Kamery termowizyjne

Istotnymi objawami pogarszającego się stanu różnego typu instalacji jest wzrost temperatury w pewnych ich częściach. Wczesne wykrycie przegrzewających się elementów pozwala na racjonalne zaplanowanie remontów i minimalizację nagłych awarii.

kamera termowizyjnaSeria kompaktowych kamer termowizyjnych Flir ThermoVision™ A320 umożliwia monitorowanie pracy instalacji i maszyn. W krytycznym momencie, gdy temperatura w wyznaczonym miejscu wzrośnie albo spadnie poniżej normy, kamera termowizyjna A320 wysyła maila, załącza chłodzenie i wzywa technika.

Wyposażone są w szereg złączy I/O służących do sterowania kamerą i całym procesem. Wyjścia te dodatkowo posiadają optoizolację, dzięki czemu kamera jest odporna na przepięcia powstające np. podczas załączania przekaźników lub innych obciążeń indukcyjnych.

Kamera termowizyjna ThermoVision A320 nie wymaga zasilania sieciowego, co ułatwia montaż systemów monitorowania w podczerwieni. Do zasilania, sterowania i podglądu obrazu wystarczy jeden kabel ethernetowy, PoE (Power over Ethernet). Jeśli jednak sieć nie spełnia wymogów PoE, zawsze można wybrać tradycyjny sposób zasilania (12 lub 24VDC). Każdy integrator systemów automatyki i systemów machne vision może dowolnie wykorzystywać model A320G w swoich aplikacjach.

obraz z kamery termowizyjnejkamera termowizyjna - widokzdjęcie z kamery termowizyjnej

Nowe kamery wyposażone są w interfejs GigE Vision i wspierają standard GenICam™. Dzięki temu zapewniona jest łatwa i szybka integracja z każdym systemem machine vision. Kolejnym ważnym elementem są protokoły komunikacyjne, w których może pracować seria kamer A230. Są to miedzy innymi: TCP, UDP, SNTP, RTSP, RTP, HTTP, ICMP, IGMP, ftp, SMTP, SMB (CIFS), DHCP, MDNS (Bonjour), uPnP.|

Detektor kamer termowizyjnych ThermoVision A320 ma rozdzielczość rzeczywistą 320 x 240 pikseli. Dobra czułość termiczna 70 mK pozwala wychwycić nawet najdrobniejsze zmiany temperatury. Obraz termalny przesyłany przez sieć Ethernet kompresowany jest w strumień wideo MPEG4, dodatkowo obraz wideo w standardzie PAL/NTSC dostępny jest poprzez złącze BNC.

Ponieważ kamery termowizyjne FLIR serii A przewidziane są do pracy w systemach automatyki, w kamerze A320 zaimplementowano wiele funkcji pomiarowych i alarmowych.

Unikalną cechą jest możliwość tworzenia maski alarmów. Oznacza to, że z całego obszaru ekranu można wybrać interesujący nas wycinek o dowolnym kształcie i zdefiniować w nim warunki wyzwolenia alarmu. Aby sterować podstawowymi funkcjami kamery termowizyjnej nie potrzebne jest żadne dodatkowe oprogramowanie. Wpisując w przeglądarce internetowej numer IP kamery ThermoVision A320 od razu przechodzi się do menu kamery, w którym można podejrzeć obraz, ustawić ostrość, wykonać kalibrację.

Dostęp przez przeglądarkę internetową
Po zalogowaniu się otrzymuje się dostęp do zaawansowanych funkcji kamery. Flir Systems dostarcza także dedykowane oprogramowanie IR Monitor, które służy do wstawiania funkcji analizy takich jak: punkty, obszary, różnice zmiany parametrów obiektu, zoomu. IR Monitor pozwala na ustawienie maski alarmów oraz warunków wyzwolenia wyjść I/O. W kamerze A320 można zdefiniować ponad 5 alarmów. Skutkiem wyzwolenia alarmu może być:

 • zapisanie zdjęcia w pamięci,
 • wysłanie wiadomości e-mail,
 • zapisanie zdjęcia na serwerze ftp,
 • włączenie sygnału dźwiękowego w komputerze,
 • załączenie wybranego wyjścia cyfrowego.

Typowe zastosowanie kamer ThermoVison A320 to:

 • monitorowanie procesów produkcyjnych,
 • zabezpieczenie przeciwpożarowe magazynów i hal,
 • detekcja samozapłonów hałd węgla,
 • monitorowanie podstacji energetycznych,
 • nadzór składowisk drewna,
 • nadzór składowisk śmieci,
 • nadzór składowisk materiałów łatwopalnych,
 • kontrola jakości.
Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Flir Systems

Polecamy Ci również

Zobacz także