Kominek otwarty czy zamknięty?

Oferta rynkowa kominków, zarówno otwartych, jak i zamkniętych, jest bardzo szeroka. Aby ułatwić wybór, dobrze jest postawić sobie kilka ważnych pytań.

Warto zastanowić się jaką funkcję ma pełnić kominek. Czy ma być jedynie dekoracją wnętrza, czy sposobem na dogrzanie domu w okresach przejściowych? Jak często mamy zamiar w nim palić?
W niektórych regionach naszego kraju, drewno jest jedynym, łatwo dostępnym źródłem energii cieplnej – w związku z tym pytanie – czy chcemy aby nasz kominek stanowił ważne, a może nawet jedyne źródło ciepła w domu?

kominek otwartykominek zamknięty

W przypadku wyboru kominka, który ma być jedynie dekoracją wnętrza, należy brać pod uwagę przede wszystkim jego walory estetyczne, tzn. kształt i rodzaj użytych materiałów.
Trzeba jednak pamiętać, że kominek otwarty to płonące ognisko w domu. Dlatego wymaga dużej ostrożności przy użytkowaniu. Żywy ogień jest zawsze zagrożeniem dla budynku.

Kominki otwarte warto budować wtedy, kiedy chcemy mieć prawdziwą dekorację domu i wiemy, że korzystać będziemy z niego tylko sporadycznie. Myśląc jednak o częstym paleniu w kominku i o funkcji dogrzewającej, lepiej zdecydować się na kominek z paleniskiem zamkniętym (tzn. z wkładem lub kasetą kominkową).

Kominki wyposażone we wkłady lub kasety gwarantują (zakładając prawidłową instalację) pełne bezpieczeństwo użytkowania. Można rozpalić w nim ogień, dołożyć drewna, zamknąć drzwiczki i spokojnie nawet wyjść z domu.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Konrad Koper

Zdjęcia: Bordelet-Koperfam, Ruegg-Koperfam

Polecamy Ci również

Zobacz także