Kominek do ogrzewania domu, czyli system DGP

0
Kominek z wkładem powietrznym
Kominek z systemem dystrybucji gorące powietrza umożliwia ogrzewanie całego domu.

System DGP, czyli dystrybucji gorące powietrza, to sposób na wykorzystanie kominka do ogrzewania całego domu. Wyjaśniamy, na czym polega ten system.

Schemat obiegu powietrza w kominku z systemem DGP

Kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza zapewnia ogrzewanie różnych pomieszczeń domu.

Kratki
Montaż kominka z systemem DGP

Montaż instalacji DGP jest możliwy zarówno w nowo budowanym, jak i istniejącym domu (wymaga remontu).

Kratki
Instalacja kominka z systemem DGP

Wydajność instalacji zależy od mocy wkładu kominkowego.

Kratki
Kominek z systemem dystrubucji gorącego powietrza

Obieg powietrza może odbywać w systemie grawitacyjnym lub wymuszonym.

Kratki
System przewodów DGP

Przewody rozprowadzające gorące powietrze z kominka są ukryte w ścianach.

Kratki

Tradycyjne kominki z powodzeniem ogrzewają pomieszczenia, w których się znajdują. W bardziej zaawansowanej technicznie wersji, czyli kominki z płaszczem wodnym, są dodatkowym źródłem ciepłej wody użytkowej. Jest jednak również sposób na wykorzystanie kominka do ogrzewania całego domu. To specjalna instalacja, składająca się z ukrytych w ścianie rur i rozprowadzająca ciepło z kominka do innych pomieszczeń.

Przeczytaj koniecznie: Co robić, żeby uniknąć zatrucia śmiertelnie niebezpiecznym tlenkiem węgla

Jak działa kominek z system DGP?

Każda instalacja kominkowa wymaga stałego dopływu powietrza z zewnątrz, potrzebnego do spalania i wentylacji oraz układu odprowadzającego spaliny. Do tych układów można dołączyć system dystrybucji gorące powietrza. Jest to sieć przewodów ukrytych w ścianach oraz dodatkowy osprzęt. Całość umożliwia transport powietrza, ogrzanego przez kominek, do różnych części domu.
 Instalacja DGP może działać w sposób naturalny, czyli na zasadzie grawitacyjnego obiegu powietrza lub w sposób wymuszony – za pomocą aparatu nawiewnego. Zarówno w jednym, jak i drugim rodzaju wszystko opiera się na systemie rur lub kanałów zakończonych wylotami ciepłego powietrza w postaci kratek lub anemostatów – nawiewników z regulowaną szczeliną, które znajdują się bezpośrednio w pomieszczeniach – mówi Sylwester Kałwiński, ekspert marki Kratki, producenta kominków.

Ogrzewanie kominkiem – grawitacyjny obieg powietrza

Jeśli kominkiem z instalacją DGP chcemy ogrzewać stosunkowo niewielką powierzchnię, a kanały rozprowadzające gorące powietrze nie są długie, możemy zdecydować się na grawitacyjną wersję ogrzewania Przepływ ogrzanego powietrza odbywa się pod wpływem naturalnej siły wyporu i nie wymaga montażu dodatkowych urządzeń. Instalacja grawitacyjna ma jednak swoje ograniczenia.
– Przy tego typu systemie zachodzi zjawisko konwekcji – ciepłe powietrze unosi się ku górze. Wśród zalet takiego rozwiązania jest niski koszt materiałów oraz montażu oraz brak konieczności zewnętrznego zasilania. Jednak za pomocą tego rodzaju DGP można ogrzać tylko trzy lub cztery pomieszczenia oddalone maksymalnie o 4 m od kominka. Samoczynnie unoszące się powietrze nie pokona bowiem dłuższego kanału – dodaje ekspert marki Kratki.

Czy wiesz czym rozpalać w kominku? Poznaj ekopodpałki

Ogrzewanie kominkiem z wymuszonym obiegiem powietrza

Bardziej efektywnym rozwiązaniem jest system DGP z wymuszonym obiegiem powietrza. Za jego pomocą można skutecznie ogrzać nie tylko salon i sąsiadujące z nim pomieszczenia.
W tym przypadku montuje się specjalny aparat nawiewny – turbinę elektryczną. Takie wentylatory można zamontować na strychu lub na poddaszu, co gwarantuje wydajną i cichą pracę. Zasysane powietrze rozprowadzane jest za pomocą rozdzielacza, kierującego strumienie powietrza do poszczególnych pomieszczeń – przekonuje Sylwester Kałwiński.

O czym trzeba pamiętać decydując się na kominek z systemem DGP

Zarówno w systemie grawitacyjnym, jak i z wymuszonym obiegiem powietrza konieczne jest zapewnienie cyrkulacji powietrza zarówno obudowy wkładu kominka, jak i wszystkich ogrzewanych pomieszczeń. Pamiętajmy także, że sprawność systemu zależy od mocy kominka, dlatego jeśli planujemy taką instalację, nie kupujmy kominka bez konsultacji z instalatorem.
Na ogrzewanie domu kominkiem z systemem dystrybucji gorącego powietrza dobrze się zdecydować na etapie budowy domu (i uwzględnić ją w projekcie), jednak montaż takiej instalacji jest również możliwy w istniejącym już budynku, ale trzeba się wtedy liczyć z poważniejszym remontem (kanały są instalowane w ścianach).
Kominkiem z systemem DGP można ogrzewać zarówno domy parterowe, jak i piętrowe, trzeba jednak odpowiednio zaprojektować instalację i przewidzieć na jakie odległości będzie transportowane ciepło. W zależności od wielkości instalacji i rodzaju systemu, koszt kominka z systemem DGP to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

 

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Kratki

Polecamy Ci również

Zobacz także