Komin do kominka (cz. I)

Komin do kominka (cz. I)

komin do kominkaJakie warunki powinien spełniać odpowiedni, przede wszystkim bezpieczny komin do kominka?

Dobierając komin, nie należy sugerować się wyłącznie jego wymiarami geometrycznymi, lecz przede wszystkim rodzajem urządzenia grzewczego i spalanego w nim paliwa. Zróżnicowanie konstrukcji i wymagań dotyczących odprowadzania spalin nie ominęła także grupy urządzeń grzewczych jakimi są kominki.

Kominek, czyli…
Współczesne kominki są równie zaawansowane technologicznie jak inne urządzenia grzewcze. Niemal każdy producent kominków ma w swej ofercie kominki zróżnicowane pod względem rodzaju wykorzystywanego paliwa (od gazu po biomasę), stopnia automatyzacji czy funkcjonalności peryferiów (np. płaszcz wody zasilający grzejniki). Każde z tych kryteriów ma znaczący wpływ na proces spalania, a co za tym idzie parametry spalin i konstrukcję komina.

Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele typów i rozwiązań kominów. Różnią się one zarówno rozwiązaniami konstrukcyjnymi, jak i rodzajem zastosowanego materiału. Jedno jest pewne: obecnie praktycznie każdy kominek zamknięty powinien posiadać komin lub przynajmniej wykładzinę o podwyższonej odporności na działanie skroplin (tradycyjny, murowany i pozbawiony dodatkowych zabezpieczeń komin praktycznie już po jednym sezonie współpracy z nowoczesnym kominkiem zacznie ulegać powolnej destrukcji spowodowanej wykropleniem agresywnego kondensatu pochodzącego ze spalin).

Projekt i wykonanie komina dla konkretnego kominka
Pierwszym krokiem będzie analiza możliwości umiejscowienia komina w strukturze budynku. Jeżeli dopiero zaczynamy budowę domu sytuacja jest prosta - wystarczy zapoznać się z instrukcją kominka i na podstawie wymagań producenta wybrać komin z szerokiej oferty rynkowej. Gorzej, gdy szukamy rozwiązania w istniejącym już budynku.
W dalszej kolejności, konieczne jest zapoznanie się z parametrami technicznymi urządzenia grzewczego. Każde takie urządzenie znajdujące się w obrocie handlowym powinno posiadać instrukcję obsługi i montażu z podanymi parametrami technicznymi, w tym także informacjami dotyczącymi komina: informacja o wymaganym podciśnieniu, temperaturze spalin, maksymalnym przepływie spalin oraz zalecanej średnicy przyłącza.

Teoretycznie sprawa jest prosta, lecz w praktyce prawidłowy dobór i wykonanie komina jest znacznie trudniejsze. Każdy komin powinien spełniać kilka warunków:

  • skutecznie odprowadzać całość produktów spalania z urządzenia grzewczego do atmosfery, eliminując możliwości przedostania się czadu do pomieszczeń mieszkalnych,
  • poprzez wytworzenie odpowiedniego podciśnienia w kominie, regulować proces spalania, tj. zapewnić niezbędną ilość powietrza do spalania (urządzenia atmosferyczne),
  • zapewniać bezpieczeństwo pożarowe zarówno w trakcie normalnej eksploatacji, jak i w przypadku wystąpienia pożaru sadzy w kominie,
  • być odporny na działanie spalin wytwarzanych w trakcie spalania, a także agresywnego kondensatu powstającego na wskutek wykroplenia spalin,
  • posiadać odpowiednią trwałość zarówno w częściach zabudowanych, jaki i wylotów umieszczonych ponad dachem,
  • zapewniać dostępność do bieżącej obsługi tj. przeglądów i usuwania zgromadzonych w kominie produktów spalania, w tym także usuwania zgromadzonych skroplin.

1. Skuteczne odprowadzenie spalin oraz dobór parametrów kominów podciśnieniowych
Spełnienie tego warunku zapewnia zarówno właściwy dobór wielkości geometrycznych komina (takich jak średnica wewnętrzna i długość/wysokość), jak i szczelność połączeń poszczególnych elementów w przypadku stosowania kominów prefabrykowanych. W celu wstępnego doboru parametrów komina wielu producentów kominów prefabrykowanych udostępnia diagramy lub komputerowe programy, za pomocą których w prosty sposób można dobrać średnicę przy określonej długości komina.  W obliczeniach tych należy jednak uwzględnić zmienne, takie jak: typ i moc urządzenia grzewczego, rozdaj komina (izolowany lub wkład kominowy), materiał (ceramika lub stal) oraz ilość i rodzaj kształtek użytych w kominie (wyznaczenie współczynników oporu).

Pamiętać należy przy tym, że komin wytwarza stosunkowo niewielką siłę wyporu zwaną „ciągiem kominowym” – wielkość podciśnienia mierzonego na wylocie to kilkadziesiąt czy kilkanaście Pa. Stąd wahania samego ciśnienia atmosferycznego przy niewłaściwie dobranych parametrach komina mogą doprowadzić do znaczącego obniżenia ciągu kominowego. Sytuację może także pogarszać określone położenie komina w terenie, np. w pobliżu przeszkód architektonicznych. W takich przypadkach należy  na kominie zastosować  odpowiednio dobraną nasadę, zapobiegając tym samym niepożądanemu działaniu wiatru. W skrajnych przypadkach na wylot komina można założyć mechaniczne urządzenia  wspomagające ciąg kominowy - tzw. regulatory ciągu. Tu jednak trzeba zwrócić uwagę na właściwy dobór takiego urządzenia. Żadne mechaniczne urządzenie wspomagające ciąg kominowy nie może bowiem ograniczać przepływu spalin w kominie w przypadku spoczynku lub awarii (np. w przypadku braku prądu w wentylatorach z napędem elektrycznym).

 

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także