Kolektory - ciepło za darmo

Dobór parametrów instalacji solarnej do ogrzewania wody:
  • wydajność kolektora: 40-60 l wody na 1 m² kolektora
  • powierzchnia kolektora: 1,5 m² na 1 osobę
  • pojemność zbiornika c.w.u. - 50-100 l na 1 osobę
  • uwzględniona rezerwa wody: 1-2 dni bez słońca

Zależnie od potrzeb...
Instalacje solarne mogą ogrzewać wodę:

  • sezonowo - układ do ogrzewania sezonowego składa się z kolektora i zasobnika. Woda podgrzewa się w kolektorze i podnosi do zasobnika. W naszych warunkach klimatycznych jest to rzadko stosowane rozwiązanie, ponieważ w tym układzie trzeba wypuszczać wodę z kolektorów przed zimą, a nawet we wrześniu mogą zdarzyć się przymrozki, które zniszczą całą instalację.
  • przez cały rok - ten układ jest dodatkowo wyposażony w podgrzewacz, dzięki któremu nie jesteśmy zależni od pogody. Czynnikiem roboczym jest roztwór glikolu lub innych związków. Można stosować trzy układy podgrzewania i dogrzewania ciepłej wody:
    -z szybkim dogrzewaniem ciepłej wody - włącza się tylko wtedy, gdy chcemy skorzystać z ciepłej wody,
    - z dwustrefowym zasobnikiem ciepłej wody - w pionowym zasobniku woda jest rozwarstwiona na dwie części: górna cieplejsza i dolna chłodniejsza. W cieplejszej części wymiennik zasilany jest gorącą wodą z kotła lub grzałką elektryczną. W dolnej, chłodniejszej części zamontowany jest wymiennik kolektorowy.

Najbardziej popularne kolektory cieczowe ze względu na budowę - dzielą się na płaskierurowe próżniowe. Pierwsze składają się z absorbera promieni słonecznych połączonego z miedzianymi rurkami. Przez rurki przepływa ciecz, która odbiera ciepło z absorbera. Wszystko to znajduje się w izolowanej obudowie przykrytej od strony zewnętrznej grubą szklaną szybą. Kolektory rurowe, próżniowe sprzedawane są w dwóch rozwiązaniach: pierwszy - z bezpośrednim przepływem czynnika roboczego; drugi - z rurką ciepła.

Kolektory - ciepło za darmo - zdjęcie 1Kolektor z bezpośrednim przepływem czynnika roboczego ma kilkanaście szklanych rur z czego każda jest wyposażona w absorber z pojedynczym układem rurki w rurce. W zewnętrznej rurce jest wytworzona próżnia, dzięki której zmniejsza się straty ciepła podczas przewodzenia. Drugi rodzaj z rurką ciepła różni się zasadą działania. W szklanej rurze absorber jest połączony z jedną rurką o specjalnej budowie. Kolektory próżniowe mają większą sprawność energetyczną i mniejszą utratę ciepła od kolektorów płaskich.

Ile za to zapłacimy

Orientacyjna cena jednego kolektora to około 2000 zł i więcej. Do ceny kolektora należy doliczyć zasobnik, zespół pompowy, sterownik, akcesoria połączeniowe i mocowania. Trudno jest oszacować ogólny koszt kompletnej instalacji, wszystkie jej elementy dobierane są bowiem do indywidualnych potrzeb. Przyjmuje się, że za zestaw solarny trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych. Inwestycja zwraca się jednak w ciągu 4-6 lat.

Do wytwarzania prądu z energii słonecznej przeznaczone są baterie słoneczne - mylone z kolektorem słonecznym. Bateria przetwarza energię słoneczną na prąd o napięciu 12, 24 lub 220 V. Podobnie jak kolektory umieszcza się na dachach bezpośrednio na pokryciu lub na stojakach nad powierzchnią dachu. Umieszczone w ramach okiennych zamiast szyby mogą służyć jako elementy zaciemniające. W ciągu roku w Polsce z 1 m² baterii można uzyskać średnio 100 kWh energii słonecznej. Baterie słoneczne nie są w naszym kraju popularne, ze względu na wysokie ceny tego urządzenia.

Oceń artykuł
3,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Staszczyk

Zdjęcia: Roto

Polecamy Ci również

Zobacz także