Kamera termowizyjna

Kamera termowizyjna

Dla większości jest wciąż ciekawostką, a jej zastosowanie bywa często niejasne.
A przecież z kolorowych zdjęć kamery termowizyjnej można wyczytać więcej niż
z tradycyjnych pomiarów i kosztownych badań.

Nie każdemu kolorowe obrazy z kamery termowizyjnej, szczególnie jeśli widzi je pierwszy raz, mogą kojarzyć się z poważnymi pracami diagnostycznymi. Nieznający tematu z dość abstrakcyjnych zdjęć na pierwszy rzut oka nie wyczyta żadnej użytecznej informacji. Jednak nie ekspert diagnostyki. Ten zobaczy nie tylko kolorowe plamy, ale także informacje o miejscach ucieczki energii. Będzie umiał je odczytać i zinterpretować.

badania termowizyjne sprzętu elektrycznegoZastosowanie kamery termowizyjnej
Kamerę termowizyjną można stosować w wielu miejscach, np. w halach przemysłowych ze sprzętem elektrycznym lub mechanicznym. Diagnostyka tego rodzaju urządzeń może być trudna: najczęściej są one w ruchu, a ich wyłączenie wiąże się ze stratami finansowymi. Niewyłączonych natomiast nie można sprawdzać, bo to narusza podstawowe zasady BHP. Jest rozwiązanie tej sytuacji. Dzięki termowizji nie trzeba wstrzymywać pracy maszyn. Bezpiecznie i szybko można określić potencjalne miejsca awarii, takie np. jak przebicia elektryczne. Można też wskazać te elementy maszyn, które są zbyt mocno obciążone. Dzięki temu skróci się czas naprawy ewentualnych usterek. Kamerą termowizyjną można także sprawdzić stan urządzeń elektrycznych – iskrzenia i przepięcia będą widoczne na obrazie termowizyjnym. Jest możliwość połączenia zdjęcia cyfrowego z obrazem termowizyjnym. Dzięki temu można np. sfotografować tabliczki znamionowe, które byłyby niewidoczne w podczerwieni. Duże znaczenie ma również to, że wszystkie kamery termowizyjne, bez względu na serię i model, są poddawane bardzo rygorystycznym testom wytrzymałościowym (ich obudowa nie uszkodzi się nawet, gdy zostanie zrzucona z wysokości dwóch metrów). W sprzedaży można dostać kamery, które są bardzo lekkie –   ważą zaledwie 0,73 kg. Taki sprzęt przydaje się szczególnie w trwających długo pracach diagnostycznych. Jest praktyczny i nie obciąża kręgosłupa.

obraz z kamery termowizyjnejBadania termowizyjne budynku
Kamera termowizyjna może być bardzo przydatna w czasie audytu energetycznego budynku. Pozwoli określić mostki termiczne, czyli miejsca, przez które ucieka ciepło. Takich miejsc, szczególnie w starym budownictwie, może być wiele. Niestety nie są one widoczne gołym okiem. Za ich powstanie najczęściej winę ponoszą wykonawcy poszczególnych etapów budowy, a w szczególności bezpośrednio nadzorujący ich pracą – kierownicy budowy. Przyczyny powstania mostków termicznych są różne. Najczęściej wynikają  z błędów wykonawczych, niewłaściwie użytych materiałów, wadliwie lub niestarannie wykonanych obróbek detali. Bardzo ważna jest szczelna izolacja termiczna i zachowanie jej ciągłości. A to w praktyce okazuje się bardzo trudne do wykonania. Im więcej mostków termicznych, tym więcej energii ucieknie na zewnątrz, a to oznacza poważne straty finansowe, bo niedokładnie zaizolowany budynek wymaga większego nakładu środków, by utrzymać w nim stałą temperaturę. Wykrycie mostków termicznych jest banalnie proste dzięki kamerze termowizyjnej. Urządzenie natychmiast pokaże miejsca ucieczki ciepła.kamerą termowizyjną odnajdziemy miejsca z uszkodzoną izolacjąCo istotne, nawet osoba bez doświadczenia w tego typu pracach, poradzi sobie z tym zadaniem. Kamery termowizyjne mogą być także stosowane podczas wyszukiwania zawilgoceń. Na obrazie termowizyjnym ujawnią się zacieki, które mogą być jeszcze nie widoczne na zewnętrznych przegrodach budynku.
A wiadomo, że im wcześniej je wykryjemy, tym szybciej i skuteczniej zaczniemy działać. To może uchronić nas przed pojawieniem się szkodliwych grzybów i pleśni. Kamera termowizyjna może być przydatna w wielu sytuacjach. Dzięki niej komfortowo i bezpiecznie wykonamy diagnostykę, a jeśli szybko przystąpimy do działania, zaoszczędzimy też znaczną sumę pieniędzy.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Aleksandra Kuśmierczyk

Źródło: Fluke

Polecamy Ci również

Zobacz także