Kolektory słoneczne - warunki montażu

Kolektory słoneczne - warunki montażu

Miejsce montażu, położenie względem stron świata oraz kąt nachylenia kolektorów to kluczowe czynniki decydujące o efektywności pracy instalacji.

kolektory próżniowe zamontowane na stelażuPaliwem dla instalacji solarnej jest energia słoneczna, dlatego należy umożliwić jej dotarcie do kolektorów w jak największej ilości. Absorber kolektora odbiera przez cały rok największą ilość energii, gdy jego płaszczyzna skierowana jest na południe. Odchylenie (do 30°) na wschód lub zachód praktycznie nie ma wpływu na wydajność pracy systemu. Większy wpływ na efektywność pracy instalacji ma kąt nachylenia – chodzi tu o ilość promieniowania słonecznego padającego na powierzchnię czynną kolektora. Idealny kąt, pod którym powinien być zamontowany kolektor względem poziomu ziemi to 40°. Optymalny mieści się w granicach 35-45°.
Jeśli dach nie jest skierowany na południe (zdarza się to jednak rzadko), trzeba zastosować odpowiedni stelaż, który skieruje kolektor w stronę południową. Stelaż musi być też zastosowany wówczas, gdy dach jest wykonany pod innym kątem niż zalecany – konstrukcja odchyli kolektor od płaszczyzny dachu do wymaganego kąta. Montaż pionowy (np. na elewacji budynku) może obniżać wydajność pracy nawet o około 65%. 

  Kiedy nie warto
W niektórych skrajnych przypadkach montaż układu solarnego powinien być odradzony. Głównym powodem są zazwyczaj niewłaściwe warunki montażu i pracy kolektora. Systemy solarne nie powinny być polecane w przypadku, gdy:

  • kolektory słoneczne byłyby zacienione przez wysokie drzewa (np. zalesiona działka),
  • solary byłyby zacienione przez elementy konstrukcji budynku (np. wykusze dachowe),
  • solary byłyby zacienione przez sąsiednie budynki,
  • nie ma możliwości zamontowania kolektorów słonecznych pod optymalnym kątem i we właściwym kierunku, a nie ma miejsca na dostateczne powiększenie ich powierzchni,
  • kolektory słoneczne miałyby pracować pod kątem mniejszym niż 25°względem powierzchni ziemi,
  • instalacje solarne byłyby użytkowane bardzo nieregularnie (np. z przerwami tygodniowymi lub dwutygodniowymi) – może to prowadzić do przeciążeń termicznych instalacji, co skutkuje przeważnie obniżeniem żywotności urządzeń i częstych awarii podzespołów.

 kolektor umieszczony w pionie nie będzie efektywnykolektor zacieniony przez lukarnę nie będzie wydajny

złe umiejscowienie kolektorabłędny montaż kolektora słonecznego

Zacienione lub nieprawidłowo zamontowane kolektory słoneczne nie będą właściwie pracowały. Użytkownik poniesie tylko koszty inwestycyjne, nieprzynoszące w efekcie wymiernych korzyści.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Ulrich

Polecamy Ci również

Zobacz także