Kolektory słoneczne w trzech klasach

Kolektory słoneczne w trzech klasach

Classic, Comfort i Excellence to trzy klasy kolektorów słonecznych wprowadzone przez markę Junkers. Z myślą o instalatorach i użytkownikach znacznie uproszczono ich montaż i obsługę. Już wkrótce w ofercie znajdą się regulatory nowej generacji, z możliwością obsługi również instalacji solarnej.

kolektory słoneczne

Junkers oferuje kolektory do solarnych systemów podgrzewania wody i wspomagania centralnego ogrzewania w trzech różnych wersjach:

  • Classic - to dobre rozwiązanie dla istniejących już instalacji, które można rozszerzyć o system solarny.
  • Comfort - odznacza się bardzo korzystną relacją ceny do wydajności.
  • Excellence - w tej linii zastosowano miedziany absorber pełnopowierzchniowy ze specjalnym pokryciem, który pochłania niemal całą energię słoneczną. Innowacyjna geometria absorbera, tzw. podwójny meander, zapewnia dynamiczny przepływ czynnika grzewczego, a tym samym lepsze przenoszenie ciepła na płyn. Dlatego linia Excellence przynosi dodatkowe korzyści.

W kolektorach zastosowano najwyższej jakości powłokę, wykonaną w technologii próżniowej i nowoczesny system montowania tych urządzeń. Dzięki temu ich instalacja jest niezmiernie prosta. Absorber zbudowany jest z blachy miedzianej pokrytej warstwą absorbującą i to od niego zależy głównie trwałość i wysoka sprawność kolektora.

Ważnym elementem układu solarnego są też zbiorniki na ciepłą wodę użytkową. W podgrzewaczu solarnym poprzez spiralny wymiennik umieszczony wewnątrz zbiornika, czynnik grzewczy oddaje ciepło do zbiornika ciepłej wody.

Urządzenia mogą zaspokoić do 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową w ciągu roku. Materiały zastosowane przy ich produkcji stosowane są do budowy pojazdów mechanicznych oraz samolotów i dlatego poddawane są najcięższym próbom jakościowym i wytrzymałościowym.
Każdy kolektor płaski marki Junkers ma powierzchnię 2,37 m². Inwestorzy i instalatorzy mają przy tym do wyboru wersję pionową i poziomą. Wyjątkiem jest kolektor linii Classic, który dostępny jest tylko w wersji pionowej. Rama kolektora wykonana jest z antykorozyjnego i odpornego na czynniki atmosferyczne włókna szklanego, które jest o ok. 30 % lżejsze od aluminium. Kolektory linii Classic i Comfort bez wypełnienia ważą zaledwie 41 kilogramów, a kolektor linii Excellence 44 kilogramy.

Montaż
Jeśli kolektory będą montowane na dachu, instalator potrzebuje tylko jednego narzędzia montażowego (klucza nimbusowego). Kolektory te są już w dużym stopniu zmontowane i przygotowane do ostatecznej instalacji. Dzięki różnorodnym wariantom montażu – na dachu (także płaskim), w dachu, a także na fasadzie (45²) lub elementach konstrukcyjnych budynku – kolektory można zintegrować zgodnie z życzeniem inwestora. Ponieważ żadne złącza montażowe nie są widoczne, kolektory tworzą jednolitą, płaską powierzchnię. Podłączenie hydrauliczne jest wykonywane bez użycia narzędzi. Umożliwia to technika szybkich połączeń – w przypadku linii Classic i Comfort przy pomocy wytrzymałego węża ciśnieniowego i opasek zaciskowych, a w przypadku linii Excellence – przy pomocy złączy wtykowych wykonanych ze stali szlachetnej z podwójnymi pierścieniami samouszczelniającymi.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Junkers

Polecamy Ci również

Zobacz także