Kiedy kocioł dwufunkcyjny?

Kiedy kocioł dwufunkcyjny?

Edmunekspert, Junkersd Słupek, Junkers

Kiedy warto zdecydować się na zakup kotła dwufunkcyjnego? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Kotły dwufunkcyjne to urządzenia służące do produkcji ciepła dla potrzeb ogrzewania i spełniające rolę przepływowego podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że do podgrzewania wody użytkowej nie jest potrzebny dodatkowy, stojący lub wiszący zasobnik ciepłej wody użytkowej.
Niewątpliwą zaletą kotłów dwufunkcyjnych są ich małe wymiary, a w konsekwencji mała powierzchnia potrzebna do ich montażu.
kocioł dwufunkcyjnyKotły dwufunkcyjne są polecane przede wszystkim w mieszkaniach lub domach, w których między urządzeniem grzewczym i najdalej wysuniętym punktem czerpalnym ciepłej wody (np. kranem) jest stosunkowo niewielka odległość. Im odległość ta jest większa, tym dłuższy czas potrzebny na przepłynięcie ogrzanej wody z kotła do kranu. Dla przykładu: jeśli do mycia rąk pobieramy wodę strumieniem ok. 4 litrów/min. i jeśli do kranu woda jest doprowadzona rurą miedzianą o długości 10 m i średnicy DN 15 mm, to czas potrzebny na jej na przepłynięcie od kotła do kranu wyniesie ok. 20 sekund. W praktyce ciepła woda płynąc rurami, oddaje część ciepła do otoczenia, w skutek czego woda o żądanej temperaturze może dopłynąć do kranu po nieco dłuższym czasie. Jak zatem łatwo policzyć, w tym przypadku każdy metr rury oznacza ok. 2-3 sekundy oczekiwania.
Należy również pamiętać, że w przypadku kotłów dwufunkcyjnych wydajność ciepłej wody użytkowej zależy od ich mocy. Oznacza to, że podgrzewając wodę o 30°C (do temp. ok. 35-40°C) kocioł dwufunkcyjny o mocy 24 kW jest w stanie wyprodukować prawie 115 litrów ciepłej wody w ciągu 10 minut, a kocioł o mocy 28 kW w tym samym czasie nieco powyżej 130 litrów. Są to ilości pozwalające na wzięcie prysznica lub napełnienie niedużej wanny.

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Junkers

Polecamy Ci również

Zobacz także