Kołnierze i opaski ogniochronne

W przypadku pożaru instalacje sanitarne (a dokładnie - ich przejścia przez przegrody) mogą okazać się "kanałem" przenoszącym ogień do innych pomieszczeń. Dlatego potrzebne są zabezpieczenia ogniochronne przejść przez ściany i stropy. W ofercie Wavin pojawiły się kołnierze i opaski ogniochronne, stanowiące rozszerzenie oferty kanalizacji niskoszumowej.

Kołnierze ogniochronne montowane są na rurze z tworzywa sztucznego oraz mocowane do ściany lub stropu, przez które przechodzi rura. Opaski ogniochronne po zamocowaniu na rurze wsuwa się do otworu przez który rura przechodzi do sąsiedniego pomieszczenia lub na sąsiednią kondygnację. Wybór między opaską a kołnierzem uzależniony jest od konstrukcji przejścia instalacyjnego.

Zasada działania obu tych produktów opiera się na zastosowaniu w ich budowie grafitowego materiału pęczniejącego INTUMEX-L. W przypadku wybuchu pożaru, w temperaturze ok. 150ºC materiał ten pęcznieje powodując zgniecenie mięknącej rury i zapobiega tym samym przedostaniu się płomieni do sąsiedniego pomieszczenia lub na kolejną kondygnację. Konstrukcja oraz zastosowany materiał gwarantują wytrzymałość ogniową naszych produktów w czasie 120 minut (zgodnie z normą PN-B-02876:1998. Ochrona przeciwpożarowa budynków. Metoda badania odporności ogniowej systemów uszczelnień przejść instalacyjnych).

kołnierz ogniochronny   opaska ogniochronna

Kołnierz ogniochronny składa się z okrągłej kasety ze stali nierdzewnej, wewnątrz znajduje się materiał pęczniejący. Opaski ogniochronne składają się z kilku warstw materiału pęczniejącego (jedna warstwa ma grubość ok. 2,5 mm), umieszczonych w rękawie ochronnym z polietylenu.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Redakcja

Źródło: Wavin

Polecamy Ci również

Zobacz także