Kocioł wielopaliwowy

Rosnące ceny nośników energii powodują coraz większe zainteresowanie urządzeniami spalającymi biomasę. Firma CHT ma w swojej ofercie typoszereg kotłów Futura Bio przystosowany właśnie do spalania tego rodzaju paliwa.

kocioł wielopaliwowy

Futura Bio została skonstruowana w oparciu o doświadczenie szwedzkiego instytutu, który energią odnawialną zajmuje się zawodowo ponad 50 lat. W Szwecji, od dawna już, ze względu na zasoby naturalne, biomasa jest naturalnym i najbardziej popularnym (obok pomp ciepła) nośnikiem energii.
Opracowanie kotła zajęło prawie dwa lata, w tym wiele jego testów wykonano w Szwecji i Niemczech. Do tej pory Futura Bio była sprzedawana praktycznie za granicę, gdyż cena węgla kamiennego, w tym popularnego ekogroszku, była bardzo atrakcyjna w stosunku do biomasy. Ostatni rok pokazał jednak, że węgiel staje się coraz droższy i odpady drewniane, brykiety ze słomy i trocin stają się ciekawą propozycją dla klientów.
Kocioł Futura Bio można potraktować jako swoisty kombajn wielopaliwowy. Można w nim bowiem spalać: owies i pszenicę, brykiety z trocin, słomę, pelety, trociny, zrębki drzewne, kukurydzę, a także łupinki cebuli i pestki śliwek. Oczywiście na każdym paliwie uzyskuje się rożną emisję oraz sprawność cieplną. Jedne paliwa spalane są ze sprawnością 88% (brykiet), zaś inne -  65% (kukurydza). Emisja spalin zawsze się mieści jednak w granicach normy EN 303-5. Wraz z kotłem oferowana jest także „dostawka” do spalania ekogroszku.

Automatyka sterująca kotłem musi być przede wszystkim czytelna w obsłudze i łatwa w nastawianiu parametrów. Trzeba pamiętać, że Futura Bio posiada szeroki zakres stosowania paliwa, a każde paliwo wymaga indywidualnych ustawień, w tym czasu jego podawania i ilości. Praktycznie właśnie
w tym tkwi sukces tego urządzenia – automatykę można ustawić tak, że przy odpowiedniej dawce powietrza i paliwa spali wszystko, a to dzięki opatentowanemu palnikowi. Wyposażony jest on w specjalny system powietrza pierwotnego i wtórnego oraz, co ważne, ma on budowę sztabkową (modułową), dzięki czemu można w razie potrzeby wymienić każdy jego element. Jest to bardzo ważne, ponieważ w czasie spalania biomasy wytrącają się takie substancje, jak chlor, tlenek siarki czy białko. Przy braku konserwacji palnika i kotła może się okazać, że niektóre elementy zaczynają korodować. W kotle Futura Bio wszystkie kluczowe części palnika są wykonane z żeliwa lub szamotu, a ponadto są w pełni wymienialne.

paliwa stałeopał do kotła

Kolejną zaletą Futury Bio jest duża ilość otworów wyczystnych, dzięki czemu można szybko wymienić elementy podajnika, a czasem też awaryjnie opróżnić paliwo z kosza, co docenią instalatorzy.
Kosz podajnika urządzenia może mieć od 1,3 do 8 m³ pojemności. W środku kosza znajduje się dodatkowy ślimak z reduktorem po to, aby mieszać paliwo w postaci granulatu. Śruba podajnika standardowo ma długość 3 m, ale można zamówić ją o długości nawet do 6-7 m. Umożliwia to podawanie paliwa bezpośrednio z pomieszczenia, które służy do jego składowania. Dostępne są też modele z koszem znajdującym się na poziomie zsypu paliwa, gdzie spycharka zsypuje zrębki drewna bezpośrednio do podajnika.
Dla klientów, którzy zamierzają spalać pelet lub paliwa pochodne oferowany jest kocioł Futura Bio, który osiąga sprawność cieplną rzędu 88%. Dla klientów poszukujących najwyższych parametrów kotła spalającego pelety polecany jest specjalny model Futury – Pel-lets (do 230 kW).

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Robert Cichewicz

Zdjęcia: CHT Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także