Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

Często okazuje się, że kwestia ogrzania mieszkania czy domu jest sprawą dużo prostszą niż ustalenie, jak zapewnić ciepłą wodę użytkową w odpowiedniej ilości. Producenci urządzeń grzewczych oferują kotły dwufunkcyjne i  jednofunkcyjne, połączone z pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody. Obie technologie mają swoje słabsze i mocniejsze strony.

Warto zastanowić się nad właściwym dopasowaniem urządzenia do naszych potrzeb.
Na początek spróbujmy porównać oba sposoby wytwarzania ciepłej wody:

Kryterium Kocioł dwufunkcyjny Kocioł + wymiennik
Wymagana powierzchnia zabudowy mniejsza większa
Straty ciepła radiacyjnego - wypromieniowanie
energii
mniejsze większe
Straty wody w oczekiwaniu na wzrost temperatury większe mniejsze
Cena kotła mniejsza większa
Cena instalacji mniejsza większa
Bakteria Legionella mniej prawdopodobna bardziej
prawdopodobna

 

 

 

 

 

kocioł dwufunkcyjny

Kotły dwufunkcyjne mają przewagę nad jednofunkcyjnymi, a dotyczy ona takich aspektów, jak ceny urządzenia i instalacji, straty ciepła oraz wymagania, co do powierzchni zabudowy. Ponadto cena użytkowania kotła dwufunkcyjnego wydaje się być również niższa. Jednak z obserwacji polskiego rynku instalacji grzewczych wynika, zresztą wbrew tendencjom europejskim i korzyściom wynikającym z użytkowania kotłów dwufunkcyjnych, że wciąż preferowane są kotły jednofunkcyjne z podgrzewczem pojemnościowym. 
Tendencja ta nie zawsze wiąże się z argumentami ekonomicznymi, czy nawet troską o nasz komfort. Decydują o tym raczej względy psychologiczne i chęć posiadania do dyspozycji nieprzydatnego często magazynu ciepłej wody. A może przyczyną był też dotychczasowy mały wybór na rynku kotłów dwufunkcyjnych, o takiej mocy, która zaopatrzyłaby w ciepłą wodę wieloosobową rodzinę.

Firma De Dietrich, przy współpracy z jednym z ośrodków naukowych w naszym kraju, opracowała diagram, mający ułatwić podjęcie trudnej, kosztownej i wpływającej na komfort życia decyzji. Zawiera on warianty uzasadnionych technicznie i funkcjonalne rozwiązań. Opracowanie oparte jest na przykładzie kotła MCR marki De Dietrich, który jest typoszeregiem coraz popularniejszych wiszących kotłów kondensacyjnych.

zalecany rodzaj kotła w zależności od wyposażenia budynku w punkty czerpalne ciepłej wody użytkowej

LEGENDA:

zalecany rodzaj kotła - legenda

Z przedstawionych danych wynika, że w  przypadku doboru kotła na potrzeby centralnego ogrzewania istnieje możliwość doboru kotła dwufunkcyjnego, ale o większej mocy (potrzeba przygotowania ciepłej wody użytkowej) np. MCR 34/39 MI (o mocy 34/39 kW) lub kotła o mniejszej mocy, ale z podgrzewaczem pojemnościowym np. MCR 24/BS 80 (o mocy 24 kW). Ponieważ nie bez znaczenia jest dla inwestora cena urządzeń, warto je zatem porównać.

Model MCR 34/39 MI - 6 314 zł netto
Model MCR 24/BS 80 - 7 559 zł netto

Oszczędność na zakupie kotła bez zasobnika (ale o większej mocy), w porównaniu do kosztów zakupu kotła z zasobnikiem o pojemności 80 l wyniesie więc 1519 zł.

Odpowiedź na pytanie postawione na początku jest prosta - jeśli mamy zapewnić sobie komfort ciepłej wody użytkowej i dostarczyć ją  równolegle do kuchni i łazienki, powinniśmy wybrać kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny, o mocy 24 kW na c.o. i 28 kW na ciepłą wodę (np. MCR 24/28 MI). Jest to rozwiązanie korzystniejsze pod względem kosztu zakupu urządzenia i prac instalacyjnych oraz zakłada mniejsze wymagania, co do powierzchni potrzebnej do zainstalowania urządzenia.
Jeżeli mamy dostarczyć ciepłą wodę do kuchni i dwóch łazienek, to warto zastosować kocioł o mocy 35 kW na c.o. i 39 kW na ciepłą wodę (np. MCR 35/39 MI marki De Dietrich), pod warunkiem jednak, że będziemy  korzystać z ciepłej wody jednocześnie w dwóch łazienkach, albo w łazience i kuchni, co i tak jest w praktyce najczęściej spotykaną sytuacją.

Oceń artykuł
3,15 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: De Dietrich

Polecamy Ci również

Zobacz także