Kino domowe to nie tylko sprzęt

Kino domowe to nie tylko sprzęt

Kino domowe ma nam dostarczyć pozytywnych emocji i doznań, dlatego też warto zadbać o wszystkie elementy wzmacniające doznania odbiorcy. Nawet najlepsze parametry sprzętów, oferujących dźwięk i obraz, nie zostaną w pełni wykorzystane, jeżeli w pomieszczeniu nie stworzymy odpowiedniej atmosfery.

kino domowe

Istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni kina domowego odgrywa światło. Wzmacnia ono wszelkie doznania oraz tworzy i wzbogaca nastrój. Możliwość sterowania nim pozwala chociażby na zwiększenie kontrastu wyświetlanego obrazu oraz zapobiega odbiciom światła dziennego w ekranie. Ułatwieniem w tym przypadku jest automatyka, dzięki której użytkownicy mogą dowolnie zarządzać zarówno oświetleniem sztucznym, jak i naturalnym, zmieniając tym samym funkcje pomieszczenia.
– Zintegrowanie działania zestawu kina domowego z automatyką domową może płynnie uruchamiać funkcję seansu filmowego. W zależności od ustawień  w ramach wywołanego scenariusza, osłony okienne mogą wówczas zostać opuszczone do pozycji zapewniającej optymalny dopływ światła naturalnego lub też system może zadbać o nastrojowe oświetlenie sztuczne, dopasowane do pomieszczenia, w celu lepszego odbioru filmu – podkreśla Cezary Krupa, Marketing Manager w firmie Somfy, projektującej automatykę domową i systemy wykorzystywane w inteligentnym domu.  

kino w domu

Ustawienia systemu mogą być indywidualnie i w każdym czasie zmieniane przez użytkownika, np. za pomocą specjalnej aplikacji  zainstalowanej w domowym tablecie iPad lub z systemem Android.
Ciekawym pomysłem stosowanym coraz częściej w strefie kina domowego, jest ekran projekcyjny i projektor cyfrowy. Ekran wyposażony w cichy napęd, sterowany z pilota lub tabletu, nie zakłóca domowego spokoju. Projektor z kolei, jeśli pozwala na to konstrukcja budynku, może opuszczać się z sufitu na specjalnie przystosowanej windzie z napędem, sterowanej z tego samego pilota co ekran.
– Wygodny w użyciu system sterowania składający się ze sterowników lokalnych i centralnych, pozwala nam kontrolować oświetleniem, ekranem i projektorem w sposób zsynchronizowany. Niewątpliwie udogodnieniem jest także możliwość sterowania poszczególnymi elementami systemu kina domowego z tabletu lub smartfona, co niezwykle wpływa na komfort i oszczędność czasu. Dzięki automatyce możemy w dynamiczny i prosty sposób, bez wstawania z fotela, przemienić nasz zwykły pokój w prawdziwą salę kinową – dodaje Cezary Krupa.

sterowanie systemem

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Somfy

Polecamy Ci również

Zobacz także