Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne

kolektory słoneczneDuży dom dla czteroosobowej rodziny, to nie tylko wydatek związany z jego budową, ale również znaczne koszty utrzymania w przyszłości. Szczególnie zimą rachunki rosną, a marzeniem każdego właściciela jest ich obniżenie. Proponujemy zastosować okna do poddaszy, które zagwarantują ich użytkownikom niższe koszty utrzymania domu.

Na rynku występują okna, które wyposażono w energooszczędne pakiety szybowe, dzięki którym charakteryzują się one bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Przestrzeń pomiędzy szybami wypełnia się gazem szlachetnym (najczęściej argonem), który poprawia izolacyjność pakietu. Wewnętrzną szybę pokrywa się powłoką niskoemisyjną, czyli ultra cienką warstwą napylonych tlenków metali. Posiada ona zdolność odbijania podczerwonego promieniowania cieplnego, jakie jest emitowane np. przez kaloryfery. Takie rozwiązanie zapobiega wychładzaniu poddasza w zimie, a przegrzewaniu w lecie.

Co zrobić, aby zmniejszyć straty energii?
Ze względu na możliwe straty energii właściwe ocieplenie okna do poddaszy podczas montażu jest niezwykle ważne, dlatego pojawiła się cała gama produktów ułatwiających wykonanie izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Nie tylko poprawiają one parametry izolacyjne okna, ale także ułatwiają montaż, ponieważ są idealnie dopasowane do jego rozmiaru. W krajach Unii Europejskiej, około 25% całej wytwarzanej energii zużywa się na potrzeby ogrzewania pomieszczeń i wody. Niestety zaledwie ok. 6% wyprodukowanej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, które na szczęście z roku na rok stają się coraz bardziej popularne.

kolektory słoneczne i okno dachoweNowoczesne kolektory słoneczne jako sposób na ciepłą wodę
W 2006 roku wprowadzono na rynek kolektory wyposażone są w wysoce selektywne pokrycie próżniowe, dzięki czemu cechują się aż 95% współczynnikiem pochłaniania energii słonecznej. Współpracują z każdym systemem grzewczym i pokrywają nawet do 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Zakładając, że średnio dziennie na osobę zużywamy ok. 50 litrów ciepłej wody o temperaturze 55ºC, to roczne koszty ogrzania wody wynoszą ok. 1300 zł na potrzeby czterech osób. Instalując kolektory można zaoszczędzić ok. 1000 zł rocznie. Do ogrzania 200 litrów wody potrzeba ok. 2,5 m² kolektorów, a koszt takiej inwestycji wynosi ok. 3500 zł (kolektory słoneczne wraz mocowaniami i łącznikami), zatem uwzględniając rosnące koszty energii, inwestycja powinna zwrócić się w ciągu około 3-4 lat. Kolektory słoneczne montuje się na skośnym dachu w zestawach wraz z oknami do poddaszy lub samodzielnie. Z gromadzonej energii można korzystać przez cały rok, ponieważ na kolektorach ułożonych pod skosem śnieg gromadzi się znacznie rzadziej. Jeśli jednak obfite opady zasypią kolektor, można z łatwością usunąć śnieg używając specjalnej funkcji do podgrzania powierzchni. Straty energii można również eliminować stosując okna sterowane elektrycznie, które mogą współdziałać z innym elektrycznym wyposażeniem domu jak: bramy garażowe, rolety czy ogrzewanie. Na przykład na czas wietrzenia system będzie automatycznie wyłączał ogrzewanie, co już może przyczyniać się do oszczędności.

kolektory słoneczne na domu

Warto zmniejszyć koszty utrzymania domu już w trakcie budowy

Warto już na etapie inwestycji pomyśleć o zminimalizowaniu kosztów utrzymania domu, choć czasami będzie to wymagało zwiększonych nakładów finansowych w trakcie budowy. Jednak energooszczędne, a zarazem ekologiczne rozwiązania są coraz tańsze i bardziej dostępne. Niższe koszty kredytów mieszkaniowych sprzyjają również inwestycjom w bardziej zaawansowane technologie. Ciepły i tani w utrzymaniu dom to przede wszystkim energooszczędne okna, dobre ocieplenie budynku, a także zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także