Kocioł kondensacyjny - czy warto?

Kocioł kondensacyjny - czy warto?

Kocioł kondensacyjny - opłacalność inwestycji

Mimo wszystkich zalet urządzeń kondensacyjnych, zastanawiamy się często, czy rzeczywiście warto zainwestować w tę technologię - jeśli sprawdzimy ceny poszczególnych urządzeń, widać znaczną różnicę między kotłami kondensacyjnymi, a atmosferycznymi. Może ona wynosić od 2000-2500 zł do nawet kilku tysięcy zł. W tym momencie wiele osób zaczyna się zastanawiać, jak szybko zwrócą się dodatkowe nakłady finansowe. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań.
W jednym przypadku będą to raptem 2-3 lata, a w innym powyżej 5 lat. Dokonując takiej analizy, nie bierzemy często pod uwagę całości kosztów instalacji z kotłem atmosferycznym i kondensacyjnym. Okazuje się bowiem, że decydując się na kocioł kondensacyjny już na etapie budowy domu, możemy znacznie zredukować koszty instalacji. Do kotła kondensacyjnego nie potrzeba wykonywać kosztownego komina ceramicznego. W przypadku kotła o mocy do 21 kW
w domu jednorodzinnym możemy odprowadzić spaliny poziomo, przez ścianę. Niezbędny do tego system powietrzno-spalinowy będzie kosztował 700-1000 zł, podczas gdy ceramiczny komin do kotła atmosferycznego będzie kosztował co najmniej 3000-4000 zł, a czasami więcej. Dodatkowo duży komin odprowadzałby ciepło z budynku na zewnątrz (co można zobaczyć na zdjęciach termowizyjnych) i zająłby sporo miejsca w domu. Okazuje się więc, że podejmując przemyślane decyzje podczas budowy domu można zastosować nowoczesny i energooszczędny kocioł kondensacyjny, a koszty inwestycji (wraz z odprowadzeniem spalin) mogą być nawet niższe niż
w przypadku kotła atmosferycznego.

kocioł kondensacyjny ecoTEC - bardzo małe gabaryty pozwalają na montaż kotła nawet w ciągu szafek kuchennychkocioł kondensacyjny ecoTEC - przy małych gabarytach bogate wyposażenie kotła ułatwia jego montaż

Podobnie w trakcie modernizacji budynku może się okazać, że bardziej opłacalny jest zakup droższego kotła kondensacyjnego niż tradycyjnego. Z reguły bowiem stary, atmosferyczny kocioł był umieszczony w kotłowni. Stosując nowoczesny kocioł kondensacyjny o małych gabarytach możemy umieścić go w kuchni czy łazience, a „odzyskaną” powierzchnię kotłowni przeznaczyć do innych celów. W ten sposób niewiele dokładając, zyskujemy dodatkową powierzchnię do wykorzystania. Oczywiście można powiedzieć, że również współczesne kotły atmosferyczne mają małe gabaryty
i można je umieścić w kuchni czy łazience. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia te pobierają powietrze do spalania z pomieszczenia. W związku z tym w okresie zimowym możemy odczuwać dyskomfort z powodu intensywnego napływu zimnego powietrza do pomieszczenia z kratki nawiewnej.
Ponadto kotła atmosferycznego nie wolno stosować w pomieszczeniach wyposażonych w wentylator wyciągowy (wentylator w łazience czy okap w kuchni). Urządzenia te zakłócałyby ciąg kominowy i „wyciągałyby” spaliny z kotła do pomieszczenia. W przypadku kotła kondensacyjne oba te problemy są rozwiązane.

Kotły kondensacyjne są najlepiej przygotowane do współpracy z nowoczesnymi, ale
i modernizowanymi instalacjami grzewczymi.

kocioł kondensacyjny VKK ecoVIT exclusivZa stosowaniem kotłów kondensacyjnych przemawia również lepsze dopasowanie do współpracy ze różnymi rodzajami instalacji grzewczych. Przykładem tego jest kocioł VKK ecoVIT exclusiv marki Vaillant. Jego głównym elementem jest zbiornik wody grzewczej z umieszczoną wewnątrz komorą spalania i wężownicą ze stali kwasoodpornej, którą płyną spaliny. Woda z instalacji omywa rury, którymi płyną spaliny i efektywnie odbiera od nich ciepło. Kocioł osiąga bardzo wysoką sprawność szczególnie w nowych instalacjach, które składają się z reguły z ogrzewania podłogowego i kilku grzejników. Wyposażony jest bowiem w dwa króćce powrotu wody z instalacji. Dolny przeznaczony do podłączenia powrotu z instalacji podłogowej i drugi, położony wyżej, do podłączenia powrotu wody z grzejników i wężownicy zasobnika. Takie rozwiązanie sprawia, że spaliny płynące wężownicą zostają najpierw wstępnie schłodzone przez wodę z instalacji grzejnikowej lub wężownicy zasobnika, a potem maksymalnie dochłodzone przez wodę z instalacji podłogowej. Końcowa temperatura spalin może okresowo być niższa od 30ºC. W tych warunkach dochkocioł kondensacyjny ecoVIT - konstrukcja kotła pozwala na uzyskanie maksymalnej sprawności zarówno w nowej, jak i modernizowanej instalacjiodzi do intensywnej kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach i maksymalnego wykorzystania energii ze spalania gazu. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się również w starej instalacji składającej się wyłącznie z grzejników i zasobnika ciepłej wody. Wówczas do dolnego króćca podłączamy powrót z instalacji grzewczej, a do górnego z powrót z wężownicy zasobnika. Instalacja grzewcza jest z reguły sterowana przez automatykę pogodową, dlatego temperatura powrotu jest przez większą część sezonu grzewczego niska. Pozwala to dodatkowo schłodzić spaliny, które oddadzą ciepło najpierw wodzie powracającej z wężownicy zasobnika ciepłej wody.  
Dodatkowo konstrukcja kotła VKK ecoVIT exclusiv pozwala bez obaw zastosować go w starej instalacji. Wewnątrz kotła jest bowiem zbiornik wody grzewczej o znacznej pojemności, w którym występują przestrzenie przepływu dla wody, a wężownica, którą wędrują spaliny, cyklicznie kurczy się i rozszerza podczas rozgrzewania. W ten sposób dochodzi o odrywania się zanieczyszczeń z jej powierzchni.

Wymienione rozwiązania sprawiają, że nowoczesne kotły kondensacyjne mogą optymalnie współpracować zarówno z nową, jak i modernizowaną instalacją, maksymalnie wykorzystując jej możliwości.

Oceń artykuł
3,21 / 53 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także