Kocioł kondensacyjny - czy warto?

Kocioł kondensacyjny - czy warto?

Wybierając kocioł do ogrzewania domu, mamy kilka różnych technologii. Począwszy od tradycyjnych kotłów z otwartą komorą spalania (kotły atmosferyczne), przez kotły z zamkniętą komorą, aż po urządzenia kondensacyjne.

stojący kocioł kondensacyjny ecoCompactKocioł kondensacyjny ecoCOMPACT - połączenie kotła kondensacyjnego z wbudowanym zasobnikiem warstwowym

Jeszcze niedawno najpopularniejsze były kotły atmosferyczne. Nazwa ta opisuje najważniejszą cechę budowy kotłów, a mianowicie „połączenie” przestrzeni kotła, w której dochodzi do spalania gazu z „atmosferą” pomieszczenia, w którym się znajdują. Ich zasada pracy jest bardzo prosta i nie zmieniła się od wielu lat. Do palnika dostarczany jest pod niewielkim ciśnieniem gaz, a ciąg występujący z kominie powoduje również zassanie do kotła powietrza. W palniku dochodzi do zmieszania gazu i powietrza. Po spaleniu gazu uzyskujemy gorące spaliny, które następnie omywają wymiennik ciepła (układ rurek, którymi płynie woda z instalacji grzewczej). Po przekazaniu ciepła wodzie w instalacji schłodzone spaliny są usuwane przewodem spalinowym ponad dach. Główne zalety tego typu kotłów, to przede wszystkim niska cena i teoretycznie prosty montaż.
Natomiast do wad możemy zaliczyć niższą sprawność urządzenia oraz wychładzanie pomieszczenia podczas pracy kotła - cały czas musi być dostarczane powietrze niezbędne do spalania gazu. W tym celu w ścianie zewnętrznej wykonuje się otwór, którym powietrze napływa do pomieszczenia. Niestety nie jest to zbyt komfortowe rozwiązanie. Szczególnie zimą napływ lodowatego powietrza może stwarzać znaczny dyskomfort.
W przypadku nieprawidłowej eksploatacji kotła atmosferycznego (braku konserwacji przewodów spalinowych czy świadomym zatykaniu kratek wentylacyjnych) istnieje ryzyko wydostawania się spalin do pomieszczenia i zaczadzenia użytkowników. Co prawda każdy kocioł wyposażony jest
w czujnik wypływu spalin, ale wielu użytkowników przez niefrasobliwość stara się zablokować jego działanie, by móc ograniczyć intensywność wentylacji w pomieszczeniu.

Rozwiązaniem części z opisanych problemów jest kocioł z zamkniętą komorą spalania. Ich budowa jest taka, jak kotłów atmosferycznych - wyposażone są w dodatkową obudowę oddzielającą komorę spalania od pomieszczenia i wentylator zasysający powietrze z zewnątrz do kotła i usuwający spaliny.
Zastosowanie kotła z zamkniętą komorą spalania pozwala uniknąć dyskomfortu związanego z napływem zimnego powietrza do pomieszczenia oraz ryzyka zaczadzenia użytkowników.
Sprawność kotła z zamknięta komorą spalania jest z reguły minimalnie wyższa od sprawności kotła atmosferycznego. W związku z tym kotły te stosuje się nie w celu zredukowania zużycia gazu, a po to, by uzyskać wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu cieplnego.

Kocioł kondensacyjnykocioł kondensacyjny wiszący

Rozwiązaniem, które pozwala nie tylko osiągnąć wysoki komfort i poziom bezpieczeństwa, ale również znacząco zredukować zużycie gazu jest kocioł kondensacyjny. Urządzenie tego typu również wyposażone jest w zamkniętą komorę spalania oraz wentylator, a także
w wymiennik ciepła o szczególnie rozbudowanej powierzchni wykonany ze stali kwasoodpornej lub stopów aluminium
i krzemu. Kocioł kondensacyjny schładza spaliny nawet do 30-40ºC w przeciwieństwie do około 120ºC w przypadku kotła atmosferycznego. W takich warunkach dochodzi do skroplenia pary wodnej, która normalnie uchodzi do atmosfery. Dzięki temu kocioł kondensacyjny może odzyskać dodatkową ilość energii. Zużycie gazu przy zastosowaniu kotła kondensacyjnego może być
o 15-20% mniejsze w porównaniu z kotłem atmosferycznym. W przypadku wymiany starego urządzenia na nowe kondensacyjne różnica może być jeszcze większa.
Kocioł kondensacyjny to również urządzenie gwarantujące najwyższy komfort eksploatacji. Pracuje cicho i nie pobiera powietrza z pomieszczenia.

Wiele osób wymieniając stare urządzenie na kondensacyjne jest wręcz zaskoczone cichą pracą kotła i co jakiś czas sprawdza, czy kocioł rzeczywiście pracuje.

Oceń artykuł
3,21 / 53 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także