Kominek modnie zabudowany

Kominek modnie zabudowany

Kominek jest najczęściej centralnym elementem wystroju wnętrza, w którym stoi. Dlatego tak dużo uwagi poświęcamy odpowiedniej ekspozycji kominka. Składają się na nią dwa elementy: wkład kominkowy oraz jego zabudowa. Kształt i rozmiar wkładu kominkowego wpływają na wybór elementów wykończeniowych, które decydują o finalnym efekcie. 

wkład kominkowy w zabudowie Majawkład kominkowy Maja

Trendy wnętrzarskie co pewien czas zmieniają się. Należy wziąć to pod uwagę, dobierając wkład kominkowy i jego zabudowę. Pamiętajmy, że w przypadku aranżacji wnętrz, wprowadzanie większych zmian wiąże się z uciążliwymi pracami remontowymi i sporymi kosztami. Dlatego też decyzji odnośnie wyglądu kominka nie należy podejmować pochopnie.

wkład kominkowy w zabudowie Oliwia

Jaki wkład kominkowy wybrać?
Wybór kominków jest tak duży, że z każdy dobierze odpowiedni, pasujący do charakteru domu oraz gustu domowników. Jednak przy zakupie wkładu kominkowego liczy się nie tylko wygląd danego modelu. Wkład musi mieć odpowiednią wielkość. To parametr ważny zarówno ze względu na zapotrzebowanie na ciepło w naszym domu, jak i na rozmiary pomieszczenia. Nieproporcjonalnie duży wkład ustawiony w małym salonie będzie wyglądał jak niepasujący, wielkogabarytowy mebel. Natomiast, gdy w dużym wnętrzu zamontujemy za mały kominek, wtedy zginie on na tle pozostałych elementów wchodzących w skład pomieszczenia.

wkład kominkowy w zabudowie Blanka - kaflewkład kominkowy w zabudowie Blanka

Na ostateczny wygląd kominka mają kształt oraz rodzaj przeszklenia wkładu kominkowego. Na dużych, przestrzennych ścianach dobrze prezentują się wkłady o szerokim, panoramicznym froncie. Aktualnie popularne są paleniska narożne z dwiema, a nawet trzema szybami łączonymi bez tzw. szprosa (bez ramy).

wkład kominkowy Jaś

Obecnie w wielu wkładach kominkowych komora spalania wykładana jest specjalną ognioodporną mieszanką szamotu i betonu. Przykładem takiej powłoki jest okładzina Acumotte, która oprócz poprawy parametrów spalania sprawia, że wkład wygląda bardziej elegancko i nowocześnie.

Kominek modny, czyli jaki?

piec wolnostojący Nadia - SwarovskiGdy wkład kominkowy wybrany, czas na decyzję, co do jego zabudowy. Wygląd kominka zależy od tego, na jaki styl stawiamy: klasyczny, rustykalny lub nowoczesny. Zabudowa w stylu klasycznym często ma charakter rzeźbionego portalu kamiennego, przypominającego stylem zamkowe otwarte paleniska. Rustykalna zabudowa ma natomiast szeroką podstawę z kamiennymi ściankami bocznymi (z piaskowca, marmuru lub granitu). Zwieńczona jest belką drewnianą o przekroju prostokątnym lub profilowanym. Zwykle belka jest dębowa lub z innego drewna pokrytego fornirem, który dzięki bogatej ofercie kolorystycznej można dopasować do każdego wnętrza. Nowoczesna zabudowa kominka ma charakter minimalistyczny. Dominują proste, geometryczne formy, bez elementów dekoracyjnych, a ozdobę mogą stanowić designerskie kratki kominkowe. Popularne są obecnie nowoczesne ramy ze stali gładkiej lub szlifowanej. Ich zaletą jest łatwy montaż oraz późniejsza możliwość zmiany. Jeżeli po jakimś czasie zechcemy dokonać metamorfozy to nie musimy przebudowywać całego kominka, a wystarczy demontaż ramy i wstawienie w jej miejsce innej obudowy. W styl minimalistyczny wpisują się również zabudowy betonowe oraz ponadczasowa para - biel i czerń. Wykonana z ciemnego granitu, metalu lub barwionego na czarno szkła ramka wokół kominka w zestawieniu ze śnieżno białą ścianą pozwoli skupić uwagę na palenisku. Gdy zapłonie w nim ogień, to płomień ociepli nie tylko pomieszczenie, ale również stonowane barwy wnętrza.

wkład kominkowy Nadiawkład kominkowy Amelia

Gdy zależy nam, by obudowa kominka była ponadczasowa, warto pomyśleć na tą wykonaną z kafli. Zawsze modna ceramika wypalana jest w różnych formach, wzorach i stylach. Wkłady kominkowe lub piece wolnostojące w zabudowie z kafli, zwłaszcza wielkogabarytowych w różnych kolorach, cieszą się coraz większą popularnością. Zdaniem ekspertów obecnie to właśnie kafle są najbardziej „na czasie” i w najbliższy czasie trend ten nie ulegnie zmianie.

Dowiedz się więcej - kratki.pl

             

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Patrycja Nowak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także