. Powietrze to można doprowadzić poprzez zamontowanie w oknach lub ścianach specjalnych nawiewników o zwiększonej wydajności lub poprzez montaż ocieplonego kanału w podłodze pod kominkiem.
W sytuacji kiedy w budynku jest wentylacja mechaniczna – konieczne jest zrównoważenie strumieni powietrza w taki sposób, aby ilość powietrza wywiewanego była taka sama, co ilość powietrza nawiewanego. Kiedy z określonych względów zrównoważenie strumienia powietrza nawiewanego z wywiewanym jest niemożliwe – w pomieszczeniu z kominkiem należy wytworzyć tzw. nadciśnienie wentylacyjne. Do celów spalania powietrze do kominka zaleca się doprowadzić kanałem podpodłogowym z zamykaną przepustnicą.
Warto wiedzieć: Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla
Kominki z zamkniętą komorą spalania są mniej wymagające pod względem wentylacji i można montować je w domach wyposażonych w dowolny rodzaj sytemu. I tu jednak konieczne jest zadbanie o doprowadzenie do kominka powietrza potrzebnego do spalania. Podobnie, jak w przypadku kominków otwartych, zaleca się wykonanie kanału podpodłogowego, doprowadzającego powietrze bezpośrednio do paleniska.
Podłoga wokół kominka
Podłoga wokół kominka powinna być wykonana z materiałów niepalnych. Nie oznacza to jednak, że pod paleniskiem kominka niepalne muszą być wszystkie warstwy posadzki, jak błędnie interpretują przepisy niektórzy wykonawcy. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie znajduje się zapis brzmiący następująco:
„§ 265. 1. Palenisko powinno być umieszczone na podłożu niepalnym o grubości co najmniej 0,15 m, a przy piecach metalowych bez nóżek – 0,3 m. Podłoga łatwo zapalna przed drzwiczkami palenisk powinna być zabezpieczona pasem materiału niepalnego o szerokości co najmniej 0,3 m, sięgającym poza krawędzie drzwiczek co najmniej po 0,3 m.(...)
4. Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe
i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną – co najmniej 0,15 m.”
Wprawdzie w niektórych sytuacjach istnieje konieczność wykonania pod kominek betonowego fundamentu opartego na gruncie. Jest tak jednak jedynie w przypadku kominków bardzo ciężkich. W pozostałych okolicznościach wystarczające jest przeważnie wykonanie wylewki i postumentu o łącznej grubości 15 cm. Taka warstwa betonu zapobiega skutecznie nagrzewaniu się znajdujących się poniżej warstw podłogi. Inną kwestią jest konieczność odpowiedniego oddalenia kominka od materiałów łatwopalnych znajdujących się np. na ścianach oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe wierzchniej warstwy podłogi, będącej jego najbliższym otoczeniem. W tych miejscach stosuje się specjalnie wyselekcjonowane materiały, które jednocześnie są niepalne, łatwe do utrzymania w czystości oraz pasują do kominka i wnętrza pod względem estetycznym. Doskonale sprawdzają się tutaj kamień, stal lub hartowane szkło, które w dzisiejszych czasach nietrudno komponować z ponadczasowym drewnem, czy innymi materiałami podłogowymi.
To Cię zainteresuje: Jak wygodnie rozpalać w kominku
Akcesoria kominkowe
Mawia się często, że wzniecenie płomienia ognia w kominku to swoista sztuka. Jednak dla wprawionych palaczy kominkowych jest to zwykła czynność opierająca się jedynie na posiadaniu dobrej podpałki i odrobiny nieskomplikowanej wiedzy. W każdym przypadku czynności związane z wzniecaniem i podtrzymywaniem ognia w palenisku ułatwiają specjalne akcesoria. Przedmioty te są już w dzisiejszych czasach nie tylko praktyczne, ale także bardzo estetyczne i stanowią dopełnienie charakterystycznego dla eleganckiego kominka - klimatu. Przy takim kominku nie powinno zabraknąć efektownego serwitora, pomysłowego kosza na drewno oraz innych podręcznych przyborników.
Użytkownicy chętnie inwestują także w dekoracyjne kratki wywiewne i oryginalne dekoracje do postawienia na obudowie kominka. Bardziej praktyczni „palacze drewna kominkowego” nie zapominają o przydatnych odkurzaczach do popiołu oraz o środkach ułatwiających czyszczenie szyby kominka. Wszystkie akcesoria kominkowe są aktualnie powszechnie dostępne, posiadają różnorodne formy i łatwo dopasować je tak do samego kominka, jak i charakteru wnętrza.
karolienka
jestem w trakcie przeglądania oferty http://kominki-pinus.com.pl i stwierdzam, że ciężko jest zdecydować się na jeden konkretny kominek, jest tyle możliwości.. kominki mają dużo w sobie uroku..
PieceMans
Generalnie w kwestii ogrzewania zdecydowanie najlepiej sprawdzi się układ CO i do tego dobry kocioł,a sam kominek jak typowo dekoracyjny,do tej funkcji jak najbardziej się sprawdzi.
Bolas
I to mnie śmieszy w ludziach. Są gotowi zapłacić 10tys za efekciarski kominek ale jakby do 10cm styropianu w podłodze mieli dorzucic jeszcze 20 to pukają się w głowę.
Enerbau
Generalnie w kwestii ogrzewania zdecydowanie najlepiej sprawdzi się układ CO . Centralne ogrzewanie nadaje się do nieizolowanych domów. Dzisiaj już nie możemy sobie na taki dom pozwolić. Przyszłość maja systemy precyzyjne. Bezpowrotnie minęły czasy PRL-u. Po co wkręcać inwestora w duże koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.
Bolas - kominek rozpalony raz w roku, ale sąsiedzi wiedza, ze go mam.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
tereniakwia
Właśnie, skoro estetyczne to moim zdaniem lepiej "zaprojektować" sobie taki kominek samemu, według swojej wizji bądź też fantazji zagwarantuje nam to oryginalność i niepowtarzalność. Wystarczy tylko znaleźć dobrego producenta materiałów ogniotrwałych, ja wybrałam http://www.vitcas.pl/ , poczytałam tu i tam, podobno są świetne.
Greengaz
Powinieneś iść na całość. Nie tylko kominek, ale najlepiej cały dom z szamotu. Zniżka ubezpieczeniowa od ognia jak znalazł.
sunshines
Jestem posiadaczką kominka zamkniętego z płaszczem wodnym i nie mogę na niego narzekać. kominki wodne jako ogrzewanie domu sprawdzaja się bardzo dobrze. Jedyny minus jest taki że trzeba czyścić szybę ale są specjalne środki, króre pozwalają na szybkie i łatwe czyszczenie.
hydraul
fajny wygląd kominka w salonie dodatkowo można ogrzewać instalacje CO według mnie dobre rozwiązanie
Bolas
Najlepiej jednak podgrzewa komin którym 40%ciepła i naszych pieniędzy wypuszczamy w atmosferę.
PieceMans
A ja sie nie zgodze co do tego,ze w każdym izolowanym domu niepotrzebny jest układ Co i tym bardziej wiązać to ściśle z czasami PRL-U. To fikcja bo przecież w ilu izolowanych domach mamy układ CO? Oczywiście że wiele zalezy od metrażu oraz innych czynników,jednak moim zdaniem nie można go tak po prostu skreślić tylko dlatego,że ktoś ma wykonaną dobrą izolację,to swoją drogą.
Bolas
Prosta matematyka. Dom który ma zapotrzebowanie 30W/m2 a jego powierzchnia ogrzewana to wielkie 200m2 daje całe 6kW pomijając inne urządzenia oddające ciepło. Co za kocioł w systemie centralnym tam wstawisz? Jakie sterowanie zastosujesz? W takim domu wydatki na kotłownię w której będzie musiał być porządny system buforowy i rozbudowana elektronika powoduje że cała inwestycja robi się strasznie droga.
marakuja
U nas jest kominek i zastanawiamy się nad zmianą ogrzewania z pieca na pelety na kocioł kondensacyjny na gaz. Planujemy użyć komina do odprowadzania spalin. Na http://freemarketing.pl czytałem, że ważny jest odpowiedni wkład kominowy więc pewnie będziemy iść w tym kierunku.
Greengaz
Co się tam dowiedziałeś nt wkładów kominowych? Przecież to jakieś bzdury + język trzecioklasisty.
PieceMans
Wkład kominowy to osobna bajka i moim zdaniem należy go stosować niezależnie od tego jaki system grzewczy oraz jakie paliwo posiadamy,czym palimy- wkład zawsze się przydaje. Ile możesz przeznaczyć na zakup kotła? Akurat tym zajmujemy się na co dzień więc chętnie pomożemy i doradzimy podczas wyboru.
nata23
zgadzam się z tym, ze warto zainwestować we wkład kominkowy, wiem z doświadczenia, bo sami mamy instalację kominkową, która się nieźle sprawdza jako system grzewczy. Dobra metodą jest też poszukanie dobrego dostawcy na drewno kominkowe typu - http://weglosmyk.pl u nas ekonomicznie bardzo to wychodzi
Bolas
A mnie nie satysfakcjonuje wypuszczanie ciepła kominem. Kominki mają najmniejszą sprawność i sterowalność ciepłem ze wszystkich stałopalnych rodzajów ogrzewań. Dobry marketing sprawił że ludzie zgłupieli na hasła klimat, ogień, ciepło. Nie potrafię zrozumieć dlaczego inwestor puka się w głowę słysząc więcej ocieplenia w podłogę, więcej ocieplenia w dach ale jak słyszy kilkanaście tysięcy zł za kominek - to dla tej "atmosfery" jest w stanie tyle wydać. Takie ogrzewanie jest owszem alternatywą jak każde inne ale nijak ma się do ekonomii czy ekologii. I proszę nie wyjeżdżać że tyle nie kosztuje wkład bo nie o wkład mi chodzi ale cały system - komin wkład obudowa kanały czy instalacja z płaszcza. Kiedyś w US&A w samochodach liczyła się duża kanapa dlatego też montowali biegi przy kierownicy
-KAMI-
Bolas, bo dla wielu osób mieszkających w mieście w bloku, dom z kominkiem to marzenie życia. Jak już im się udaje je spełnić - to kominek staje się synonimem ogniska domowego Ludzie od zawsze lubili siedzieć przy ogniu i się w niego wgapiać. Kominek dla wielu nie jest li i jedynie systemem grzewczym, ale właśnie tym "czymś", co dodaje klimatu i jeszcze więcej "domu w domu" I choćby użytkowanie otwartego paleniska do ogrzewania było dla niektórych z Was irracjonalne - ludzie i tak będą instalować takie kominki - choć już coraz więcej z nich dla dekoracji i atmosfery niż wyłącznie do ogrzewania.
Pojawiła się też alternatywa, jeśli ktoś chce mieć taki dekoracyjny kominek (przy ogrzewaniu np. elektrycznym) z możliwością rozprowadzenia ciepła - idealny np. do łazienki, czy jako zapasowe źródło gdy zabraknie prądu i trzeba się "podratować" przez 2 dni Albo kiedy w okresach przejściowych nie chcemy uruchamiać ogrzewania całego domu, a tylko podgrzać jedno pomieszczenie, w którym toczy się życie rodzinne (czyli najczęściej salon). Ważne, że nie trzeba dla tej alternatywy instalacji spalinowej! Mam na myśli biokominek (na etanol) z rozprowadzeniem ciepłego powietrza rurami spiro.
http://static.urzadzone.pl/gallery/7860/0_3ba6139393858622804eaa54b02dae410c948777.jpg
Bolas
I o takim marketingu pisałem. W dzisiejszym budownictwie nie powinniśmy potrzebować kominów a już tym bardziej nie ma okresów przejściowych.
Jak już palić to na całość:
http://img.wiocha.pl/images/b/a/ba2737fc536191cc9a64dfe5819cd045.jpg
Enerbau
To raczej jakiś kebab, sądząc po arafatkach Smażenie, pieczenie, gotowanie, też daje ciepełko
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
WkladyKominkowe
Często kominek jest także dekoracją,nie chodzi mi tutaj o biokominki bo to osobny temat,ale np o te z wkładem powietrza. Nie chodzi aby palić w nich non stop i aby stanowiły główne źródło ciepła,chociaż w przypadku dobrej izolacji na pewno dałyby radę,ale jako dekoracyjne i palenie rekreacyjne,tak w większości domów są wykorzystywane.
Ambusto
Bolas, bez komina masz biokominek, a jak nie lubisz widoku żywego ognia to nie musisz nic umieszczać
Bolas
Mam pompę ciepła do ogrzewania i gorącą żonę jej widok mi wystarcza
witold1
Wg. zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybranie gotowego kominka. Zresztą to zależy od tego ile pieniędzy chcemy wydać. Ja jestem posiadaczem kominka duńskiej firmy Aduro. Takiego jak widać tutaj na filmie: http://www.youtube.com/watch?v=3Z8GsiASSdA&feature
rikolvik
Jestem zwolennikiem kominków elektrycznych, (u siebie nie mogę zainstalować nic z żywym ogniem, nawet kuchenka jest indukcyjna), dla jednych to będzie atrapa, dla innych np. wygoda lub konieczność. Jeśli możemy oglądać mecz piłki nożnej w LED Smart TV zamiast na stadionie, czemu nie cieszyć się blaskiem ognia wytworzonego w technologii 3D zamkniętego w nowoczesną i elegancką obudowę , http://grzejemy.pl/pl/p/ClassicFlame-ko ... -PLUS/1707, przy minimalistycznym wnętrzu dodaje odrobiny ciepła
kacper.rusz85
U siebie w domu zastanawialiśmy się, jakie dodatkowe ogrzewanie założyć . Myśleliśmy o tradycyjnym kominku i biokominku. o statecznie wybraliśmy biokominek https://decofire.pl/biokominki/biokominki-ruby-fires/biokominek-ruby-fires-bio-flame-hh#!prettyPhoto Zakupiliśmy taki oto model https://decofire.pl/biokominki/biokomin ... rettyPhoto Powiesilismy go na ścianie więc oszczędziliśmy przestrzeń. Paliwa dużo nie schodzi, dlatego wydaje mi się że wychodzi dużo taniej niż w przypadku normalnego kominka.
serepeta
jęsli kominek do domu to wybrałbym z płaszczem wodnym jak te z Piecbud- to firma z tradycja, bardzo dobra z reszta http://www.piecbud.net.pl/
Mikhail
Mam u siebie biokominek - nic innego nie dało się założyć w blokowym mieszkanku, a kominki elektryczne mi nie odpowiadają. Teraz nareszcie mieszkanie wygląda tak, jak chciałem.
lukpaw
Ja w domu mam kominek na pellet i jestem bardzo zadowolony. W wyborze pomogła mi firma Neva-pol http://kaflepiecowe.pl/.
kominkinabiopaliwo
A czy myśleliście Państwo może o biokominkach bardzo fajne rozwiązanie, zero sadzy i popiołu, dużo ciepła, zapraszamy na kominkinabiopaliwo.pl
Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.
Pozdrawiam
Kominkinabiopaliwo.pl
Domator38
Ja od dawna myślę o takim rozwiązaniu. Wychodzę z założenia, że skoro można sobie w ten sposób umilić życie, to warto tak zrobić Mi bardzo do gustu przypadły kominki http://sklep.kominki-vector.pl. Myślę, że Wam też się spodobają.
Zami
Ja jestem jak najbardziej za kominkiem w domu
Sama mam obecnie kominek elektryczny i myślę o kominku z kamienia z http://www.art-kom.pl/oferta/kominki/ Niedługo przeprowadzamy się z mieszkania do domku jednorodzinnego i chcę mieć tam kominek z prawdziwego zdarzenia.
Annarosa76
No właśnie najtrudniej jest dopasować kominek do już istniejącego systemu kominowego. Długo szukałam, aż w końcu znalazłam ofertę http://ignif.com/, może komuś się przyda, bo mają fajny system tworzenia pod wymiar
arek_ch
Ja z żoną zdecydowałem się na kominek w domu, choć niektórzy odradzali nam to. Jak do tej pory jesteśmy zadowoleni, wpadnie trochę ciepła i tworzy fajny nastrój w jesienne/zimowe wieczory. A zamawiałem go internetowo na https://www.gieldakotlow.pl/ - wykonują dobrej jakości robotę, mogę ich polecić.
Lawenda25
My mamy w domu taki kominek http://www.kominki-elmes.pl/wkady-komin ... ratki.html i jesteśmy z niego mega zadowoleni! Dobrze zainwestować w takie ogrzewanie, według mnie to najlepsze z możliwych.