Klimatyzacja - ważne filtry

Tym, co ratuje w gorące dni jest klimatyzacja. Na wyborze urządzenia jednak nie można poprzestać. Ważna jest także eksploatacja i dbałość o filtry, gdyż ma to wpływ na nasze zdrowie.

klimatyzacjaKlimatyzacja służy do regulacji temperatury, która zależy od warunków panujących na zewnątrz. Powietrze może być chłodzone, a także nagrzewane. Ponieważ zmiana temperatury powoduje zmianę wilgotności, urządzenia wyposażone są w substancje pochłaniające wodę, dzięki czemu można sterować wilgotnością powietrza. Nadmiar wilgoci odprowadzany jest na zewnątrz.
Systemy klimatyzacyjne przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, obiektach użyteczności publicznej oraz zakładach produkcyjnych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup klimatyzatora, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oprócz rodzaju pomieszczenia, w którym zainstalowany zostanie regulator temperatury, istotne jest czy urządzenie jest energooszczędne, estetyczne, ciche podczas użytkowania i oczywiście czy będzie tanie w eksploatacji. 

Ze względu na budowę klimatyzatory dzieli się na:

  • typ split (dwuczęściowe), składa się z parownika, w którym zachodzi oddawanie ciepła przez chłodzone powietrze oraz sprężarki, w której następuje sprężenie pary;
  • typ kompakt (monobloki), funkcja parownika i skraplacza jest jednym urządzeniem, które pracuje w trybie zmiennym.

Decydując się na typ split, klient może wybrać klimatyzator ze względu na jego montaż:

  • ścienne - nadają się do każdego typu pomieszczeń;
  • ścienno-przysufitowe - przeznaczone są do wysokich pomieszczeń, gdzie nie ma potrzeby, aby chłodne powietrze było w takich samych wysokich proporcjach w dolnej, jak i górnej części pomieszczenia;
  • przypodłogowe - mogą być instalowane we wnękach;
  • kasetonowe - montuje się je w pomieszczeniach biurowych, punktach usługowych, a także mieszkaniach prywatnych;
  • specjalistyczne urządzenia kanałowe - sprawdzają się tam, gdzie jest potrzeba klimatyzowania kilku pomieszczeń.

Oszczędność energii
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest, jeśli klimatyzator wyposażony funkcję automatycznego czyszczenia filtra. Dzięki tej funkcji oszczędność energii utrzymuje się na poziomie 25% w skali roku. Zachowanie płynnego przepływu powietrza zapobiega zatykaniu się filtrów kurzem. Automatyczne czyszczenie całego filtra zajmuje około dwóch minut. Ponieważ filtr jest czyszczony automatycznie, nie wpływa na dodatkowe obciążenie urządzenia.

Dlaczego tak ważne są filtry?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ oddychamy powietrzem, które pobierane jest najpierw z zewnątrz, następnie przepływa przez kanały i inne urządzenia klimatyzatora, aż wreszcie trafia do nas. Dlatego, od tego jak będzie to powietrze oczyszczone, będzie zależeć ile zanieczyszczeń wchłoniemy do organizmu. Za oczyszczenie chłodnego powietrza np. z kurzu odpowiedzialne są filtry. Oprócz typowego filtra powietrznego, w niektórych modelach można spotkać filtry odwadniające i plazmowe, które dodatkowo uzdatniają wydmuchiwane przez klimatyzator powietrze. Nawet najlepsze filtry, należy wymieniać. Jest to spowodowane tym, że pod czas cyrkulacji powietrza w urządzeniu, wszelkie zanieczyszczenia osadzają się na powłoce filtra, co spowalnia pracę urządzenia, sprawia że zwiększa się pobór energii. Zagrożeniem są także bakterie, których rozwój potęguje zanieczyszczony filtr.
Niektóre modele klimatyzatorów z wyświetlaczem, same informują o konieczności wymiany filtra. W innych przypadkach, należy postępować według instrukcji producenta.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także