Kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła?

Wzrost cen nośników energii potrzebnej do ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody powoduje, że inwestorzy poszukują coraz bardziej energooszczędnych, nowoczesnych i przyjaznych środowisku źródeł ciepła.

Kocioł kondensacyjnyWśród urządzeń spełniających te wymagania do najpopularniejszych należą kotły kondensacyjne, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Te ostatnie ze względu na warunki klimatyczne – nasłonecznienie – panujące
w naszym kraju, nie mogą stanowić samodzielnego źródła ciepła przez cały rok i są raczej uzupełnieniem dla dwóch pierwszych grup urządzeń.

Kotły kondensacyjne to urządzenia, które zapewniają centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Inwestycja polegająca na zakupie i montażu kotła kondensacyjnego o mocy nieco powyżej 20 kW, sterowanego pokojowo i pogodowo może oznaczać eksploatacyjnie nawet o 25% mniejsze rachunki za gaz potrzebny do ogrzewania niż w przypadku kotła tradycyjnego. Przy obecnych cenach obu wyżej porównywanych typów kotłów, takie oszczędności eksploatacyjne spowodują zwrot nakładów inwestycyjnych na zakup kotła kondensacyjnego już po około 3-4 latach. Jednocześnie warto przypomnieć, że gaz ziemny jest uznawany za paliwo czyste dla środowiska.
Pompa ciepła
Łączne koszty związane z zakupem, montażem i eksploatacją pompy ciepła zwrócą się po ponad 10 latach, porównując z kotłem kondensacyjnym zasilanym gazem ziemnym GZ50.

Pompy ciepła są natomiast bez wątpienia najbardziej ekonomicznym źródłem ciepła w przypadku, gdy nie ma dostępu do przyłącza gazu ziemnego. Porównując koszty związane z zakupem, montażem i eksploatacją pompy ciepła w stosunku do kotła kondensacyjnego gazowego zasilanego tzw. gazem płynnym okres zwrotu takiej inwestycji to około 7 lat. W porównaniu do instalacji z kotłem olejowym pompa ciepła wypada równie korzystnie. W tym przypadku oszczędności eksploatacyjne mogą wynosić nawet 62% rocznie, a okres zwrotu inwestycji w pompę ciepła to około 6-7 lat.

Zarówno kotły kondensacyjne, jak i pompy ciepła stanowią obecnie znakomite źródło ciepła dla osób ceniących nie tylko ekologię, ale również rozwiązania najbardziej ekonomiczne. Jeśli inwestor ma do dyspozycji przyłącze gazu ziemnego, uzasadnione ekonomicznie jest zastosowanie kotła kondensacyjnego. Jeśli zaś użytkownik nie ma dostępu do gazu ziemnego, idealnym rozwiązaniem jest montaż gruntowej pompy ciepła.

Kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła? - zdjęcie 3

Oceń artykuł
3,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Edmund Słupek

Zdjęcia: Junkers

Polecamy Ci również

Zobacz także