Klimatyzacja - obsługa urządzeń

3
Klimatyzacja - obsługa urządzeń

Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w wiele przydatnych funkcji. Jak sterować poszczególnymi funkcjami i jakie są główne zasady użytkowania urządzeń?

Współczesna technika pozwala na stosowanie różnych systemów sterowania urządzeniami klimatyzacyjnymi. W zależności od zaawansowania technicznego modelu klimatyzatora i jego wyposażenia różne mogą być sposoby sterowania. Im więcej funkcji będzie miał klimatyzator, tym bardziej rozbudowany będzie system jego obsługi.

Sterowanie manualne
To najprostszy sposób sterowania pracą urządzenia. Odbywa się on przy użyciu panelu,  który znajduje się na obudowie urządzenia – jednostki wewnętrznej. Panel ten wyposażony jest w przyciski lub pokrętła, którymi ustawia się wymagane parametry pracy klimatyzacji – uruchamia się urządzenie, nastawia żądaną temperaturę w pomieszczeniu i prędkość obrotów wentylatora. Panel sterujący może mieć także wbudowany zegar umożliwiający włączanie i wyłączanie urządzenia w określonych godzinach w ciągu doby. Aby nastawić wszystkie te parametry pracy, użytkownik musi podejść do urządzenia, co zawsze stanowi pewien kłopot.

sterowanie klimatyzacjąSterowanie zdalne i ważne funkcje
Znacznie wygodniejsze jest sterowania klimatyzatorem zdalnie, za pomocą pilota (maksymalny zasięg sygnału z pilota może wynosić nawet 8 m). Większość już współczesnych urządzeń klimatyzacyjnych może być obsługiwana w ten właśnie sposób. Przyciskami na pilocie nie tylko włącza się i wyłącza urządzenie, funkcję chłodzenia, ewentualnie grzania, ale także przełącza się biegi wentylatora nawiewu powietrza (steruje się wydajnością pracy), jak również ustawia się pod różnym kątem lamelki nawiewnika, zmieniając w ten sposób kierunek strumienia powietrza. W bardziej zaawansowanych klimatyzatorach istnieje możliwość ustawienia temperatury, jaką chcemy uzyskać w pomieszczeniu, a wtedy doborem odpowiedniego trybu pracy zajmuję się już automatyka. Odpowiedzialny jest za to tryb pracy auto, w którym klimatyzator sam dobiera najlepszy bieg do utrzymania zadanej temperatury.
I tak np. urządzenie może zacząć grzać, jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 21ºC, a chłodzić, jeśli przekroczy np. 23ºC. Tryb pracy automatycznej jest polecaną funkcją dla użytkowników, którzy chcą jak najmniej ingerować w nastawianie urządzenia. Jeżeli praca urządzenia w trybie auto nie zapewnia użytkownikowi komfortu, właściwy tryb pracy wybiera się już manualnie.

Przeczytaj: Klimatyzacja a hałas

Piloty wyposażane są w czujniki temperatury. Klimatyzator będzie dążył do uzyskania zadanej temperatury w miejscu, w którym znajduje się pilot. Wysyła on (co kilka minut) do jednostki wewnętrznej informację o aktualnej temperaturze, dlatego też należy go pozostawiać w takim miejscu, aby nic nie zakłócało sygnału.

klimatyzator przypodłogowy z jednostką zewnętrznąNowoczesnym rozwiązaniem jest klimatyzator z tzw. inwerterem. Jest to urządzenie zapewniające płynną regulację pracy sprężarki w urządzeniu zewnętrznym.
Dzięki temu klimatyzator samoczynnie dostosowuje się do temperatury i warunków panujących w pomieszczeniu, automatycznie dobierając optymalną prędkość sprężarki. Inwerter jest zaawansowanym elektronicznie układem, analizującym i kontrolującym w kilku miejscach parametry pracy układu chłodniczego, temperaturę wewnętrzną pomieszczenia, jak i zewnętrzną. W wyniku analizy tych wszystkich parametrów następuje proces optymalnego dostosowania wydajności sprężarki. Klimatyzator ochładza tylko taką ilość powietrza, która jest potrzebna w danym momencie, a ochłodzenie pomieszczenia zajmuje mniej czasu. Rozwiązanie to zabezpiecza urządzenie przed znacznymi wahaniami napięcia w sieci, co zwiększa jego trwałość i niezawodność, a co ważne, zapewnia duże oszczędności energii, nawet do 30-40%. Dodatkową zaletą klimatyzatorów inwerterowych jest cicha praca obu jednostek.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także