Kominek w domu – lokalizacja

Kominek w domu – lokalizacja

Zastanawiając się nad umiejscowieniem kominka w domu, najczęściej bierzemy pod uwagę walory dekoracyjne, ale nie możemy zapominać również o funkcjonalności i bezpieczeństwie.

wkład kominkowy Oliwia 18 kW lewa BS gilotyna

Właśnie ze względu na funkcjonalność i bezpieczeństwo, planując usytuowanie kominka musimy wziąć pod uwagę:

  • lokalizację komina – kominek powinien znajdować się znajdować w pobliżu przewodu kominowego,
  • nośność fundamentu lub stropu – kominek to dodatkowe obciążenie konstrukcji,
  • plan pomieszczenia i komunikację – kominek nie powinien zaburzać funkcjonalności pomieszczenia, ani poruszania się w nim.

Warto przeczytać: Funkcje kominka w domu

wkład kominkowy Maja 12 kW lewy BSwkład kominkowy Blanka 8 kW kafle

Kominek najczęściej umieszczamy w najbardziej reprezentacyjnym miejscu domu, czyli na ścianie salonu. To klasyczne rozwiązanie, ale możliwości aranżacji kominka w domu jest znacznie więcej. Kominek może stanowić romantyczne i dekoracyjne uzupełnienie sypialni, czy podkreślić styl gabinetu lub biblioteki. Niezwykle ciekawym pomysłem jest umieszczenie kominka w łazience. To rozwiązanie sprawi, że nasza łazienka przekształci się w luksusowe i komfortowe spa, zapewniające prawdziwy relaks i odprężenie.

Zobacz poradnikJak wybudować kominek w domu

 wkład kominkowy Amelia 24 kW bok lewy

Wybór pomieszczenia to jedno, ale ważne jest też to, w którym jego miejscu kominek się znajdzie. I tu mamy wiele możliwości aranżacji, tworzących różne wrażenie. I tak, wspomniane rozwiązanie, czyli wkład kominkowy przy ścianie to opcja klasyczna – funkcjonalna i elegancka. Ale kominek może też posłużyć do stworzenia przytulnego kącika, prawdziwego domowego azylu.

wkład kominkowy Zibi 12 kWwkład kominkowy Zuzia 16 kW prawy BS

Aby uzyskać takie wrażenie, wystarczy ustawić kominek w narożniku pomieszczenia, a przed nim umieścić wygodne meble wypoczynkowe. Jeśli zależy nam na tym, by cieszyć się widokiem ognia, warto zdecydować się na kominek narożny, ustawiony przy ścianie. Dzięki temu ogień będzie widoczny z dwóch stron.

wkład kominkowy Zuzia 16 kW prawy BS gilotynawkład kominkowy Amelia 25 kW prawy BS

Kominki narożne doskonale też nadają się do częściowego oddzielenia dwóch pomieszczeń. Ich lokalizacja może wyznaczać strefy funkcjonalne (np. salon i jadalnia), jednocześnie łącząc je i dzieląc, a przy tym zapewniając relaksujący widok płonącego ognia. W tej roli dobrze sprawdzą się też dwustronne wkłady kominkowe umieszczone na wąskiej ściance działowej.

 wkład kominkowy Zuzia 19 kW tunel

Warto pamiętać, że kominek często staje się najbardziej charakterystycznym i przykuwającym uwagę elementem wystroju pomieszczenia, dlatego jego lokalizację warto dokładnie przemyśleć, a także dobrać tak, by ciekawie komponował się z aranżacją wnętrza.

Oceń artykuł
3,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także