Kolektory do ogrzewania wody

Nawet 100% pokrycia zapotrzebowania na energię do podgrzania wody użytkowej w miesiącach letnich, a 60% w skali całego roku. Te dane szacunkowe pokazują, że inwestycja w kolektory, choć ciągle dość droga, jest opłacalna.

kolektory słoneczneWażna jakość
O efektywności pracy instalacji solarnej w dużej mierze decyduje jakość kolektorów. Ważne jest zatem, aby ich zakupu dokonać u znanego, renomowanego producenta. Na jakości w tym przypadku z pewnością nie należy oszczędzać.
Wysokiej jakości kolektory są droższe, ale zachowują sprawność absorbowania promieniowania słonecznego przez około 20 lat. Dzięki temu inwestycja szybciej się zwraca. W kolektorach gorszej jakości sprawność pochłaniania promieni słonecznych może spaść już po kilku latach, a to oznacza mniejsze oszczędności energii. A przecież chcemy uzyskać efekt odwrotny. 
Dobre kolektory mają wysokiej jakości absorber i odpowiednią izolację. Pod wpływem promieni słonecznych powierzchnia kolektora, na której jest absorber, ulega stopniowemu zużyciu i tym samym spada jego zdolność pochłaniania promieni słonecznych. Ważna jest też selektywność powłoki kolektora – im wyższa, tym mniej promieni odbija, a tym samym więcej pochłania. Wysokoselektywnym pokryciem absorbera jest np. czarny chrom – maksymalnie wykorzystujący energię promieniowania słonecznego. Warstwa ta, dzięki odporności na „starzenie się”, zapewnia niezmiennie wysoką sprawność kolektora słonecznego w całym okresie jego eksploatacji. Ochronę kolektora (powłokę zewnętrzną) stanowi również szkło hartowane odporne na uderzenia i naciski mechaniczne, umożliwiające jednocześnie wysoką przepuszczalność promieni słonecznych do wnętrza kolektora.

zestaw solarny z gazowy kotłem kondensacyjnym wyposażonym w komponenty solarne, regulację oraz biwalentny solarny zasobnik ciepłej wodyKoszty inwestycji

Pakiet zawierający dwa kolektory płaskie o powierzchni ok. 4 m² w zupełności wystarczy na zaopatrzenie w ciepłą wodę 2-4-osobową rodzinę. Pamiętajmy jednak, że na instalację solarną składają się nie tylko widoczne na dachach kolektory. Należą do niej ponadto: zasobnik z zestawem przyłączeniowym i montażowym, zespołem hydraulicznym i sterowaniem.
Warto wspomnieć, że najtańszą instalacją solarną jest ta wkalkulowana w koszty budowy nowego domu. Wówczas od razu montuje się kolektory w połaci dachowej, rezygnując z części pokrycia, a pojemnościowy zbiornik ciepłej wody użytkowej to obecnie niezbędne wyposażenie większości nowoczesnych, niskotemperaturowych systemów grzewczych. Modernizacja już istniejącej instalacji grzewczej będzie zawsze większym wydatkiem, ale i tak w perspektywie jest to inwestycja opłacalna i nie oznacza demontażu części pokrycia – kolektory montuje się również na pokryciu dachowym.

Opłacalność
Inwestycja w kolektory słoneczne na pewno się opłaca i przynosi spore oszczędności. Producenci kolektorów podają, że dzięki nim możemy zaoszczędzić w ciągu roku nawet do 60% energii zużywanej na podgrzewanie wody. Oszacowanie jednak dokładnego okresu zwrotu kosztów nie jest łatwe. Najprościej można go obliczyć, dzieląc wartość inwestycji przez wielkość rocznych oszczędności. Ale trudno przecież przewidzieć dokładne oszczędności. Zużycie wody w różnych okresach użytkowania, ceny energii, a nawet stopień nasłonecznienia w kolejnych latach ulegają często zmianom. Przewiduje się, że okres amortyzacji przy aktualnych cenach energii, w zależności od powierzchni kolektorów i usytuowania domu, to kilka lub nawet kilkanaście lat. Warto też zwrócić uwagę na to, że w dobie stale rosnących cen nośników energii (zwłaszcza elektrycznej) okres zwrotu inwestycji w instalację solarną może okazać się krótszy.

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także